Przeprowadzka to stres nie tylko dla Ciebie, ale również dla Twojego psa. Na dodatek nie bardzo on wie, co się dzieje. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że przeprowadzka jest oczywista dla nas, ale nie dla naszych czworonożnych przyjaciół.

Pies zaczyna dostrzegać i odczuwać, że szykują się zmiany. Masz dla niego coraz to mniej czasu. Jesteś bardziej zestresowany, zabiegany. Zaczynasz uporządkowywać swoje rzeczy. Poza tym zmieniłeś grafik spacerów albo zupełnie o nich zapominasz. Zdarza się, że dostanie posiłek znacznie później. Często też wracasz do domu o różnych porach, zajęty załatwianiem formalności związanych z nowym miejscem zamieszkania.

Na wszystko musisz znaleźć czas – również dla psa

Decyzje o przeprowadzce nie zapadają z dnia na dzień. Zazwyczaj jest to zaplanowany proces, do którego przygotowujemy się od dawna. Zawsze panuje poruszenie, zamieszanie, niekiedy nerwowa atmosfera. Ten nastrój z kolei udziela się również psu. Najważniejsze to uwzględnić w całym harmonogramie również potrzeby swojego zwierzęcia. Nie można traktować go jak mebel, który po prostu weźmiesz i przewieziesz nowe miejsce. Postaraj się zaplanować tak czas, aby poświęcić go odrobinę również zwierzęciu. Niech to będzie nawet jeden dłuższy spacer.

Weź psa do nowego miejsca

Dobrym rozwiązaniem, aby pies nie sprawiał problemów jest zabranie go wcześniej do mieszkania czy domu, do którego się przeprowadzasz. Być może jest ono w trakcie remontu, robicie drobne poprawki itp. Upewnij się, że nie ma na podłodze niebezpiecznych narzędzi czy elementów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zwierzęcia. Wówczas możesz wybrać się z nim na taką wizytę. Pamiętaj, że musi się ona kojarzyć psu z przyjemnością i radością. Właśnie w ten sposób budujesz pozytywne skojarzenie związane z nowym miejscem. Wszystko zależy oczywiście od psa. Jedni zaaklimatyzują się szybciej, inni później. Jednak najczęściej taki proceder trzeba powtórzyć kilkakrotnie. Podczas przeprowadzki zorganizuj dla niego opiekę, aby niepotrzebnie niepokoić pupila i nie denerwować się na niego. Ty będziesz zaprzątnięta pakowaniem, a pies może tylko się kręcić i przeszkadzać.

Co po przeprowadzce?

Kiedy już ogarniesz temat przeprowadzki, uporządkujesz rzeczy i zaaklimatyzujesz się w nowym miejscu – pozwól na to swojemu psu. Przede wszystkim nie zostawiaj go zbyt długo samego w nowym mieszkaniu. Do samotnego pozostawania w domu przygotuj zwierzę stopniowo. Wyjdź na chwilę i pozostaw psu smakołyk. Jeśli zależy ci na czasie i szybko chcesz przyzwyczaić psa do pozostawiania w domu – za każdym razem pozostaw mu smakołyk. Wzbudzić w nim pozytywne emocje. Skoro dostaje coś dobrego – ty wychodzisz. Jednak zawsze będzie wiedzieć o tym, że wrócisz. Takie zabiegi sprawią, że zwierzę będzie się czuło bezpiecznie i nie będzie rozrabiało, kiedy ty będziesz w pracy czy na uczelni.

Więcej informacji na temat przeprowadzek znajdziesz na stronie firmy TomiTrans https://www.przeprowadzki-tom.pl/, która organizuje przeprowadzki domów, mieszkań oraz biur.