Okres ciąży to nie tylko beztroskie oczekiwanie na narodziny dziecka. Przyszła matka musi w tym czasie w sposób szczególny zadbać o siebie, by jej pociecha przyszła na świat zdrowa. Suplementacja wybranych związków może okazać się kluczowa, żeby wszystko przebiegło po naszej myśli.

Skuteczność potwierdzona naukowo

Lekarze ginekolodzy są zgodni co do tego, że większość kobiet ciężarnych powinna sięgać dodatkowo po związki, takie jak: kwas foliowy, witamina D3, czy kwasy Omega 3. Nie należy także zapominać o zdrowej diecie oraz i odpowiedniej dawce ruchu każdego dnia.

Wskazane jest, żeby kobiety planujące ciążę około pół roku przed zapłodnieniem przyjmowały kwas foliowy w dawce 0,4 mg dziennie. Ginekolodzy zalecają także jego suplementację każdej kobiecie w wieku rozrodczym, która współżyje, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy zajdzie w ciążę. Według prowadzonych statystyk w Polsce nadal połowa ciąż jest nieplanowanych, a samego kwasu foliowego nie da się gromadzić w organizmie na zapas.

Długotrwałe stosowanie tabletek antykoncepcyjnych niekorzystnie wpływa na ewentualną suplementację, utrudniając prawidłowe wchłanianie wybranych składników. W momencie, gdy przygotowujemy się do bycia mamą, najrozsądniej byłoby odstawić pigułki z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, by w okresie poprzedzającym ciąże wzbogacić organizm odpowiednią dawką niezbędnych związków.

buciki i kobieta w ciazy

Istotna rola kwasu foliowego

Kwas foliowy jest nie bez powodu konieczny do prawidłowego rozwoju płodu. Jego niewystarczająca ilość w diecie przyszłej mamy zwiększa ryzyko występowania ciężkich zaburzeń rozwojowych takich jak np.: wada cewy nerwowej, czyli rozszczepu kręgosłupa i mózgowia, a nawet bezmózgowia. Ponadto u kobiet po 35 roku życia kwas foliowy może znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia zespołu Downa. Wady te powstają w pierwszych czterech tygodniach rozwoju zarodka. Naukowo udowodniono, że regularne spożywanie witaminy B9 obniża aż o 70% szansę na pojawienie się przytoczonych powyżej wad płodu.

Wspomniany kwas foliowy jest niezbędny do powstawania i wzrostu komórek dziecka oraz przyczynia się do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu krwiotwórczego i nerwowego w czasie ciąży. Pozytywnie wpływa także na mózg i decyduje o dobrym samopoczuciu psychicznym, zapewnia prawidłowe działanie wątroby i jelit.

kwas foliowy

Należy pamiętać, że w przypadku kwasu foliowego dawkowanie dzienne powinno wynosić co najmniej 400 mikrogramów na dobę. U niektórych kobiet zapotrzebowanie na witaminę B9 w ciąży znacznie wzrasta i lekarz może zdecydować o przyjmowaniu wyższych dawek. Niestety nawet odpowiednio zbilansowana dieta nie dostarczy odpowiedniego stężenia tej witaminy. Dlatego niezwykle istotne jest suplementacja tego składniku, np. w formie tabletek. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj: http://www.swiadomemacierzynstwo.com/suplementacja.

Ciąża to okres, w którym musimy szczególnie zadbać nie tylko o siebie, ale także o nowe, jeszcze nienarodzone życie, które rozwija się w naszym łonie. Stosowanie się do ogólnych zaleceń, zwłaszcza dotyczących przyjmowania określonych składników to nasz obowiązek, którego spełnienie nie powinno żadnej z nas sprawić trudu. W ten sposób istotnie zminimalizujemy szansę na urodzenie się dziecka z wadami.