Menstruacja to dla wielu kobiet comiesięczny, bardzo trudny czas. Oprócz wahań nastroju i przyrostu masy ciała w okresie poprzedzającym miesiączkę, a także dolegliwości bólowych w jej trakcie, po menstruacji mogą dokuczać jeszcze zakażenia intymne. Dlaczego tak się dzieje? Jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji intymnej po menstruacji?

Dlaczego infekcje intymne występują często w trakcie lub po menstruacji?

Najczęstszym rodzajem infekcji intymnych jest grzybica pochwy, wywołana głównie drożdżakami z rodzaju Candida. Ich rozwojowi sprzyja przede wszystkim wilgotne środowisko, które panuje w pochwie w związku z nieustanną produkcją śluzu przez gruczoły pochwowe. W czasie menstruacji w drogach rodnych znajduje się również krew, która staje się idealną pożywką dla drobnoustrojów – nie tylko grzybów, ale także bakterii. To właśnie jest przyczyna tak częstego występowania infekcji w tracie lub po miesiączce.

Zasady higieny intymnej podczas menstruacji

Podstawowym sposobem zapobiegania infekcjom intymnym w trakcie i po menstruacji jest zachowanie zasad higieny. Po pierwsze dotyczy to częstotliwości wymiany podpasek czy tamponów. Należy je zmieniać co mniej więcej 4 godziny. Dodatkowo należy odpowiednio dobierać środki higieniczne w zależności od intensywności krwawienia. Zadbajmy o to, by przed wymianą środka higienicznego, zwłaszcza tamponu, zawsze umyć ręce ciepłą wodą z mydłem, aby zminimalizować ryzyko przeniesienia na jego powierzchni drobnoustrojów. Pamiętajmy również, że po ściągnięciu ochronnego opakowania z podpaski czy tamponu, należy je natychmiastowo zaaplikować.

Kolejną zasadą jest szczególna dbałość o codzienną higienę. Najlepiej podmywać się przy każdej wymianie podpaski czy tamponu, ale jeśli nie mamy takiej możliwości, róbmy to przynajmniej dwa razy dziennie. Pamiętajmy, żeby do mycia używać ciepłej wody i środka do higieny intymnej, zamiast klasycznego mydła. Pozwala on utrzymywać odpowiednie pH pochwy, zapewniające rozrost fizjologicznej flory bakteryjnej, i jednocześnie ograniczające rozwój patogenów.

Na czas miesiączki należy zrezygnować również z długich, bardzo ciepłych kąpieli. Po pierwsze jest to dość niehigieniczne postępowanie. Ponadto kąpiel w zbyt gorącej wodzie może skutkować nasileniem krwawienia. Woda może wypłukiwać naturalną ochronną florę bakteryjną, co z kolei zwiększa ryzyko infekcji. Dlatego podczas okresu warto ograniczyć się do prysznica.

Bardzo istotną rolę w zapobieganiu infekcjom intymnym pełni dobór odpowiedniej bielizny, co ma szczególne znacznie podczas miesiączki. Powinna ona być bawełniana, dobrze dopasowana i przewiewna. Należy wówczas wybierać figi i szorty. Stringi muszą poczekać kilka dni.

Menstruacja w czasie infekcji intymnej – jak ją przetrwać?

Czasem jednak mamy do czynienia z sytuacją odwrotną i menstruacja może wystąpić u pacjentki podczas leczenia infekcji intymnej. Jak wówczas postępować? Najważniejszą zasadą jest rezygnacja z tamponów higienicznych na rzecz podpasek. Sama aplikacja tamponu mogłaby być praktycznie niemożliwa ze względu na silne dolegliwości bólowe ze strony podrażnionych ścian pochwy. W tej sytuacji również sama obecność tamponu w pochwie byłaby odczuwalna i powodowałaby dyskomfort przez bezustanny ucisk tamponu na objętą stanem zapalnym pochwę.

Wiele pacjentek zastanawia się, jak w takiej sytuacji aplikować leki, np. w postaci czopków dopochwowych. Odpowiedź jest prosta. Najpierw należy dokładnie się umyć, a następnie wsunąć czopek. Menstruacja nie ogranicza siły jego działania. W razie intensywnego krwawienia, które dość szybko wypłukiwałoby rozpuszczoną substancję, należy skontaktować się z lekarzem celem zmiany preparatów na formę doustną.

Bibliografia:

[1] Pod red. Bręborowicz G.H., Położnictwo i ginekologia, tom 2, wyd. PZWL, Warszawa 2015

[2] http://www.mp.pl/artykuly/15335,wytyczne-postepowania-w-kandydozie-sromu-i-pochwy

[3] https://dermatologia.mp.pl/choroby/wenerologia/80475,kandydoza-pochwy