Mądre bajki

Czytanie dziecku na głos ma wielkie znaczenie. Przede wszystkim jest to jeden ze sposobów na wspólne spędzanie czasu.  (fot. depositphotos)
Czytanie dziecku na głos ma wielkie znaczenie. Przede wszystkim jest to jeden ze sposobów na wspólne spędzanie czasu. (fot. depositphotos)

Bajka, baśń, opowieść, zmyślona historia, a zarazem jedno z najpiękniejszych wspomnień z dzieciństwa. Trudno sobie wyobrazić świat bez bajek. Najstarsze bajki powstały w Indiach, dlatego też ten kraj uważany jest za kolebkę bajek. W dawnych czasach bajki były opowiadane ustnie, przekazywane z pokolenia na pokolenie, stąd też zdarzały się rozbieżności w historii. Dopiero około 300 lat temu zaczęto bajki spisywać, a najsłynniejszym autorem bajek był Charles Perrault. Nie znasz tego autora? Oczywiście, że znasz. To właśnie on napisał „Czerwonego Kapturka”, „Kota w butach” czy też „Kopciuszka”.

Równie znanym autorem bajek są bracia Grimm czy Hans Christian Andersen. Wśród rodzimych autorów koniecznie należy wyróżnić Jana Brzechwę, Juliana Tuwima, Kornela Makuszyńskiego, Edmunda Niziurskiego czy Marię Kownacką. Nie sposób wymienić wszystkich znamienitych polskich pisarzy dla dzieci, na pewno wielu z nich masz w swoich własnych wspomnieniach.

Jak wybrać dobrą bajkę dla dzieci?

Bajka musi być ciekawa. Daruj sobie te z opisem przyrody na dwie strony, bo twoje dziecko jeśli nie zaśnie to będzie naprawdę znudzone, a co gorsza – straci wątek. Słuchanie bajki musi sprawiać dziecku przyjemność, powinno pomóc mu poznawać świat, odróżniać dobro od zła czy uczyć zasad życia w społeczeństwie. Nie czytaj bajek, które nie mają sensu, gdzie dziecko nic nie wyniesie z marnej historii lub gdy w bajce dzieją się rzeczy, o których wolałabyś dziecku nie mówić.

Czytaj dziecku jak najczęściej!

Czytanie dziecku na głos ma wielkie znaczenie. Przede wszystkim jest to jeden ze sposobów na wspólne spędzanie czasu. Masz możliwość przytulenia dziecka, możecie okryć się kocykiem i w ciszy i spokoju poczytać książkę. To nieocenione chwile w obecnej gonitwie czasu. Dodatkowo możesz w ten sposób ułatwić sobie wyjaśnienie wielu, być może dla ciebie krępujących tematów, takich jak skąd się biorą dzieci. Na rynku dostępne są książki o dowolnej tematyce, dobrze jednak jeśli wcześniej będziesz miała możliwość zapoznania się z nimi by ocenić, czy nadaje się dla twojego dziecka.

Co daje czytanie bajek?

Przede wszystkim w łatwy sposób zwiększa zasób słownictwa twojego dziecka, stymuluje je słuchowo, niejako zmusza je do koncentracji i uważnego wsłuchiwania się. Zwiększa wyobraźnię dziecka, które słuchając bajki wizualizuje ją sobie. Czytanie bajki trenuje pamięć. Możesz po przeczytanym fragmencie dopytać dziecko o jakiś szczegół z bajki, a potem kontynuować czytanie. Czytanie bajek uczy również trudnej sztuki opowiadania i pisania opowiadań. Dziecko wysłuchując bajek niejako wprawia się w literacki styl.

A poza tym, bajki są po prostu piękne!

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Facebook
Gehwol – świeże i lekkie stopy latem
Nadpotliwość potrafi popsuć każdy letni dzień. Jest nieznośn...
poniedziałek, Sierpień 6, 2018 - 12:49
Nietrzymanie moczu u osób starszych - jak pomóc im i ich opiekunom?
Choć nietrzymanie moczu to problem, który dotyczy ludzi w ró...
poniedziałek, Sierpień 6, 2018 - 11:32
Pierwsze zabawki - co kupić dla dziecka 0-3 miesiące?
Kiedy na świat przychodzi upragnione, długo oczekiwane maleń...
poniedziałek, Sierpień 6, 2018 - 10:06
Pościel 3D – Sposób na tanią i szybką metamorfozę naszej sypialni
Dom to nasz azyl i miejsce, do którego z przyjemnością powin...
poniedziałek, Sierpień 6, 2018 - 09:00

  

Reklama