Traktowana nieco po macoszemu dynia przy bliższym poznaniu zaskakuje swoją wielorodnością, perfekcyjnym smakiem i nietuzinkowym wyglądem. Jej idealny kształt staje się doskonałą ozdobą dla naszych mieszkań, a delikatny w smaku miąższ może być wykorzystany do kulinarnych majstersztyków. Poznaj doskonały przepis na zupę z dyni oraz zaproś to warzywo do swojego domu i łazienkowego salonu kosmetycznego. Zapraszamy do podróży z dynią!

Tradycyjnie w kuchni – przepis na zupę dyniową

Dynia jest jak prawdziwa księżniczka, która zaskakuje swoim wyglądem i każdego dnia może prezentować się zupełnie inaczej. Mnogość odmian pozwala bowiem na sięgnięcie po wiele smaków, które poprowadzą nas od niesamowitej słodyczy po kasztanową nutę. W zależności od gatunku możemy je faszerować (odmiana Acron), przygotowywać z nich zapiekanki (odmiana Kamo Kamo) oraz wybitne w smaku desery, konfitury, a nawet lody (odmiana Delicata)!

Pod twardą skórką tego warzywa kryje się miękki i cudownie aksamitny miąższ, będący bazą wielu dań, np. zup. Poznaj jedną z wielu propozycji przepisu na zupę dyniową:

Przepis na zupę dyniową z nutą kokosową

Do przygotowania lekkiej i niskokalorycznej zupy dyniowej potrzebujemy 100 g pokrojonego w kostkę miąższu z dyni cukrowej, 4 posiekane szalotki, sok z połowy cytryny, 3 szklanki bulionu warzywnego, pół szklanki mleka kokosowego, opcjonalnie 2 łyżeczki mąki kukurydzianej, pół łyżeczki słodkiej papryki w proszku, sól, pieprz, rozmaryn oraz bagietkę i 100 gram ementalera.

Dynię wraz z cebulą zalewamy bulionem i gotujemy około pół godziny pod przykryciem. Następnie całość przecieramy przez sito lub blendujemy. Mleko kokosowe mieszamy z mąką kukurydzianą, dolewamy do kremu i zagotowujemy. Doprawiamy papryką, pieprzem, solą i rozmarynem. Bagietkę kroimy na ukośne kromki, skrapiamy oliwą z oliwek i zapiekamy w piekarniku. Przed podaniem danie posypujemy startym ementalerem.

Zupa z dyni to wywar idealny w chłodne, jesienne wieczory! Warto więc do perfekcji opanować więcej niż jeden przepis na zupę dyniową i dodać je wszystkie do swojego codziennego menu.

Dyniowa ozdoba dla Twojego domu

Wielu z nas dynia kojarzy się z lampionami przygotowywanymi co roku z okazji Halloween. Jednakże dynia może stać się efektowną ozdobą naszych wnętrz także na co dzień! Wydrążone warzywo skutecznie posłuży jako waza na zupę czy pucharek na różnego rodzaju sałatki.

Dynia to także skuteczna baza innego rodzaju dekoracji. Jednym z pomysłów może być przyozdobienie jej kwiatami – do pąków mocujemy cienkie druciki i zamiast w tradycyjną gąbkę, wbijamy je w dynię. Pamiętajmy jednak, by pozostawić akcent dyniowy – w postaci góry dyni wraz z jej fantastycznym ogonkiem. Tak udekorowane warzywo będzie zarówno nietuzinkową osłonką na jesienne kwiaty, jak i wazonem.

dynia jako ozdoba

Dynia – sposób na Twoją urodę

W naturalnych warzywach kryje się siła nie tylko kulinarna. Nie inaczej jest z dynią, która fantastycznie poprawia koloryt skóry i uzupełnia niedobory witamin A i C. Co więcej, dynia zawiera minerały: fosfor, magnez, potas, beta – karoten oraz cynk. Maseczka z dyni poprawia kondycję skóry, nadaje jej piękny koloryt, odmładza, przywraca jędrność, niweluje trądzik i różnego rodzaju problemy skórne.

pestki dyni dla zdrowia

Do przygotowania maseczki potrzebujemy kilka cienkich plastrów dyni, które pieczemy w piekarniku. Po delikatnym przestudzeniu robimy z nich puree i nakładamy na dokładnie oczyszczoną skórę. Do maseczki możemy dodać także jogurt i zmielone pestki dyni (zwłaszcza przy problemach z trądzikiem), kilka kropel cytryny (przy przebarwieniach), miód oraz sok z jabłek i cynamon (przy cerze tłustej).

Dynia wzmacnia nasz organizm, dodając mu wigoru. Uważa się, że jej pestki mają istotny wpływ na utrzymanie sprawności seksualnej i płodności u mężczyzn, natomiast u kobiet poprawiają wygląd włosów, paznokci i skóry.

Dynia – idealna w kuchni, efektowna w domu, zbawienna dla zdrowia. Mając na uwadze wszystkie jej zalety nie sposób jej nie pokochać, a przepis na zupę dyniową będzie w istocie preludium przygody z tą pękatą księżniczką każdego ogrodu.