Storczyki rozpowszechniły się w polskich domach stosunkowo niedawno, a historia tych kwiatów była dość burzliwa. Pierwsze odmiany pochodzą z Azji południowo-wschodniej i do dziś rozwijają się przeważnie w warunkach tropikalnych.

Znajdziemy je na obszarach wyżynnych w Himalajach, jak i w pobliżu północnego koła podbiegunowego. Mogłoby się więc wydawać, że pielęgnacja ich w domowych warunkach jest bezproblemowa, jednak by storczyki pięknie kwitły, musimy włożyć nieco pracy w ich uprawę.

Wilgotność powietrza i odpowiednia doniczka

Z racji, że storczyki wywodzą się z dalekiej Azji i lubią one tropikalny klimat, prawidłowa wilgotność powietrza jest kluczowym czynnikiem, by zakwitły nam pąki. Dla najpopularniejszych odmian falenopsis, wystarczająca jest wilgotność na poziomie 60%. Właśnie w tym celu niezbędne są przezroczyste doniczki do storczyków. Dostarczają one więcej światła, a woda zamieszczona na dnie pojemnika paruje, tworząc odpowiednie warunki nawilżenia powietrza. Ponadto, doniczkipowinny posiadać rozbudowaną wentylację, ponieważ korzenie orchidei nie lubią stać w wodzie, a jedynie powinny być raz na kilka dni w niej moczone. Niezbędna więc będzie osłonka wykonana z przezroczystego szkła lub z tworzywa sztucznego. Ponadto, doniczki na storczyki nie mogą być za małe, ponieważ kwiat ten lubi przestrzeń, a nacisk korzeni na ścianki może negatywnie wpłynąć na rozwój orchidei.

Storczyki, w zależności od gatunku, powinny raz na kilka dni otrzymywać wodę bezpośrednio, poprzez moczenie korzeni w pojemniku z wodą. Bardziej wymagające odmiany jak obuwiki czy katleje potrzebują większej wilgotności (70-80%), dlatego warto podlewać je minimalną ilością wody za każdym razem, gdy mają suchą ziemię. Za najodpowiedniejszą porę uważa się oczywiście wczesny poranek, zanim promienie słoneczne nagrzeją roślinę. Ważne jest, aby woda nie stała w doniczce, lecz była na bieżąco pobierana przez kwiaty. Storczyki lubią również światło oraz stałą temperaturę, a na gwałtowne zmiany otoczenia mogą zareagować bardzo niekorzystnie. Najczęściej orchidea stawiana jest na parapecie na wschodnim oknie, gdzie panują najlepsze warunki klimatyczne.

Dla delikatnych i młodych roślin znaczenie potrafi mieć także sama woda. Kwiaty mogą źle znieść twardą odmianę z kranu, więc dla utrzymania lepszej kondycji, zaleca się używać ostudzonej wody przegotowanej. Ponadto, należy uważnie obserwować storczyki, być może otoczenie w jakim będą się znajdywały charakteryzuje się zbyt niską wilgotnością i konieczne będzie zwilżanie liści rozpylaczem.

Kiedy przesadzać storczyki i jakie podłoże warto im zapewnić?

Zazwyczaj nie stosuje się ziemi ogrodowej w donicach ze storczykami. Podłoże powinno być stosunkowo lekkie i przepuszczalne. Korzenie orchidei, jak wspomnieliśmy wyżej, lubią przestrzeń, dlatego należy umożliwić im swobodę podczas wzrostu i rozwoju. Najlepiej będzie wykorzystać do tego niewielkie kawałki kory sosnowej, torfu wysokiego, pokruszonego węgla drzewnego czy nawet styropianu. W sklepach można kupić również drobne kamyczki, które są lekkie i umożliwiają doskonały przepływ powietrza między szczelinami.

Tak jak storczyki nie lubią zmian związanych z naświetlaniem, tak samo nie przepadają za zmianą donicy.  Orchideę należy przesadzać tylko wtedy, gdy korzenie mają zbyt mało miejsca na dalszy rozwój. Ponadto, najlepiej wybrać doniczki wykonane z tego samego tworzywa, w jakiś były wcześniej trzymane, tylko zadecydować się na model o większym rozmiarze.