Dynia to warzywo, które powoli wraca na polskie stoły. Choć znały ją i stosowały nasze babcie i prababcie, to aktualnie wciąż nie dorównuje ona popularnością warzywom takim jak pomidory czy papryka. Warto dowiedzieć się, jak wiele wartościowych składników dynia może wnieść do naszej diety i jakie bogactwo smakowe zawiera to warzywo.

Dynia kojarzy się głównie z amerykańskim Halloween, ale niewielu wie, że to warzywo nie tylko jest fantastyczną dekoracją, ale i jednym z najbogatszych źródeł witamin. Własny przepis na zupę krem z dyni ma prawie każda pani domu, ale ta roślina daje dużo szersze pole do popisu – doskonale sprawdza się jako dodatek do ciast, składnik sosów lub napój.

Dlaczego warto jeść dynię?

Najcięższą na świecie dynię wyhodowano w stanie Wisconsin – ważyła ponad 820 kg. W tych ogromnych, pękatych warzywach kryje się wiele wartościowych składników mineralnych, które pomagają w zachowaniu równowagi w organizmie. Najważniejsze z nich to:

  • beta-karoten – czyli po prostu witamina A, która wraz z witaminą E poprawia kondycję skóry. Obecność beta-karotenu jest niezbędna w procesie widzenia oraz wytwarzania nowych komórek;
  • błonnik i woda – czyli składniki wspomagające odchudzanie. Błonnik nie tylko obniża ciśnienie krwi i poziom wchłaniania tłuszczów, ale również powoduje uczucie sytości. Dzięki dużej zawartości wody dynia jest lekkostrawna i nie ma w niej wielu kalorii;
  • potas – reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową, dzięki czemu poprawia pracę nerek i pozwala na kontrolę wysokości ciśnienia tętniczego.

Kilka prostych sposobów na pyszne dania z dyni

Dynia to roślina tak uniwersalna, że w kuchni można używać jej do przygotowania prawie każdego dania. Oto kilka najciekawszych sposobów na zdrowe i pyszne potrawy.

  1. Razowe muffiny z dynią – ciasto przygotowuje się z razowej mąki, brązowego cukru, odrobiny proszku do pieczenia, sody i soli. Wbija się do niego dwa jajka, dodaje startą dynię, przyprawy korzenne i orzechy. Po wymieszaniu całość piecze się w 175 stopniach przez 20 minut. Doskonale smakują podane z gorącą, aromatyczną kawą z odrobiną kardamonu.
  2.  Zupa dyniowa z imbirem i pomarańczą – zupa to chyba najbardziej popularne danie przyrządzane z dyni. Po rozgrzaniu w garnku masła z odrobiną oliwy dodaje się dynię oraz świeży imbir. Po delikatnym podsmażeniu całość zalewa się rozcieńczonym sokiem pomarańczowym i gotuje do całkowitego zmięknięcia. Przed zmiksowaniem zupę przyprawia się solą, pieprzem oraz mielonym imbirem. Zupę podawać można z łyżką chudego jogurtu oraz płatkami migdałów.
  3. Sok dyniowy – napój, który doskonale zna każdy fan Harry’ego Pottera! Dynię gotuje się z jabłkiem, bananem i marchewką, później ostudza i miksuje. Aby sok miał łagodniejszą konsystencję można dolać do niego szklankę wody oraz doprawić go cukrem lub cynamonem. Najlepiej smakuje schłodzony.

Do czego jeszcze wykorzystać można dynię?

Pamiętać trzeba, że dynia to nie tylko miąższ, ale i pestki! Również one zawierają wiele witamin i składników mineralnych. Warto dodawać je do sosów i sałatek, aby wzbogacić ich smak. Na dyniowe dania muszą jednak uważać diabetycy – powinni je jeść w niewielkiej ilości i łączyć je z produktami, które posiadają niski indeks glikemiczny, aby nie spożywać za dużo cukrów.