Zabobony są obecne w polskiej kulturze od zawsze. Część z nich została jednak zapomniana i wiele osób nie zdaje sobie sprawy z istnienia wielu interesujących, a często też absurdalnych przesądów. Poniżej kilka ciekawych przykładów mało popularnych zabobonów. Koniecznie zobacz, czy któreś z nich nie są Ci przypadkiem znane.

W polskiej kulturze zabobonów nie brakuje. Większość z nas, jeśli nie wierzy w ich moc, to przynajmniej stosuje się do ich zasad, ze względu na tradycję. Istnieją jednak takie przesądy, o których dawno już zapomnieliśmy oraz takie, które niespecjalnie przyjęły się polskim gruncie. Oto kilka przykładów niepopularnych zabobonów. Zobacz także więcej informacji o przesądach i wróżbach na http://horoskop.wp.pl/.

Dobry zwyczaj – nie pożyczaj

Znany i praktykowany weselny przesąd mówi, że podczas ślubu panna młoda powinna mieć na sobie coś pożyczonego (ma to jej zagwarantować pomoc przyjaciół w razie potrzeby). Jednak dawne zabobony nie polecają żadnych pożyczek w dniu urodzin. Dlaczego? Pożyczenie czegokolwiek świętującemu swoje urodziny ma oznaczać niedostatek w jego życiu. Przed laty zwyczaj ten był dość mocno przestrzegany, dziś raczej odszedł w zapomnienie. Tak czy inaczej, warto pamiętać, że w dniu urodzin zamiast udzielać pożyczki, lepiej jest komuś sprawić przydatny podarek.

Kot i choroba

Mówi się, że kot potrafi wyczuć ludzką chorobę. Ile w tym rzeczywiście prawdy – nie wiemy. Dawniej wierzono natomiast, że wszelkie dolegliwości można „przerzucić” na poczciwego futrzanego czworonoga! Proces ten miał się odbyć między innymi przez wsadzenie palca do kociego ucha lub przez dodanie włosów osoby chorej do kociej karmy. Dziś z tych wierzeń niewiele pozostało, oczywiście przez wzmożony rozwój sztuki lekarskiej.

Buty w prezencie

Prezenty lubi każdy z nas. Warto więc wiedzieć, które z nich według przesądów mogą przynieść nieszczęście. Dawne śląskie wierzenia zdecydowanie odradzały wręczanie podarków swoim życiowym partnerom w postaci butów. Powód był niezwykle oczywisty – buty w prezencie oznaczają, że ukochany lub ukochana odejdzie od nas, mając na nogach nasz podarunek!

Kot i pogoda

Ludowe wierzenia dość sporo uwagi poświęcają kotom. Kolejny zapomniany przesąd dotyczy możliwości przepowiadania pogody na podstawie zachowania naszego pupila. Podobno, gdy kot zaczyna być skory do zabaw i figli, w najbliższym czasie dojdzie do załamania pogody. Podobna wróżba dotyczy też psa – gdy zaczyna zajadać się trawą, możliwe, że lada moment zaczną się ulewne dni. Co ciekawe, inny zapomniany przesąd mówi, że kot obrócony tyłem do ognia, zwiastuje srogie mrozy.

Wysokie drzewo

Innym ciekawym i mało popularnym przesądem ludowym jest ten, który zaleca ścinanie wysokich drzew znajdujących się przed domem. Podobno, gdy drzewo urośnie na tyle duże, że swym czubkiem będzie wyższe od dachu budynku, to jeden z jego mieszkańców umrze lub ciężko zachoruje. Przesąd ten jest dziś nieco zapomniany, ale gdzieniegdzie praktykowany. Obcięte czubki wysokich drzew można znaleźć na wielu polskich posesjach.

W. Chentkiewicz