Zieleń lubią wszyscy – nie jest ważne, czy masz ogromny ogród, mały ogródek, taras czy balkon w bloku. Z pewnością chciałabyś, by w Twoim najbliższym otoczeniu znalazło się miejsce wypełnione kwiatami, małymi krzewami, roślinami o smacznych owocach. Podpowiadamy, jak urządzić swój kawałek raju – wybranie roślin na balkon nie musi być trudne!

Zbadaj swój balkon

Najważniejsze przy zagosodarowywaniu balkonu są 2 kwestie – orientacja balkonu względem słońca i stosunek administracji budynku do kwiatów wiszących. Być może nie wiesz, ale w wielu blokach (głównie tych z odnowioną elewacją) wieszanie kwiatów na balkonie jest zabronione. Miej to koniecznie na uwadze, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Kierunek, na który wychodzi balkon z reguły zawęża Twój wybór jeśli chodzi o gatunki roślin balkonowych. O tym, jakie gatunki kwiatów balkonowych mogą zostać posadzone na jakim stanowisku, opisujemy nieco niżej.

Doniczka doniczce nierówna

Donice, doniczki, skrzynki i kuwety to pozornie mało istotne dodatki przy aranżacji balkonu – w końcu najważniejsza jest ekspozycja kwiatów na balkonie niż to, w czym rosną. Jednak to, z jakiego materiału doniczki użyjesz, ma niebagatelny wpływ na rozwój kwiatów, może również wpływać na to, jak często swoje kwiaty będziesz musiała podlewać.

I tak:

Doniczki z tworzyw sztucznych – najtańsze, lekkie, trwałe i dostępne w tysiącu odcieni, wzorów i wielkości. Doniczki z tworzyw sztucznych nie sprawdzą się w ekstremalnych temperaturach – zimą nie ochronią korzeni przed mrozem, latem mocno się nagrzewają i mogą wręcz zagotować korzenie roślin balkonowych. Dodatkowo plastikowe doniczki „nie oddychają”, co podnosi ryzyko występowania grzybów i pleśni.

Doniczki ceramiczne – ceramika to dla roślin bardzo dobry materiał. Oddychająca, dobrze izoluje korzenie przed temperaturami, chłonie wodę i oddaje ją z powrotem do gleby. Niestety doniczki ceramiczne potrafią przy dużych wachaniach temperatur pękać, i można je stłuc nawet niezbyt silnym uderzeniem.

Doniczki betonowe – beton ma podobne właściwości co ceramika. Jest jednak zbyt ciężki i nieporęczny na balkon; sprawdzi się za to na tarasie.

Doniczki drewniane – jeśli lubisz ekologię, a natura cię wycisza, doniczki drewniane będą idealnie pasowały do twojego balkonu. Drewno przepuszcza powietrze, chroni przed zmianą temperatur, i dobrze oddaje wodę do gleby.

Niestety posadzenie roślin balkonowych w drewnianych doniczkach musi być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem doniczek. Konieczne będą otwory w dnie doniczki (bez nich drewno szybko spróchnieje), odpowiedni drenaż i podstawki, które zbiorą przelewającą się przez pojemnik wodę.

Rośliny nie tylko ozdobne

Rośliny na balkonie nie muszą być wyłącznie ozdobą balkonu. Możesz wybrać nieduże rośliny owocowe (w tym ogromny wybór truskawek – od małych krzaczków, przez płożące się w kuwetach, po gatunki truskawek wiszących), postawić na mały przydomowy zielnik (nawet w niedużej skrzynce zmieścisz tyle ziół, że będziesz miała co zasuszyć po sezonie), czy rośliny ochronne.

Na balkonie dobrze rozwijają się w szczególności truskawki (sadzone w głębokich skrzynkach), pomidory – chociaż tu bezpieczniej postawić na gatunki o małych owocach, papryka (tak chili jak i słodka). Ciekawym wyborem jest psianka pepion – hit ostatnich lat. Owoce psianki (wielkości pomidora) smakują zupełnie jak ananas. Psianka jest rośliną wieloletnią, więc będzie cie cieszyła przez wiele lat.

Rośliny na balkonie mogą chronić przed wszystkim. Pnącza, porastające kraty i pergole sprawdzą się doskonale na wietrznym balkonie – ochronią twój wypoczynkowy raj przed silnymi podmuchami. Niektóre gatunki odstraszają owady. Kocimiętka, komarzyca, geranium, a nawet bazylia, mięta i lawenda posadzone na balkonie będą odstraszały natrętne owady. Całkiem dobrym straszakiem na muszki jest pelargonia i… Pomidor!

Jakie kwiaty na jaki balkon

Balkon słoneczny (południowy i zachodni)

Największą zaletą balkonu skierowanego na południe i zachód jest ilość dochodzącego do niego słońca. Możesz śmiało przebierać w gatunkach różnokolorowych kwiatów – miej tylko na uwadze, że czasami balkon południowy trzeba latem lekko zacienić – upalne słońce może zniszczyć twoje kwiaty na balkonie w ciagu jednego popołudnia!

Na balkonie nasłonecznionym, prócz tak popularnych gatunków jak pelargonia i surfinia, z powodzeniem możesz wysadzić dzwonek drobny, lobelię przylądkową, aksamitkę, bratek ogrodowy, groszek pachnący, kobeę pnącą, nasturcję, nagietki czy groszek pnący. Oprócz tego możesz śmiało sięgnąć po wspomniane wcześniej rośliny owocujące – maliny, truskawki i winogrona odwdzięczą ci się pysznymi owocami.

Balkon zacieniony (północny i wschodni)

O ile na balkon wschodni rano pada nieco słońca, o tyle balkon północny zawsze będzie oświetlony jedynie rozproszonym światłem – a dodatkowo wiatr północny będzie zazwyczaj szkodził twoim roślinom balkonowym. Nie znaczy to jednak, ze twój balkon musi być pozbawiony kwiatów.

Na początek byliny – wiosnę w twoim balkonie może przywitać barwinek pospolity. Barwinek ma zimozielone liście, więc nawet zimą nie wygląda przygnębiająco, a na początku maja zakwita fioletowo-niebieskimi kwiatkami.

Idealnym rozwiązaniem na balkon północny będzie bluszcz pospolity. Bluszcze lubią cień, ochronią balkon przed wiatrem (ochronią balkon ale też inne rośliny na nim ustawione), i przed wścibskim okiem sąsiada. Bluszcz ozdobi twój balkon pięknymi zielonymi liśćmi. Poza tym na zacienionym balkonie mogą pojawić się niezapominajki, begonie, niecierpki, aksamitki, fuksje, hortensje, paprocie i miniaturowe iglaki.

Niezależnie od tego, jak wiele masz miejsca, i jakie warunki panują na twoim balkonie, odwiedź sklep ogrodniczy i rozejrzyj się. Być może znajdziesz idealne kwiaty na balkon i już w tym roku będzie on wyglądać pięknie i już zawsze będzie cieszyć twoje oczy kolorowymi kwiatami?