Lincoln Peirce – pisarz, autor komiksów. Studiował rysunek, malarstwo i rzeźbę, później sam uczył plastyki w Xavier High School w Nowym Jorku. Mieszka z żoną i dwójką dzieci w Portland. Jako wielbiciel muzyki country prowadzi własną audycję w lokalnej stacji radiowej. Pierwszy komiks z Natanem powstał w 1991 roku i do tej pory pojawił się w 250 amerykańskich czasopismach. Codziennie jest prezentowany także na stronie www.comics.com. „Zapiski luzaka” to pierwsza książka Peirce’a, w której elementy komiksowe uzupełnia tradycyjna narracja. Seria zachwyci wielbicieli „Dziennika cwaniaczka”.
Źródło: www.nk.com.pl

„Zapiski luzaka. Ale jazda!” to ciekawa książka dla dzieci, która łączy ze sobą komiks i opowiadanie w jednym. Fantastyczne rysunki doskonale oddają treść, a jednocześnie zachęcają dzieci do samodzielnego czytania. Przyjemny dla oka kremowy papier i wyłącznie czarne obrazki nie odciągają uwagi czytelnika od treści, pozwalają za to śmiać się do woli słuchając czytanej historii.

Główny bohater, Natan, to ciekawski i pomysłowy chłopiec. Jest harcerzem, ma mnóstwo kolegów i jeszcze więcej zapału do poznawania świata. Pewnego dnia do zastępu harcerskiego dołącza Artur. Jest idealny w każdym calu, wszyscy go lubią i do tego cieszy się uczuciem najładniejszej dziewczyny w szkole.

Natan ładuje się w kłopoty raz po raz, nigdy oczywiście z jego winy, wszystko to jest dziwnym zbiegiem okoliczności. Gdy któregoś razu wylądował za karę w szkolnej kozie, mógł spóźnic się na zbiórkę harcerską. By tego uniknąć postanowił dojechać na miejsce na deskorolce. Niestety, wpadł na panią spacerującą ze swym pieskiem, przewrócił się, a deskorolka utonęła w pobliskim potoku.

Na szczęście na miejscu okazało się, że harcerze mają sprzedawać plakaty, by zaroić pieniądze na sprzęt harcerski. Ten zastęp, który uzbiera najwięcej wygra. Jedną z nagród jest właśnie deskorolka! Oczywiście, to właśnie Natan postanawia zgarnąć pierwszą nagrodę i w ten sposób zyskać nową deskorolkę. I tutaj następuje euforia pomysłów na to, jak zarobić najwięcej pieniędzy na sprzedaży plakatów. Niestety wciąż okazuje się, że to jednak Arturowi lepiej idzie sprzedaż. Do tego równocześnie Natan próbuje zachęcić Artura do randki z Giną, znienawidzoną koleżanką. Tylko po to, by szkolna piękność łaskawym okiem spojrzała na Natana. Robi to jednak tak nieudolnie, że Artur źle odczytał intencje Natana i powiedział Ginie, że to Natan chce się z nią umówić!

Pomysłów na zdobywanie pieniędzy było mnóstwo, od sprzedaży plakatów, poprzez narysowanie i wydrukowanie na własny koszt komiksów. Jednak wciąż wygrywał Artur. Wkrótce jednak okazało się, że Natan w wykazie kolekcjonerskich komiksów znalazł jeden, który od lat leży u niego w szafie. Ten komiks był wart 1000 dolarów! A to dawałoby pewną wygraną Natanowi. Chłopiec sprzedał gazetę, nie udało mu się uzyskać całej kwoty, jednak była wystarczająco duża. Podczas zlotu harcerskiego drużynowy ogłosił zwycięstwo i okazało się, że Artur i Natan zdobyli taką samą ilość pieniędzy. Rzut monetą zdecydował o wygranej Natana, który otrzymał wymarzoną deskorolkę.

Bardzo żywa, intensywna historia, nie pozwala się nudzić. Z każdą stroną wzbudza w czytelniku ciekawość, czym jeszcze zaskoczy go Natan. Dobra lektura dla dzieci w wieku szkolnym oraz przedszkolnym. Cechy, którymi charakteryzuje się Natan łatwo odnaleźć w każdym dziecku, poprzez co młody czytelnik może utożsamiać się z bohaterem.