Jazda na rowerze może dostarczyć przyjemności, świetnie wpływa również na kondycję oraz zdrowie. Choć największą popularnością cieszą się rowery górskie, równie atrakcyjna stała się jazda po mieście. Rowery miejskie mają swą specyfikę, zaś ich konstrukcja ma ułatwiać sprawne poruszanie się po ulicach wielkich aglomeracji. Jak wybrać rower do jazdy po mieście? Na co należy zwrócić uwagę w jego przypadku?

Ważny jest tu bagażnik umożliwiający transport potrzebnych drobiazgów – rzecz bardzo ważna dla tych, którzy na rowerze jeżdżą do pracy. Wielkie znaczenie mają też błotniki, które chronią ubranie przed zabrudzeniem. Błotniki i bagażnik nie są jednak jedynymi elementami wyróżniającymi rowery miejskie. Charakterystyczną cechą rowerów takich jest stosunkowo krótka rama oraz wygięta i umieszczona wyżej niż siodełko kierownica, pozwalająca zachować wygodną pozycję w trakcie jazdy. Ponieważ na takim rowerze cyklista siedzi praktycznie prosto, ma zapewnioną lepszą widoczność, jest też lepiej widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Daje to większe poczucie bezpieczeństwa – tak ważne w czasie poruszania się po ruchliwych ulicach wielkich miast. Rower skonstruowany jest tak, by jak najwięcej elementów zostało ukrytych. Stąd też osłona łańcucha, która pozwala na jazdę w „normalnych” ubraniach, nie zaś tylko w stroju sportowym.

Rower do jazdy po mieście ze względu na swą konstrukcję oraz dodatkowe akcesoria (bagażnik, błotniki) jest cięższy od rowerów górskich i szosowych. Jest jednocześnie wolniejszy, zaś dodatkowym utrudnieniem dla miłośników szybkiej jazdy może być pozycja cyklisty – wyprostowane ciało stawia większy opór, zaś przy dłuższych odcinkach mogą pojawić się problemy z bólem kręgosłupa. Stąd też jest to rower nadający się do poruszania po mieście, na krótkich odcinkach – w tej roli sprawdza się idealnie. Nie jest jednak dobrym rozwiązaniem na długie, kilkugodzinne wycieczki za miasto.

Holender

Rower holenderski, czyli modny i elegancki holender to klasyka oraz wzór idealnego roweru do jazdy po mieście. To właśnie w miastach najbardziej widoczne są wszystkie zalety popularnych holendrów. Na zakupy, w drodze do szkoły lub pracy – tu sprawdza się idealnie. Taki rower to klasyka i prawdziwa historia na dwóch kółkach.

Przerobiony góral

Nie brak i takich, którzy w celu sprawnego poruszania się na rowerze po mieście dokonują pewnych zmian w swych rowerach górskich. Przerobiony rower górski jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy lubią jeździć po mieście, jednak zależy im na większej prędkości jazdy. Jak dostosować „górala” do jazdy po mieście? Podstawa to zmiana opon – im węższe, tym lepiej. Druga ważna sprawa to wyposażenie roweru w błotniki oraz bagażnik. Należy zadbać również o odpowiednie oświetlenie. Przednia i tylna lampa zwiększają bezpieczeństwo i są elementami niezbędnymi dla tych, którzy chcą rowerem poruszać się po mieście. Warto również zadbać o pełną osłonę łańcucha, co pozwoli na większą swobodę w wyborze stroju oraz uchroni przed zabrudzeniem ubrania.

Miejska szosówka

Rower szosowy, po niewielkich przeróbkach, również może się nieźle spisać w czasie codziennej jazdy po mieście. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy lubią spore prędkości i muszą pokonywać dłuższe dystanse. Podobnie jak w przypadku przerobionego roweru górskiego, tak i tu największe znaczenie ma odpowiednie wyposażenie. Lampki, bagażnik i osłona łańcucha – te drobiazgi pozwalają na czerpanie maksymalnej przyjemności z jazdy po miejskich ulicach.