Hanan Asz-Szajch - Szarańcza i ptak

Hanan Asz-Szajch „Szarańcza i ptak”, tłum. Joanna Bogunia i Dawid Juraszek, („The Locust and the bird. My Mother's story”), [Nasza księgarnia], warszawa 2011
Hanan Asz-Szajch „Szarańcza i ptak”, tłum. Joanna Bogunia i Dawid Juraszek, („The Locust and the bird. My Mother's story”), [Nasza księgarnia], warszawa 2011

Hanan Asz-Szajch należy do najbardziej uznanych pisarek współczesnego świata arabskiego. Urodziła się w Libanie, wychowywała w Bejrucie, a kształciła w Kairze. W obu miastach z powodzeniem zajmowała się dziennikarstwem. W późniejszym okresie mieszkała w regionie Zatoki Perskiej, by ostatecznie przeprowadzić się do Londynu. Jest autorką zbioru opowiadań I Sweep the Sun off Rooftops (Zmiatam słońce z dachów) oraz powieści The Story of Zahra (Historia Zahry), Beirut Blues (Bejrucki blues) i najnowszej Only in London (Tylko w Londynie), która zakwalifikowała się do finału Foreign Fiction Prize, nagrody pisma "The Independent". W Polsce ukazała się dotąd jej powieść Kobiety z piasku i mirry (w 1988 roku, wznowiona w 1996).
źródło: www.nk.com.pl

Niesamowita, prawdziwa historia dramatycznych losów nastoletniej Kamili, spisana po latach przez jedną z jej córek.

Czternastoletnia Kamila zostaje wydana za mąż wbrew własnej woli. Musi poślubić swojego byłego szwagra, zamiast Muhammada, którego pokochała miłością szczerą i prawdziwą. Jednak godzi się z rolą narzuconą przez rodzinę, wychodzi za dużo starszego mężczyznę, który nie dba o jej dobro. Inicjacja przebiega brutalnie, mąż nie szanuje Kamili. Pierwsze dziecko urodziła w wieku 15 lat, wprawiając w złość lekarz w szpitalu. Nie miała w sobie matczynych uczuć i chętnie przekazała dziecko pod opiekę innym. Po pewnym czasie spotyka się z Muhammadem. W końcu ulega mu i cieszą się sobą, aż Kamila przerażona, że może w sobie nosić dziecko kochanka ponownie oddaje się mężowi. Do końca ciąży drży o to, do kogo będzie podobne dziecko. Żyje z Muhammadem jak z mężem, chociaż w ukryciu i cierpią oboje, że nie mogą być razem tak naprawdę. Kamila w końcu urodziła. Na szczęście okazało się, że dziecko jest podobne do męża, a nie kochanka. Maż podejrzewa jej romans, upokarza ją i bije. Kamila oddaje mu się po raz kolejny, a kochankom pozostają miłosne listy. Jednak i tym razem zachodzi w ciążę, ale również to nie przeszkadza jej spotykać się z umiłowanym. Kamila niestety doprowadza do przedwczesnego porodu a jej synek nie żyje. Miłość, którą do niego czuje jest tak silna, że jest gotowa porzucić dzieci, by być z nim. Doprowadza do rozwodu z mężem narażając się na potępienie, świadomie decydując się na oddanie swoich dzieci ich ojcu. Wszystko w imię miłości.

Powieść jest niezwykle wzruszająca, jest swoistym aktem pogodzenia się matki i córki, wyjaśnienia zamierzchłych spraw. Pozwala nam poznać kulturę arabską, ich zwyczaje i poglądy. Brak poszanowania kobiet, przedwczesne wydawanie ich za mąż i akty przemocy to niestety często spotykane zjawiska. Autorka daje nam możliwość przyjrzenia się życiu jej i jej matki z niesamowitej bliskości.

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Facebook
Nasiona sezamu w zdrowej diecie
Popularne w kuchni Dalekiego Wschodu nasiona sezamu stanowią...
czwartek, Październik 18, 2018 - 12:52
Jak stworzyć stylizację wyrażająca własne „ja”?
Większość z nas śledzi modowe trendy i stara się je przenieś...
czwartek, Październik 18, 2018 - 11:09
W jaki sposób urządzić garaż?
Mogłoby się wydawać, że odpowiednie urządzenie garażu nie je...
środa, Październik 17, 2018 - 14:06
Adaptacja przedszkolna – jak pomóc dziecku?
Wasza pociecha już niedługo pójdzie do przedszkola? Nie jest...
poniedziałek, Październik 15, 2018 - 11:53

  

Reklama