Materiał szlachetny, jakim jest szkło, znajduje zastosowanie w naszych kuchniach, od dawien dawna. Szkło genialnie nadaje się na pojemniki do przechowywania rozmaitych produktów spożywczych. Jako akcesoria, które mają zdobić kuchnie. Czy wyobrażamy sobie nasze spiżarnie bez szklanych słoików bądź pieczenie soczystych i kruchych mięs, bez naczyń żaroodpornych?

Z pewnością nie! Do wyboru mamy całą gamę produktów, dzięki którym gotowanie może być zdrowe i przyjemne. Przechowywanie produktów łatwe, a dbanie o porządek w kuchni, najprostsze na świecie.

„Wieczne” szkło i jego zastosowanie

Dokładny moment, w którym pojawiły się naczynia szklane, nie jest znany. Wiemy natomiast, że wytwarzaniem produktów tego typu zajęli się starożytni Rzymianie. Na terenach polskich najstarsze naczynia znaleziono na Wyspie Wolin, na przełomie X/XI wieku. Z kolei ponoć pierwszy zakład szklarski powstał nieco później, bo w XII lub XIII wieku. Choć historia szkła jest długa, niewątpliwie trwa do dziś i trwać będzie dalej. Mamy bowiem do dyspozycji materiał, który służy do wykonania rozmaitych naczyń. Jeden z niewielu o tak licznych, świetnych właściwościach. Przede wszystkim względem kontaktu z żywnością.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, nim dokonamy zakupu. Oczywiście kształt, wielkość czy możliwości przyrządzania rozmaitych potraw, to dla nas najważniejsze informacje. Zapominamy jednak o tym, iż te naczynia trzeba gdzieś przechować. Czy zatem nasza szafka wykonana z cienkiej sklejki, będzie w stanie unieść ciężar żaroodpornego, dużego naczynia? Weźmy tę kwestię pod uwagę.

Kolejno skupmy się na końcowym wykonaniu. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są naczynia opatrzone uchwytami. Łatwiej je wyciągnąć z piekarnika czy też włożyć do niego. Niezależnie czy stawiamy na typowe, szklane naczynie żaroodporne, czy też ceramiczne. Uchwyty powinny być szklane bądź wykonane z silikonu, odpornego na działanie wysokiej temperatury. Takie produkty znaleźć można między innymi w sklepie oferującym akcesoria kuchenne DoGotowania.pl.

Na działanie temperatury muszą być odporne również wszelkiego rodzaju aplikacje, które zdobią wybrane naczynia. Należy zatem zwracać uwagę na jakość wykonania oraz wskazany przez producenta sposób obchodzenia się, z wybranymi produktami. Zarówno szklanymi, jak i ceramicznymi czy też innego rodzaju naczyniami służącymi do gotowania, pieczenia. Nie oznacza to, że mamy wybierać nudne i banalne produkty. Ciekawe kształty, aplikacje i wzornictwo sprawdza się, gdy chcemy naczynie postawić bezpośrednio na stole. I z powodzeniem znajdziemy takie, które łączą w sobie funkcjonalność, jakość i ciekawe wykonania.

Przezroczyste czy kolorowe?

Do wyboru mamy naczynia przezroczyste, ale i kolorowe. Białą lub barwną ceramikę, opatrzoną ciekawymi akcentami. Które wybrać? W transparentnym naczyniu będziemy mogli podglądać, jak przebiega proces pieczenia dań. Bez otwierania piekarnika, co skutkuje utratą ciepła. Biała czy kolorowa ceramika, to z kolei zdecydowanie ciekawsze wykonania.

Zadecydujemy, który aspekt jest dla nas ważniejszy. Na pierwszym miejscu nie zapominając jednak o tym, by stawiać na jakość. Stosowanie się do zaleceń producenta i odpowiednią pielęgnację. Naczynia bowiem mają nam posłużyć możliwie długi czas. Oferować pyszne i zdrowe dania, a przy tym na stole prezentować się wprost idealnie. Współgrając z przystrojeniem, udekorowaniem stołu i indywidualnymi upodobaniami.