Statystyki pokazują, że pożyczanie przez Internet staje się w Polsce coraz popularniejsze. Prawie 20% wszystkich transakcji pożyczkowych odbywa się za pośrednictwem sieci, co z pewnością wynika z wygody tego rozwiązania. Tylko czy jest ono bezpieczne? Jak ostrzec się przed ewentualnym ryzykiem wynikającym z zaciągnięcia pożyczki przez Internet?

Dane firmy

Zanim złożysz wniosek i zaczniesz starać się o pożyczkę, dokładnie zweryfikuj firmę, z którą zamierzasz podpisać umowę. Najpierw sprawdź, czy jej wpis znajduje się w Krajowym Rejestrze Sądowym, co jest wymagane przez prawo. Jeśli go nie ma, to znaczy, że możesz mieć do czynienia z nierzetelną, niewiarygodną lub – co gorsza – nieistniejącą firmą. Warto też dowiedzieć się, czy dany podmiot nie był przedmiotem dochodzenia Komisji Nadzoru Finansowego, co mogłoby wskazywać na jego nieuczciwość. Ponadto szukając pożyczek przez Internet, warto sprawdzić porównywarki finansowe, które zbierają oferty wyłącznie rzetelnych, pozytywnie zweryfikowanych podmiotów. Taką porównywarką jest Łowca Chwilówek, serwis zestawia jedynie sprawdzone i uczciwe firmy, które funkcjonują na rynku już od dłuższego czasu.

Przelew weryfikacyjny

Za pomocą przelewu weryfikacyjnego firmy pożyczkowe sprawdzają prawdziwość danych klientów. Jeżeli konto, z którego wykonano przelew weryfikacyjny, zgadza się z tożsamością podaną przez klienta, z punktu widzenia firmy pożyczkowej weryfikacja zakończyła się pomyślnie. Zanim jednak wykonasz taki przelew, zwróć uwagę na wysokość kwoty, o której przekazanie jesteś proszony. Jeśli okaże się, że przekracza ona 10 zł i wynosi, przykładowo, 80 zł, to znaczy, że najprawdopodobniej masz do czynienia z próbą wyłudzenia. Pamiętaj, że do weryfikacji wystarczy przelew na 1 gr i właśnie takiej kwoty najczęściej żądają firmy pożyczkowe.

Bezpieczeństwo połączenia

Jednym z ważnych aspektów, na który warto zwrócić uwagę podczas zaciągania pożyczki przez Internet, jest bezpieczeństwo połączenia sieciowego. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje dane nie zostaną przejęte przez nieuprawnione osoby lub podmioty, sprawdź, czy połączenie jest szyfrowane. Informacja na ten temat jest wyświetlana na pasku adresu w przeglądarce – symbol szyfrowanego połączenia to zielona, zamknięta kłódka. Z kolei brak tego symbolu może sugerować, że połączenie nie zostało dostatecznie zabezpieczone.

Treść umowy

To, że należy od deski do deski zapoznać się z każdą umową, którą się parafuje własnym nazwiskiem, wydaje się oczywiste. A jednak – jak pokazują badania, średnio co drugi Polak nie czyta podpisanych przez siebie umów. Nie popełniaj tego błędu i dokładnie przeczytaj każdy paragraf umowy, ponieważ to ona jest wiążąca, a nie mgliste obietnice pracownika firmy pożyczkowej.

Opinie o firmie

Opinie internautów o danej firmie mogą być pomocne w wyrobieniu sobie opinii na jej temat. Jeśli przeważająca większość wypowiedzi jest negatywna i wyraża krytykę wobec firmy, warto się zastanowić, czy powinno się jej zaufać. Pamiętaj jednak, że wiele opinii w Sieci jest pisanych przez konkurencję, dlatego nie należy się kierować wyłącznie nimi.

Twój rozsądek

Kieruj się rozsądkiem szczególnie przy wyborze kwoty pożyczki, jeśli wiesz że jest w stanie oddać na czas 1000zł to weź taką kwotę. W przypadku kiedy nie będziesz miał możliwości spłaty zaciągniętego długu, będziesz zobowiązany ponieść koszty przedłużenia, wysyłanych przypomnień o spłacie, wezwań (w tym artykule dowiesz się co to jest monit https://lowcachwilowek.pl/monit-czym-jest-i-ile-kosztuje/). Dlatego nie warto, przemyśl dokładnie ile potrzebujesz i pamiętaj kieruj się rozsądkiem!