Kostka Rubika - rozrywka intelektualna dla każdego

Któż z nas nie wie co to jest kostka Rubika? Kostka Rubika była jedną z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych zabawek. Pomimo tego, że „szał” na nią minął to nadal jest ciekawą rozrywką intelektualną. (fot. gmarinov / sxc.hu)
Któż z nas nie wie co to jest kostka Rubika? Kostka Rubika była jedną z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych zabawek. Pomimo tego, że „szał” na nią minął to nadal jest ciekawą rozrywką intelektualną. (fot. gmarinov / sxc.hu)

Któż z nas nie wie co to jest kostka Rubika? Kostka Rubika była jedną z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych zabawek. Pomimo tego, że „szał” na nią minął to nadal jest ciekawą rozrywką intelektualną.

Jak powstała kostka Rubika?

Erno Rubik, twórca kostki Rubika, nie wie jak przyszedł mu do głowy pomysł z kostką. Jego pasją była geometria, zachwycały go trójwymiarowe kształty. Szukał ich w najróżniejszych konstrukcjach. W 1974 roku odkrył, że najłatwiejszą formą do zrobienia będzie kostka 3x3x3. W niedługim czasie powstały prototypowe modele, którymi sam twórca podzielił się ze swoimi przyjaciółmi i studentami. Niemal w ekspresowym tempie okazało się, że jest to świetny sposób na układankę. W tymże roku oficjalnie powstała kostka Rubika. Kostka Rubika składała się z 26 sześcianów i przegubu, który został umieszczony w środku. Każda warstwa skręcała się i pokrywała z innymi. Na początku kostki były połączone recepturką, ale szybko Rubik z tego zrezygnował. Nowy zamysł polegał na tym, by zestawienie klocków było takie, aby trzymały się razem dzięki swoim kształtom. Każda ściana z konstrukcji miała inny wzór.

Patent i popularność kostki Rubika

W 1975 roku Rubik stwierdził, że układanka ma dużą szansę i jest wspaniałym pomysłem na biznes. W 1978 roku kostka Rubika pojawiła się w sprzedaży pod nazwą „Magiczna Kostka”. Po zaprezentowaniu kostki na pokazie zabawek Niemczech w 1979 roku popularność kostki zaczęła rosnąć, ale nie zrobiła jeszcze zawrotnej kariery. Wszystko się zmieniło kiedy zainteresował się nią Tom Kremer z Seven Towns, przy współdziałaniu z Ideal Toy stworzył on odpowiednią dystrybucję i akcję marketingową i w 1980 roku kostka Rubika zapoczątkowała swoją światową karierę.

Niezapomniana kostka Rubika

Dla wielu z nas kostka Rubika jest symbolem dzieciństwa. W tej chwili zabawek jest tak dużo, że taka „zwykła” kolorowa kostka może nie być dla dzieci już taką ciekawą atrakcją. Jednak dzieci są mądre i warto pomyśleć o wybieraniu mądrych zabawek, które pomagają w ich rozwoju, a kostka Rubika do takich właśnie należy. Czasami warto wracać do rzeczy sprawdzonych przez kolejne pokolenia. A układanie kostki Rubika jest świetną rozrywką zarówno dla dużych jak i dla małych.

Opracowano na podstawie: www.histmag.org/Rubik-i-jego-skrecona-kostka-8173

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Facebook
Adaptacja przedszkolna – jak pomóc dziecku?
Wasza pociecha już niedługo pójdzie do przedszkola? Nie jest...
poniedziałek, Październik 15, 2018 - 11:53
Trendy w makijażu w sezonie jesień–zima 2018/2019
Beztroskie lato za nami, czas na złotą jesień oraz mroźną zi...
poniedziałek, Październik 15, 2018 - 09:54
Trzy stolice w 6 dni – niezapomniane podróże
Ach… gdyby tak było można zwiedzić Bratysławę, Budapeszt i W...
piątek, Październik 12, 2018 - 14:05
Jak skutecznie nawilżyć włosy i ciało jesienią?
Czy Ty też tak masz, że gdy tylko nadchodzą pierwsze chłodni...
czwartek, Październik 11, 2018 - 12:21

  

Reklama