Sztuka rzeźbienia towarzyszyła ludziom od zawsze i, nie da się ukryć, miała wielki wpływ na rozwój naszej kultury i cywilizacji. Stale zmieniają się tylko wyznaczniki, które wskazują, jaka powinna być rzeźba doskonała.

Nie trudno zauważyć, że współczesne rzeźbiarstwo wymyka się jakimkolwiek regułom, dając wielkie możliwości wyobraźni i kreatywności twórców. Obecnie, żeby stworzyć rzeźbę, często nie potrzebne są nawet dłuta rzeźbiarskie. Często wykonuje się je już nie tylko z kamienia czy drewna, ale także z metalu, szkła, plastiku i wielu innych.

Współczesne rzeźby mają różne formy i bardzo często są dziełami sztuki użytkowej, które wykorzystujemy na co dzień. Mając dobry pomysł i chociaż niewielkie zdolności manualne, współczesną rzeźbę można wykonać całkowicie samodzielnie, już niewielkim nakładem pracy, wystarczą do tego tylko podstawowe narzędzia, takie jak na przykład kątownik stolarski. Warto też pamiętać, że rzeźba nie koniecznie musi być przedmiotem stojącym na półce i zbierającym kurz. Może to być coś, z czego będą korzystać wszyscy domownicy. Pomysłów na nietypową, współczesną rzeźbę może być wiele, a o to niektóre z nich.

Rzeźba z lodu

Nawet zima i duży mróz stwarzają duże możliwości dla artystów, w tym także rzeźbiarzy. Rzeźbienie w lodzie stało się bardzo popularne. Organizuje się nawet zawody w tej dyscyplinie. Rzeźby z lodu można kupić, jednak ich ceny sięgają nawet 1000 złotych, a czasem ceny są jeszcze wyższe. Jednak ciężko wydać tyle pieniędzy na coś, co i tak się rozpuści.

Dlaczego więc nie wykonać rzeźby z lodu samodzielnie? Będą do tego potrzebne dłuta rzeźbiarskie oraz inne narzędzia, które nadadzą się do tego celu. Rzeźby z lodu mogą mieć różne kształty i rozmiary. Są bardzo efektowne. Ustawienie takiej samodzielnie wykonanej rzeźby w ogrodzie na pewno zaskoczy bliskich i sąsiadów.

Świecznik

Zapalone świeczki, dobre wino i smaczna kolacja to sprawdzony sposób na stworzenie romantycznej atmosfery. Chcesz się zrelaksować? Rozstaw świeczki dookoła wanny. Sposobów na wykorzystanie świeczek jest całe mnóstwo, jednak warto pomyśleć także o świeczniku, który będzie miał nie tylko praktyczne zastosowanie, ale także będzie świetną ozdobą.

Świecznik warto wykonać samodzielnie – będziemy mieli wtedy pewność, że jest on niepowtarzalny. Taka podstawka pod świeczkę handmade to również świetny sposób na prezent. Na pewno będą przydatne ściski stolarskie, a być może także kątownik stolarski. Nie ma lepszych ozdób do domu niż te wykonane własnoręcznie – zwłaszcza, jeżeli są niewielkimi dziełami sztuki.

Taboret

Prawdziwymi dziełami sztuki użytkowej mogą być także meble. Dlaczego nie wykonać ich samemu? Najprostszy do zrobienia będzie taboret. Jeśli chcemy, żeby był bardziej ozdobny, można w nim wykonać delikatne żłobienia, lub zadbać, żeby jego krawędzie nie były równe, a na przykład bardziej faliste. To zrobienia taboretu będzie potrzebny kątownik stolarski a także piła i inne narzędzia.

Do wykonania ozdób może być przydatne dłuto. Za pomocą tych przyborów można wykonać kilka sztuk oryginalnych siedzeń, które wcale nie muszą być identyczne. Własnoręczne zrobienie mebli i wyrzeźbienie w nich zdobień może jest pracochłonne i zajmuje dużo czasu, ale przynosi mnóstwo satysfakcji. Mogą to zrobić również amatorzy i przy okazji nauczyć się, jak wykorzystywać różne narzędzia takie jak ściski stolarskie.

Dłuta rzeźbiarskie – rodzaje

Dłuta to bardzo proste narzędzia, które bardzo często wykorzystuje się do wykonywania rzeźb. Istnieje wiele rodzajów dłut, dlatego warto zapoznać się z ich odmianami, żeby wybrać to odpowiednie przed zabraniem się do pracy. Dobrze jest też wiedzieć, jakie inne narzędzia będą pomocne przy rzeźbieniu (na przykład ściski stolarskie).

Podstawowy podział to dłuta typu japońskiego i zachodniego – różnią się od siebie głównie długością części roboczej i materiałem wykonania. Dłuta różnią się od siebie także rodzajem fazowania. Najpopularniejsze to te z fazowaniem bocznym. Jest ono bardzo delikatne. Do cięższych prac lepiej sprawdzi się dłuto bez fazowania.