Najpopularniejsze potrawy Warszawy

Najpopularniejsze potrawy Warszawy (fot. fotolia)
Najpopularniejsze potrawy Warszawy (fot. fotolia)

Może nie wszyscy jesteśmy tego świadomi ale każdy region Polski ma swoje specjały – dania, z których jest znany. Tak jest również w przypadku Mazowsza. Nawet nasza stolica posiada swoją bogatą kulinarną historię. Wbrew pozorom, w stolicy zjemy nie tylko sushi czy kebaba.

Pierwszą wśród tradycyjnych warszawskich potraw są flaki z pulpetami. W czasach PRL-u jadło się je podobno na stojąco w barze „U Flisa”. Teraz tworzonych jest wiele barów stylizowanych na te stare, znane większości z nas już tylko z opowieści rodziców czy dziadków oraz z filmów Barei. Kolejną potrawą, którą wspominają starsi warszawiacy, są pyzy ze słoninką i cebulą. Ponoć można je nadal kupić w barze na bazarze Różyckiego. Kiedyś pakowane były klientom w słoiki. Teraz robią tak tylko pasjonaci historii Warszawy, którzy dzielą się nawet przepisem na to danie.

Innym specjałem, mającym swoją długą historię, są ozorki w galarecie. Zapewne wiele osób obecnie nie skusiłoby się na tę potrawę, podobnie jak na nóżki w galarecie, jednak są one serwowane w bardzo znanych warszawskich restauracjach. W dzisiejszych czasach więcej osób zapewne skusiłoby się na śledzika z cebulką czy wątróbkę. Prawdopodobnie też niewielu z nas miało okazję spróbować dań z polskich ryb – na przykład jesiotra. Obecnie w Warszawie można go skosztować. Jednym ze sposobów jego podania jest przyrządzenie go ze szczypiorkiem na szampanie.

Mniej wyszukanymi daniami są: befsztyk po tatarsku, schab po warszawsku czy zapiekanki z pieczarkami, które od czasów PRL-u można kupić w barze znajdującym się między Starówką a Nowym Miastem. Z pewnością każdy zna tak popularny słodki przysmak jak wuzetka. Deser ten został wymyślony z okazji otwarcia warszawskiej trasy W-Z. Może mniej znanymi, ale równie mocno lubianymi przysmakami są: torcik Wedlowski czy pączki od Bliklego. Niektórzy mogą też kojarzyć „pańską skórkę” – czyli cukierki, które teraz sprzedawane są przy okazji Święta Zmarłych przy cmentarzach. Jak się więc okazuje Warszawa ma swoje tradycyjne dania.

Jeśli jednak nie jesteśmy aż takimi smakoszami, to zawsze możemy zdecydować się na pyszną pizzę w jednej z pizzerii z sieci Domino’s.

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Facebook
 14 listopada- Światowy Dzień Chorych na Cukrzycę
Niezdrowy styl życia, nieprawidłowa dieta, nadmiar kalorii,...
środa, Listopad 14, 2018 - 09:25
Idealnie nawilżona skóra z L’Oréal Hydra Genius
Problem zbyt suchej skóry jest dość powszechny. Wpływ na jej...
wtorek, Listopad 13, 2018 - 14:15
Eko pielęgnacja włosów równie skuteczna jak tradycyjna? To możliwe!
Bardzo silnym światowym trendem rynkowym jest naturalność i...
poniedziałek, Listopad 12, 2018 - 12:49
FLO w obliczu wyzwania - pranie podczas roku szkolnego
Każdy na pewno ma w domu taką rzecz, która zaplamiła się i n...
piątek, Listopad 9, 2018 - 10:13

  

Reklama