Mimo że tradycje klasycznego, polskiego wesela powoli odchodzą w zapomnienie, to nadal niektóre zwyczaje są obecne podczas zaślubin i hucznego wesela.

Polskie konwenanse mogą być ciekawe i wzruszające, o ile są odpowiednio dawkowane. Przyjrzyjmy się polskim tradycjom weselnym.

Podziękowania dla rodziców

Z pewnością jedną z ważniejszych i piękniejszych tradycji są podziękowania dla rodziców. Najczęściej Państwo Młodzi obdarowują swoich rodziców drobnymi upominkami, a następnie wszyscy razem tańczą. Obecnie poza podarunkami świeżo upieczeni małżonkowi często przygotowują specjalny filmik z podziękowaniami czy pokaz zdjęć. Rodzice bardzo wspierają i pomagają w przygotowaniach do ślubu. Gest publicznego podziękowania z pewnością będzie dużo dla nich znaczył.

Powitanie Młodej Pary

Według tradycji rodzice Państwa Młodych witają nowożeńców chlebem i solą, a ostatnio nawet szampanem. Po wypiciu trunku kieliszki rzuca się za siebie. Jeżeli się potłuką, młode małżeństwo może być pewne, że będą żyli w szczęściu. Tradycja głosi, że Panna Młoda musi posprzątać stłuczone szkło. Ten zwyczaj cały czas jest praktykowany i lubiany przez gości. Można powiedzieć, że jest to początek szalonej i hucznej imprezy.

Strój Młodej Pary

Jeżeli chodzi o ubiór Panny Młodej zwyczajów i tradycji jest całkiem dużo. Strój Panny Młodej powinien składać się z czegoś nowego, starego, pożyczonego, niebieskiego i białego. Biel symbolizuje czystość, a kolor niebieski wierność mężowi. Z kolei coś nowego to symbol dostatku w małżeństwie, a coś starego oznacza wsparcie ze strony dawnych przyjaciół. Coś pożyczonego ma zapewnić życzliwość nowej rodziny. Buty ślubne powinny być zabudowane, co symbolizuje szczęście. Dodatkowo włożenie do buta ślubnego jednogroszówki sprawi, że nowożeńcy będą żyć w dostatku. Pan Młody przyszłą żonę w sukni ślubnej może zobaczyć dopiero w dniu uroczystości. Wedle tradycji na ślub nie można zakładać nic różowego, ponieważ ten kolor przynosi pecha nowożeńcom.

Tradycje rodzinne

Według polskich tradycji po stronie rodziny Panny Młodej należy organizacja wesela, a także ubiór Panny Młodej. Rodzina Pana Młodego powinna zakupić alkohol, obrączki, opłacić ślub, orkiestrę, fotografa, a także bukiet dla przyszłej małżonki. Podobno kiedyś uważano taki podział za sprawiedliwy. Obecnie podział obowiązków, między rodzinami wygląda różnie.

Życie w szczęściu i dostatku

Po ceremonii zaślubin nowożeńcy opuszczają kościół, a po przekroczeniu progu zostają obsypywani ryżem, płatkami róż lub grosikami. W przypadku monet Panna Młoda musi jak najszybciej zebrać wszystkie pieniądze. Kto zbierze ich więcej, ten będzie odpowiedzialny za finansowe domowe. Ryż i płatki róż mają zapewnić szczęście i małżeństwo bez konfliktów.

Weselne bramy

W drodze do kościoła jak i w drodze powrotnej Państwo Młodzi mogą na swojej drodze napotkać tzw. bramy, które trzeb wykupić, aby zostały otwarte, a nowożeńcy mogli jechać dalej. Najczęściej za otwarcie wrót płaci się weselną wódką i cukierkami dla dzieci. Tradycja ta jest cały czas praktykowana, szczególnie na wsiach i w mniejszych miejscowościach.

Źródło: Yes I Do – Obuwie ślubne