Jak sprzątać mieszkanie, w którym mieszka kot lub pies?

Jak sprzątać mieszkanie, w którym mieszka kot lub pies?
Jak sprzątać mieszkanie, w którym mieszka kot lub pies?

Zwierzęta to najlepsi przyjaciele człowieka. Mieszkanie z nimi daje mnóstwo radości, ale przysparza też dodatkowych obowiązków – wszak dbanie o dom, w którym żyje kudłaty pupil to nie lada wyczyn. Wymaga to od nas dyscypliny, dodatkowego czasu i cierpliwości. Przedstawiamy garść porad, jak sprzątać mieszkanie, by cieszyć się towarzystwem czworonożnych przyjaciół i czystym pomieszczeniem jednocześnie.

Wiosna i jesień to czas, kiedy nasi pupile gubią najwięcej sierści. To głównie wtedy nasze mieszkanie wymaga dodatkowych porządków, bo rozrzucone po kątach kłaczki są wyjątkowo uciążliwe, szczególnie w miejscach pokrytych tkaniną – na dywanie, kanapie i innym meblach tapicerowanych. Nieregularnie usuwane mogą głęboko wniknąć w materiał i unosić się w powietrzu, powodując reakcje alergiczne.

Sposób na sierść

Mając w domu kudłatego zwierzaka warto zainwestować w dobrze ssący odkurzacz ze specjalnymi końcówkami, m.in. turboszczotką i szczelinówką, które najdokładniej usuną sierść z dywanów i zakamarków. Nie bez znaczenia są także worki do odkurzacza, jakie zastosujemy. Najlepszym rozwiązaniem będą worki syntetyczne, które pozwalają na dokładniejsze odkurzanie, a przy tym  neutralizację zapachów, np. mokrej sierści naszego pupila. – Materiał, z którego produkowane są worki syntetyczne składa się z trzech warstw o różnych strukturach, dzięki czemu zapewnia niemal stuprocentową szczelność – mówi Piotr Bieńkowski, ekspert marki Worwo, polskiego producenta worków do odkurzaczy – Taki produkt to ukłon w stronę osób borykających się z problemem alergii a także właścicieli zwierząt domowych. Zatrzymuje cząsteczki nawet o rozmiarze 0.3 tysięcznych milimetra. Pyłki, zarodniki pleśni i roztocza, rozwijające się tam, gdzie przebywają zwierzaki, nie będą już dla nikogo straszne, a charakterystyczny dla sierści zapach pozostanie w worku wraz z zakończeniem odkurzania – zaznacza ekspert.

Dodatkowe akcesoria

Oprócz odkurzacza sierść pomogą usunąć również gumowe akcesoria, np. wałek lub miotła z silikonowym wykończeniem. Przykładając je do dywanu i przesuwając po powierzchni krótkimi i szybkimi ruchami, wyciągniemy z dywanu nawet najmniejsze włoski. Kanapy i fotele, na których lubi rozkładać się nasz czworonóg, najlepiej czyścić za pomocą lateksowych lub gumowych rękawiczek, nałożonych na dłonie. Sierść powinna przyczepić się do lepkiego materiału. W tym wypadku doskonale sprawdzi się również klejąca rolka do ubrań, która w prosty i niewymagający siły sposób, ułatwi nam zbieranie drobnych kłaczków.

Sposób na nieprzyjemny zapach

Czasem zdarza się, szczególnie w przypadku bardzo młodych lub wiekowych pupili, że załatwią swoje potrzeby w miejscu nie do tego przeznaczonym. Zbyt późno zauważona plama może spowodować, że nieprzyjemny zapach będzie trudny do usunięcia. W pozbyciu się go pomoże papka z sody oczyszczonej i wody. Przygotowany środek należy nałożyć na plamę i zmyć przy pomocy wody z octem. Jeśli to możliwe, warto na koniec wystawić materiał na słońce, a nieprzyjemny zapach octu zniknie po dwóch dniach. Innym sposobem jest woda utleniona zastosowana bezpośrednio na zabrudzone miejsce. W tym wypadku należy jednak zachować ostrożność, ponieważ nie wszystkie tkaniny dobrze reagują na nadtlenek wodoru.

Warto w pierwszej kolejności zrobić próbę na niewielkiej i niewidocznej powierzchni. Jeśli pójdzie pomyślnie, można przystąpić do czyszczenia. Po skończonym zabiegu można przepłukać tkaninę wodą.

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Facebook
Jak urządzić srebrno-czarną kuchnię?
Marzy Ci się oryginalna kuchnia? Co powiesz na taką w srebrn...
czwartek, Czerwiec 14, 2018 - 10:47
Grypa bostońska czy ospa wietrzna? Sprawdź, jak je rozróżnić
Gorączka i zmiany skórne – takie objawy może dawać zarówno g...
środa, Czerwiec 13, 2018 - 13:07
Jak wykonać perfekcyjne smoky eyes krok po kroku?
Smoky eyes to popularny rodzaj makijażu, którego zadaniem je...
środa, Czerwiec 13, 2018 - 08:22
Jak zrobić perfekcyjny makijaż na dzień?
Wbrew pozorom makijaż jest wymagający nie tylko przed większ...
wtorek, Czerwiec 12, 2018 - 12:28

  

Reklama