Na sklepowych półkach znajdziesz różne rodzaje mąki – pszenne, żytnie, kukurydziane, ziemniaczane i z wielu innych ziaren… Wśród mąk pszennych dodatkowo zauważysz, że istnieją różne typy mąki. Co oznaczają poszczególne typy i do czego używać każdego z nich?

Jak określić typ mąki?

Typy mąki określa się za pomocą ilości popiołu, jaki pozostał po spaleniu porcji mąki. Podczas spalania w określonej temperaturze utleniają się wszystkie składniki organiczne, a jedyne co pozostaje to popiół, zawierający minerały. Mąka typu 500 oznacza, że po spaleniu 100kg mąki pozostało 500g popiołu – czyli 500g składników mineralnych. Im wyższy typ mąki, tym więcej zdrowych dla ludzi minerałów się w niej znajduje!

Mąki lekkie

Mąka biała, typu 450 do 750, uzyskiwana jest z samych środków ziaren. Mąka biała zawiera mało witamin i minerałów, jest jednak doskonale przyswajalna przez ludzki organizm.

Mąka typu 450, zwana tortową, to najbielsza i najlżejsza z mąk. Ze względu na puszystość i drobno mielone ziarno, mąka typu 450 jest idealna do naleśników, biszkoptu i innych lekkich ciast.

Mąka pszenna typu 500 to najpopularniejszy typ mąki. Wśród mąk typu 500 znajdziesz także mąkę krupczatkę (idealną do ciast kruchych), mąkę poznańską (doskonałą do pizzy, domowego makaronu lub do klusek), a także mąkę wrocławską, stworzoną do ciast francuskich, omletów i cięższych naleśników. Mąki typu 500 sprawdzą się również przy przygotowywaniu pierogów, kopytek i knedli – a także do zagęszczania sosów i zup.

Mąka typu 550, zwana luksusową, pasuje do ciast o cięższej konsystencji – ciasta drożdżowe (zarówno pieczone jak i smażone, jak pączki) najlepiej udadzą się na tym typie mąki.

Mąki ciężkie – do zadań specjalnych

Grubiej mielone mąki są znacznie ciemniejsze, ponieważ zawierają również łupiny ziaren pszenicy. Typy mąki od 750 w górę są znacznie bogatsze w składniki mineralne, mają więcej błonnika, a wypieki z nich przygotowane są znacznie bardziej syte i na dłużej zaspokajają głód.

Mąka 750 jest stosowana przy wypieku chleba. Z mąki 1850 przygotowywany jest chleb typu graham. Ciężka mąka razowa typu 2000 oraz mąka z pełnego przemiału (3000) pojawiają się przy tradycyjnym wypieku chleba na zakwasie, choć można z nich przygotować na przykład razowy makaron czy sycącą, razową pizzę.

Inne rodzaje mąki

Mąka żytnia pojawia się w kuchni rzadziej niż pszenna. Przygotujesz z niej chleb razowy, sitkowy czy pytlowy. Mąka żytnia jest również bazą do przygotowania zakwasu na tradycyjny polski żurek.

Mąka ziemniaczana jest nieoceniona, gdy przygotowujesz kisiel, budyń czy gdy pieczesz sernik.

Mąki z innych ziaren (kukurydziana, gryczana, owsiana, ryżowa) godnie zastępują tradycyjną mąkę pszenną w diecie bezglutenowej. Z powodzeniem możesz je stosować podczas przygotowywania codziennych posiłków, korzystając z ich niecodziennego smaku.