Osoby starsze przyzwyczajone są do prostych w obsłudze aparatów telefonicznych, które służyły im wiele lat. Nowoczesne smartfony z licznymi udogodnieniami nie do końca będą więc dobrą propozycją dla naszych rodziców czy dziadków. Na szczęście producenci często mają w swojej ofercie również modele zaprojektowane z myślą o seniorach.

Stacjonarny, czy komórkowy?

Tradycyjny model telefonu stacjonarnego, a więc podłączany do zasilania za pomocą kabla, nie jest z pewnością dobrym rozwiązaniem, bo starsza osoba nie zawsze będzie w stanie szybko do niego dotrzeć. Zdecydowanie lepszym wyborem jest aparat bezprzewodowy, który można zabrać ze sobą do innych pomieszczeń, a nawet na taras lub balkon.

2

Inna opcja to telefon komórkowy – jest równie wygodny, chociaż może mieć nieco mniejsze wymiary. Ceny aparatów przeznaczonych dla seniorów są różne, dlatego warto porównać je korzystając z dostępnych w Internecie narzędzi, jak np. idealo.

Prosta i mocna konstrukcja

Nowoczesne smartfony pełnią rolę telefonu, a zarazem małego przenośnego komputera. Tak wiele funkcji często utrudnia obsługę aparatu, stąd telefon dla seniora musi być jak najprostszy – wygodny interfejs to duże udogodnienie dla starszych osób, które często miewają problemy z pogarszającym się wzrokiem. Nie mniej istotna jest wielkość klawiszy, najlepiej podświetlanych.

1

Telefon – zarówno ten stacjonarny, jak i komórkowy – powinien być w miarę duży i mieć mocną konstrukcję. Dzięki temu nie będą dla niego groźne upadki, czy też inne uszkodzenia mechaniczne. Modele przeznaczone specjalnie dla osób starszych zazwyczaj są mocniejsze od popularnych obecnie smartfonów, jednak podczas zakupów warto zwrócić uwagę, czy materiał, z którego wykonana została obudowa, jest stabilny.

Wyświetlacz i głośniki

Wszelkie zakłócenia i szum w słuchawce mogą utrudnić porozumienie się z rozmówcą, dlatego poszukując telefonu dla seniora należy wybierać wśród modeli z odpowiednimi głośnikami. Dobrym rozwiązaniem będzie też aparat z funkcją trybu głośnomówiącego, która dostępna jest zarówno w bezprzewodowych telefonach stacjonarnych, jak i komórkowych. Nie mniej istotny jest wyświetlacz. Co prawda niektórym osobom zależy na możliwości oglądania na ekranie telefonu zdjęć, jednak głównym kryterium powinien być nie jego rozmiar, ale kontrast, który ułatwi odczytanie numeru lub nazwy kontaktu. Najmniej meczącymi dla oczu kolorami wyświetlacza są pomarańczowy i żółty – warto o tym pamiętać podczas wybierania konkretnego modelu.

Dodatki dla seniora

Wygodnym rozwiązaniem jest z pewnością specjalna podstawka do ładowania telefonu komórkowego – wystarczy tylko umieścić na niej aparat, aby bateria zaczęła się automatycznie ładować. Przydatną funkcją będzie też przycisk SOS.

4

Zazwyczaj jest on umieszczony w widocznym miejscu, a po jego naciśnięciu telefon automatycznie połączy się z ustawionym wcześniej numerem. Ponieważ wiele starszych osób ma kłopoty z zablokowaniem i odblokowaniem telefonu, rozwiązaniem może być model, w którym dopowiada za to jeden przycisk albo suwak.