Kuchnia szkocka czerpie wiele z wpływów nordyckich oraz zwyczajów kultury Celtów. Łączące nizinny i górski krajobraz z rozbudowanym wybrzeżem tereny Szkocji stały się w naturalny sposób krajem pasterzy, w których diecie dominowały ryby, mięso oraz nabiał.

Tak było mniej więcej do połowy XVI wieku. Dopiero później do swojego jadłospisu Szkoci zaczęli wprowadzać zboża, głównie owies i jęczmień. Wśród napitków dominowała oczywiście whisky, ale popularne było także wino. Whisky, jako tradycyjny szkocki trunek stała się inspiracją do stworzenia wielu potraw. Jedną z nich jest carnachan, czyli rodzaj owsianego puddingu.

Carnachan jest niezwykle łatwy w przygotowaniu, smaczny, pożywny oraz za sprawą świeżych owoców dosyć lekki. Do jego wykonania potrzebne są następujące składniki:

  • 5 łyżek płatków owsianych
  • 150 ml śmietany typu kremówka
  • 150 g serka naturalnego
  • 2 łyżki miodu (powinien mieć płynną konsystencję)
  • 2 łyżki whisky
  • 400 g świeżych malin.

Płatki owsiane należy uprażyć w piekarniku. Najlepiej zrobić to na foli aluminiowej, opiekając parę minut, aż do momentu ich zrumienienia. Ubitą kremówkę trzeba wymieszać z serkiem, dodać miód oraz whisky, a następnie 4 łyżki ostudzonych płatków.

Świeże maliny i krem układa się w pucharkach warstwami, rozpoczynając od owoców. Na wierzchu powinna znajdować się warstwa kremu, którą należy posypać łyżką płatków oraz udekorować kilkoma malinami. Tak przygotowany deser podaje się natychmiast, albo umieszcza w lodówce, jednak nie na zbyt długo.

Oczywiście przy odrobinie fantazji można stworzyć nietypowy Carnachan. Wystarczy wykorzystać owoce inne, niż maliny, np. truskawki czy jeżyny.

Deser ten pięknie pachnie i smakuje single malt. Zawarta w nim szkocka whisky sprawia, że od razu budzi nasze skojarzenia ze Szkocją. Warto wiedzieć, że dawniej wykorzystywano do niego prażone ziarna owsa, które całą noc zanurzone były w trunku, by wchłonąć cały jego aromat.

Caranchan pokazuje, że whisky sprawdza się doskonale jako dodatek do deserów. Jednak wiele innych potraw wykorzystujących towarzystwo szkockiego trunku smakuje wyśmienicie. Whisky można z powodzeniem dodać do marynaty, przygotowując ulubioną pieczeń. Sprawia, że mięso nabiera zupełnie innego smaku i aromatu. Nawet zwykła wieprzowa karkówka przygotowana w ten sposób zyskuje zupełnie nowy charakter. na bazie szkockiej whisky można przygotować również wiele interesujących sosów. Bigos z dodatkiem wina nikogo chyba nie dziwi. Okazuje się, że wino można w tej potrawie zastąpić whisky. W ten sposób jedno z najpowszechniejszych polskich dań, staje się wykwintnym posiłkiem.