Własny samochód to marzenie niejednego kierowcy. Nie każdego jednak stać na kupno auta za gotówkę. Weźmy pod uwagę, że średnia wartość pojazdu mechanicznego, jaki jeździ po polskich drogach to 23 000 złotych. Na szczęście możliwe są różne instrumenty finansowego wsparcia. Jednym z takich jest kredyt w banku.

Kredyt samochodowy – ogólna charakterystyka

Kredyt samochodowy jest kredytem celowym. Oznacza to, że kredytobiorca ma konkretny cel, który chce zrealizować przy pomocy uzyskanych z banku środków finansowych. Okazuje się, że taki zobowiązanie jest bardzo często o wiele korzystniejsze. Cel, czyli w tym przypadku samochód, staje się dodatkowym zabezpieczeniem dla banku.

To właśnie dlatego instytucja bankowa ma większe zaufanie do kredytobiorcy, nie istnieje w tym przypadku tak duże ryzyko niewypłacalności. Dzięki temu kredyt samochodowy jest znacznie tańszy. Bank pobiera niższą prowizję i oferuje mniejsze oprocentowanie. Co ważne, kredyt celowy na samochód mogą zaciągać zarówno osoby prywatne, jak i firmy, które chcą rozwijać samochodową flotę.

Kredyt na dowolny cel – podstawowa wiedza

Kredyt gotówkowy na dowolny cel to kolejna propozycja banku, dzięki której marzenie o własnych „czterech kółkach” może się szybko spełnić. W tym przypadku bank nie wymaga od kredytobiorcy realizacji konkretnego celu. Zupełnie nie interesuje się tym, na co zostaną przeznaczone środki ze zobowiązania kredytowego. Dzięki temu część może być przeznaczona na samochód, a część np. na jego doposażenie.

Kredyt gotówkowy na dowolny cel jest najczęściej wybieranym produktem bankowym. Wszystko dlatego, że kredytobiorca ma w tym przypadku zupełną dowolność w kwestii wydawania otrzymanych z banku środków. Za taką korzyść może jednak dodatkowo zapłacić. Kredyty na dowolny cel są z reguły nieco droższe niż kredyt celowy, na przykład kredyt samochodowy.

Które zobowiązanie warto zaciągnąć?

Wiele zależy od potrzeb potencjalnego kredytobiorcy. Banki finansują zakup samochodu nowego albo z rynku pierwotnego od prywatnych właścicieli. Pod tym względem to kredyt samochodowy wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Warto przy tym dodać, że instytucje bankowe oferują również dodatkowe korzyści, na przykład kredyt celowy z bezpłatnym serwisem samochodowym albo zniżkami na konkretnych stacjach paliw.

Kredyt na dowolny cel będzie zaś lepszy dla tych, którzy środki chcą przeznaczyć nie tylko na zakup auta, ale też na przykład jego renowację czy zakup elementów wyposażenia. Takie zobowiązanie nie ma ograniczeń względem wydatkowania. Kredyt może zostać przeznaczony na cokolwiek, a bank nie ingeruje w decyzje kredytobiorcy. Nie będzie wymagał faktury ani umowy kupna-sprzedaży, jakie dotyczą nabycia auta.

Statystyki

Połowa Polaków posiada kredyt. Najczęściej jest to kredyt gotówkowy na dowolny cel. Okazuje się jednak, że większość kredytobiorców, jeśli pytani są o cel zaciągania takiego zobowiązania, wskazuje właśnie między innymi kupno samochodu.