Przemyślany obiad domaga się warzyw do drugiego dania – możesz sięgnąć po surówkę lub gotowane warzywa. Jednak jak zrobić surówkę idealną? Prezentujemy zbiór porad, dzięki którym z każdego warzywa zrobisz surówkę, która zachwyci domowników!

Chcesz, wiedzieć, jak zrobić surówkę, która będzie smaczna za każdym razem? Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach…

Surówka ze świeżych ogórków/porów
Aby zrobić surówkę ze świeżych ogórków lub porów pamiętaj, aby zaraz po pokrojeniu posypać płatki solą. Posoloną surówkę odstaw przynajmniej na 10 minut. Staraj się solić delikatnie i nie odlewaj powstałego soku. Gotową surówkę zalej śmietaną, olejem czy innym dodatkiem i wymieszaj.

Pomysł na zielony groszek
Chcesz zrobić szybką, ale efektowną i smaczną surówkę? Możesz pójść na łatwiznę: odcedzony zielony groszek z puszki podany na gorąco lub na zimno polany majonezem będzie smacznym dodatkiem.

Surówki z kiszonej kapusty i ogórków kiszonych
Kapustę kiszoną przypraw olejem, oliwą, dodaj do niej marchewkę, jabłka, cebulę (ale tak naprawdę nie jest to konieczne).
Ogórek kiszony wystarczy delikatnie obmyć, obrać lub nie i pokroić w plastry.

Surówka z marchwi
Surówka z marchwi powinna być podawana na świeżo. Marchewkę umyj i obierz, potem zetrzyj na tarce. Do tej surówki możesz dodać do smaku jabłko, lekko posolić, dodać odrobinę cukru i zalać śmietaną.

Surówka z selera
Seler na surówkę obierz, zetrzyj i dopraw do smaku. Do selera dodaj np. śmietanę, olej, jabłko, tartą marchew. Do surówki z selera nie dodawaj cukru ani soli!

Surówka z czerwonej kapusty
Jeśli chcesz zrobić surówkę z czerwonej kapusty, pamiętaj o jej właściwym przygotowaniu. Kapustę cieniutko poszatkuj, włóż do cedzaka, i wstaw do wrzącej wody – gotuj 3 minuty. Następnie odsącz i dodaj kwaśne jabłko (utarte na grubych oczkach) i posiekany szczypiorek, olej – wymieszaj. Gotową surówkę posyp natką pietruszki.

Warzywa możesz podawać niezależnie od surówki

Warzywa podawane na gorąco, gotowane, duszone możesz podawać niezależnie od surówki. Warzywa należy gotować krótko i tylko do miękkości. Warzyw nie należy wygotowywać, im dłużej gotowane tym więcej tracą swoich właściwości. Aby warzywa zachowały jak najwięcej wartości odżywczych należy wkładać obrane warzywa do wrzącej wody i gotować pod przykryciem (nie dotyczy to warzyw kapustnych).

Warzywa podawane na gorąco tj.: kalafior, brokuły, szparagi, kapusta włoska, fasolka szparagowa gotuj we wrzącej wodzie, na dość dużym ogniu z dodatkiem soli i cukru. Bardzo smaczne są kiedy zostaną polane tuż przed podaniem zarumienioną tartą bułeczką.

Warzywa czerwone, po ugotowaniu lekko zakwaś, aby odzyskały piękną barwę.

Marchew, brukiew, kalarepę, pory należy rozdrobnić, następnie zalać małą ilością wrzącej wody z odrobiną tłuszczu i gotować, tak żeby się nie przypaliły. Następnie oprószyć mąką (młodej marchewki nie zagęszczaj mąką, w takim czystym sosie jest ona smaczniejsza), dodać szczyptę soli i cukru, zamieszać i zagotować. W tych warzywach, a zwłaszcza w marchwi jest dużo karotenu, który rozpuszcza się w tłuszczach, więc przed podaniem wymieszaj je z masłem.

Do dzieła!