Dr Marshall B. Rosenberg (ur. 1934) amerykański psycholog, twórca idei Porozumienia bez Przemocy. Doktoryzował się z psychologii klinicznej, od ponad czterdziestu lat uczy, jak rozwiązywać konflikty w sposób pokojowy i poprawiać wzajemną komunikację. Pracował jako mediator na całym świecie, w rejonach konfliktów zbrojnych, w zubożałych dzielnicach miast i więzieniach. Niósł pomoc rodzinom, szkolił nauczycieli, pracowników socjalnych, policjantów i menedżerów. Jest założycielem Center for Nonviolent Communication, międzynarodowej organizacji prowadzącej szkolenia przez zespół certyfikowanych trenerów.
Źródło: www.wydawnictwomind.pl/?portfolio=marshall-b-rosenberg

„Porozumienie bez przemocy jest zapomnianym językiem ludzkości – mową ludzi, którzy troszczą się o siebie wzajemnie i pragną żyć w harmonii. Za pomocą anegdot, przykładów i pokazowych dialogów doktor Rosenberg demonstruje, jak w życiu codziennym można rozwiązywać problemy, które wynikają z nieumiejętnego komunikowania się.”

Mówić potrafi każdy zdrowy człowiek, ale porozumiewanie się nie jest już takie proste. Książka niezwykle cenionego w środowisku autora trafia do każdego. Czytając ja uświadomisz sobie, jak wiele może zmienić twoje podejście i sposób, w jaki wypowiadasz na głos swoje pragnienia, żądania czy prośby.

Autor w prosty, jasny i przejrzysty sposób pokazuje, jak powinniśmy komunikować się z ludźmi w życiu codziennym. Twierdzi, że dawanie z serca jest naturalne dla każdego człowieka, tylko gdzieś po drodze to zagubiliśmy. Jeśli nauczymy się brać i dawać z serca, będziemy korzystać z tej umiejętności nawet w sytuacji dla nas niesprzyjającej.

Kolejnym uczuciem, niezwykle dla nas ważnym, jest uczucie empatii. Istotą empatii jest pełne skupienie się na potrzebach drugiego człowieka, Ja wówczas schodzi na drugi plan. Jednak jeśli nie odczuwamy empatii w stosunku do samego siebie, nie będziemy w stanie dać jej drugiej osobie.

Bardzo ciekawy jest fragment o etykietowaniu osób. Na pewno nie raz i nie dwa zdarzyło się każdemu z nas ocenienie osoby na podstawie jej wyglądu, zachowania czy pełnionej funkcji. Stwarza to niepotrzebne odcięcie się od człowieka, za to patrzymy na niego pod kątem jego potencjalnych wad, nie widzimy zalet.

Przedstawione problemy, to tylko znikoma część książki. Jeśli chcesz poprawić relacje w domu, z mężem, dziećmi, koleżankami z pracy, czy po prostu lepiej zrozumieć siebie – to obowiązkowa lektura dla ciebie. W życiu codziennym nie widzimy tego, w jaki sposób traktujemy innych, może pora sięgnąć w głąb siebie i zastanowić się nad tym.