Pluszowy kłębuszek z zaokrąglona głową i sterczącymi uszkami. Do tego wielkie okrągłe oczęta i przenikliwe spojrzenie. Łapki zazwyczaj krótkie, ciało zwinne i niezwykle elastyczne. Właściciel dobrze rozwiniętego zmysłu zapachu, wzroku i dotyku. Krańcowo mądre, Ograniczenie charakterne i Totalnie nieustępliwe. Taki właśnie jest KOT – najpopularniejsze zwierzątko domowe ostatnich lat.

Jeśli zdecydujesz się na przygarnięcie kociaka oto kilka ciekawostek, o których powinnaś wiedzieć:

  • Psy mają właścicieli, koty mają służących (czyli nas). Osobista asystentka posprząta kuwetę, napełni miskę, a w przypadku wyrażenia przez kota wyraźniej chęci zabawy, również pobawi się ze swoi pupilem. Koty są mistrzami w manipulowaniu ludźmi, jeśli więc myślisz, ze nie ulegniesz ich czarowi to się niestety mylisz.
  • Koty to zwierzęta, które przesypiają średnio 17-18 godzin w ciągu doby. W końcu robienie NIC jest bardzo męczące i trzeba zregenerować siły na później:)
  • Mają niezwykle wyostrzony słuch (lepszy niż psy!). Słyszą fale w zakresie ultradźwięków o bardzo wysokiej częstotliwości. Jeśli więc nie przychodzą do Ciebie kiedy je wołasz nie oznacza to, że nie słyszą, a po prostu nie mają na to ochoty.
  • Swój nos koty wykorzystują do komunikowania się z otoczeniem oraz komunikowania się z innymi kotami.
  • Dzięki wibrysom (włoskom czuciowym) rozstawionym po bokach pyszczka koty są w stanie ocenić czy prześlizgną się np. przez bramę i nie utkną w szczelinie. Wibrysy są również pomocne w tropieniu zdobyczy. Wibrysy nad oczami uruchamiają proces mrugania, dzięki czemu koty chronią oczy przed zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu. Wibrysy na podbródku służą do wyczuwania przedmiotów znajdujących się poniżej ciała kota, a wibrysy na przednich łapkach są pomocne przy bezpiecznym lądowaniu kota. Bez wibrysów kot traci poczucie równowagi oraz traci mechanizmy dzięki którym jest czujny!
  • Koty posiadają 473 kubki smakowe. Dla porównania ludzie mają ich ponad 9 tysięcy. Może to być usprawiedliwienie dla ich wybrednego podejścia do jedzenia:) Koty polegają bowiem bardziej na zmyśle węchu aniżeli smaku.
  • Jeśli Twój kot je trawę może to oznaczać, że brakuje mu w organizmie witamin. Trwa jest także cennym źródłem błonnika, dzięki któremu mogą się one pozbyć kul włosowatych.
  • Mleko nie jest najlepszym składnikiem kociej diety. Wypicie zbyt dużej ilości mleka może być przyczyną wymiotów i biegunki u kota.
  • Koty potrafią wydawać około 30 różnych dźwięków!
  • Koty są mistrzami w ukrywaniu bólu. Wynika to z faktu, iż od tego może zależeć ich przetrwanie. Musisz więc bacznie obserwować zachowania swojego kociaka, aby móc wcześnie wykryć ewentualne choroby.
  • Koty potrafią okazywać uczucia na wiele sposobów, maślane spojrzenia, ocieranie się o nogi, koci grzbiecik, wyprostowany ogon oraz najpopularniejsze „barankowanie”- czyli lekkie uderzenie czołem w swojego człowieka:)
  • Koty drapią (kanapy, drapaki) nie tylko po to, aby „zrobić sobie manicure” – czyli pozbyć się obumarłej części pazura, ale przede wszystkim po to by zaznaczyć swój teren. Drapanie bowiem powoduje wydzielanie się zapachu przez gruczoły łojowe znajdujące się na spodniej części łapek. W ten sposób zostawiają na danym przedmiocie swoją kocią „wizytówkę”.
  • Ugniatanie przez dorosłego kota jest oznaką komfortu. Jest to koci sposób na okazywanie radości i przyjemności wywołanej Twoją obecnością w ich życiu.
  • Koty nie posiadają obojczyków! Natomiast ich kręgosłup jest niezwykle elastyczny i dłuższy od ludzkiego o 5 kręgów, dzięki czemu potrafią obrócić się w locie. Ciekawostką jest również fakt, iż koty spadające z wyższych wysokości ulegają mniejszym obrażeniom niż te, które spadną np. z 2 piętra. Wynika to z faktu, iż podczas dłuższego lotu koty są w stanie poprawić mięśnie, pozycję, wyciągnąć kończyny i przygotować ciało tak, aby spowolnić prędkość spadania!

Koty to niesamowite stworzenia, których nie da się nie kochać. Myślę, że zgodzi się ze mną każdy kto choć raz w swoi życiu był szczęśliwym posiadaczem tego pluszaka. Do tego udowodniono, że ich mruczenie ma pozytywny wpływ na człowieka. Redukuje stres, obniża ciśnienie krwi, a także redukuje uczucie samotności:)

Źródło: „Co Twój kot próbuje Ci powiedzieć?”- Arden Moore