Kwas foliowy w ciąży - stosowanie

Kwas foliowy w ciąży - stosowanie (fot. depositphotos)
Kwas foliowy w ciąży - stosowanie (fot. depositphotos)

Kwas foliowy jest niezwykle istotny dla kobiet chcących zajść w ciążę jak i tych, które już spodziewają się dziecka. Ponieważ jednak nasz organizm nie jest w stanie go samodzielnie wytworzyć, a typowa dieta pokrywa zaledwie połowę zapotrzebowania ciężarnej – konieczna jest odpowiednia suplementacja. Podpowiadamy, ile kwasu foliowego powinnaś przyjmować i dlaczego jest to tak ważne.

Jaka dawka kwasu foliowego jest niezbędna w czasie ciąży?

Kwas foliowy powinnaś zacząć przyjmować już na miesiąc przed planowanym zajściem w ciążę – profilaktyczna dawka 0,4mg dziennie powinna uzupełnić braki standardowej diety i odpowiednio przygotować Cię na późniejszą ciążę.

Po zajściu w ciążę kwas foliowy powinnaś przyjmować nieco większą dawkę (oczywiście skonsultowaną z ginekologiem) – zazwyczaj 0,4 do 1mg dziennie. Taką suplementację powinnaś utrzymać przez cały pierwszy trymestr ciąży, w dwóch kolejnych to lekarz prowadzący powinien określić, czy dalsze podawanie kwasu foliowego jest niezbędne.

Kiedy nie powinnaś przyjmować kwasu foliowego?

Dla części z nas kwas foliowy jest szkodliwy. Jego wchłanianie bowiem jest zależne od jednego z genów. Jeśli jest on zmutowany, kwas foliowy nie jest w ogóle przez organizm przyswajany – co więcej, odkłada się w toksycznej formie, co może prowadzić do rozmaitych schorzeń, z rakiem włącznie! Dlatego przed zajściem w ciążę warto zrobić podstawowy test genetyczny, który potwierdzi bądź wykluczy wspomnianą mutację.

Jak kwas foliowy wpływa na przebieg ciąży?

Jak wspomnieliśmy, w czasie ciąży Twoje zapotrzebowanie na kwas foliowy jest znacznie większe, niż przed ciążą. Niedobory kwasu foliowego mogą powodować poważne zaburzenia w rozwoju płodu. Na przykład to właśnie w pierwszym trymestrze tworzy się początek układu nerwowego maluszka – i braki kwasu foliowego mogą tu prowadzić do przepukliny oponowo-mózgowej a nawet do bezmózgowia! Dlatego tak istotne jest, by przyjmowanie kwasu foliowego zacząć w momencie, gdy zaczynacie starać się o dziecko. Innym bolesnym skutkiem niedoboru kwasu foliowego może być również nieprawidłowy rozwój łożyska, co może zakończyć się nawet poronieniem.

Kwas foliowy reguluje wzrost i sposób funkcjonowania komórek, stąd tak wielka rola tego składnika w czasie formowania się płodu. Kwas foliowy wpływa również na funkcjonowanie organizmu już rozwiniętego – wspomaga pracę mózgu i układu nerwowego, usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, pobudza procesy krwiotwórcze i wspomaga ochronę organizmu przed nowotworami.

Skutki niedoboru kwasu foliowego przy mutacji genu MTHFR

Te z nas, które nie przyjmują naturalnego kwasu foliowego muszą mieć się na baczności – bowiem fakt, że Twój organizm go nie przyswaja nie oznacza, że w czasie ciąży sobie „poradzisz”. W takich przypadkach zaleca się metafolinę, którą organizm jest w stanie prawidłowo przyswoić. Nagromadzenie kwasu foliowego z brakiem metafoliny może skutkować wadami cewy nerwowej a nawet Zespołem Downa u rozwijającego się płodu.

Gdzie szukać kwasu foliowego?

Kwas foliowy to specyficzna witamina – choć jest obecna w wielu codziennych produktach, bardzo łatwo ją uszkodzić podczas obróbki pokarmu. Wszystkie foliany rozpadają się w czasie gotowania czy smażenia, może je nawet uszkadzać światło słoneczne. Dlatego najlepiej sięgać po świeże produkty i uzupełniać je o ustabilizowane formy zawarte w suplementach diety.

Jeśli chcesz poprawić swoją dietę, sięgaj po źródła kwasu foliowego: pomarańcze i banany, rośliny strączkowe, zielone warzywa, ryż, jęczmień i pszenica, żółtka jaj, sery i orzeszki ziemne są bogatymi źródłami kwasu foliowego.

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Znaczniki
  • Facebook
Dla większości banków i firm pożyczkowych posiadanie dowodu...
piątek, Marzec 24, 2017 - 08:30
Instalując router w jednym pokoju, musimy zdać sobie sprawę...
czwartek, Marzec 23, 2017 - 11:10
Ju Lovi SS 2017 (fot. mat. prasowe)
Letnia kolekcja marki Ju Lovi, to jak co sezon kobiece formy...
czwartek, Marzec 23, 2017 - 10:38
Postanowienia noworoczne, które wciąż możesz zrealizować (fot. fotolia)
Przed nowym rokiem obiecywałaś sobie, że zaczniesz zdrowo si...
środa, Marzec 22, 2017 - 11:43
(665)
(525)
(522)
(514)
(389)
(367)
(328)
(293)
(261)
(249)
(224)
(204)
(161)
(150)
(115)
(108)
(98)
(92)
(90)
(86)
(83)
(74)
(74)
(71)
(69)
(69)
(69)
(63)
(60)

  

Reklama