Dziecięce kłopoty ze spaniem

Czy Twoje dziecko ma problemy z zasypianiem i spaniem?  Nie martw się, nie ty jedna borykasz się z problemem usypiania dziecka. Zobacz jak sobie radzić z tym problemem. (fot. depositphotos)
Czy Twoje dziecko ma problemy z zasypianiem i spaniem? Nie martw się, nie ty jedna borykasz się z problemem usypiania dziecka. Zobacz jak sobie radzić z tym problemem. (fot. depositphotos)

Czy Twoje dziecko ma problemy z zasypianiem i spaniem? Nie martw się, nie ty jedna borykasz się z problemem usypiania dziecka. Zobacz jak sobie radzić z tym problemem.

Trudności w zasypianiu

Jeśli twoje kilkunastomiesięczne lub kilkuletnie już dziecko nadal ma problemy z usypianiem i spaniem, ich przyczyna leży najprawdopodobniej w początkowej fazie życia. Dzieci w wieku około pół roku zaczynają normować rytm dnia i nocy, potrafią już przespać tyle godzin ile dorosły. Jednocześnie dzieci śpiąc w nocy nierzadko budzą się, gaworzą, mówią, popiskują – i jeśli nikt im nie przeszkadza, zasypiają ponownie. Samodzielne spanie jest czynnością, której się uczą.

Dziecko, które od początku śpi z rodzicami, a nie w łóżeczku nie będzie chciało w nim spać jak podrośnie. Nie będzie czuło się tam bezpiecznie. Podobna sytuacja występuje, gdy cichutko kwilący niemowlak w łóżeczku zostaje podniesiony przez mamę i całkiem wybudzony. Potem trudno mu zasnąć.

Jeśli masz wrażenie, że czytasz o sobie i swoim dziecku, nie zwlekaj. Weź sprawy w swoje ręce i zacznij od... planu!

Kwestia przyzwyczajenia...

Musisz przyzwyczaić dziecko do łóżeczka. Rób to, gdy dziecko jest zadowolone. Włóż je tam i daj mu coś ciekawego do zabawy. Musisz wywołać w nim pozytywne skojarzenia. Ważne, abyś wyjęła dziecko z łóżeczka wtedy, gdy jest zadowolone, a nie wtedy, gdy zaczyna marudzić. Staraj się za każdym razem wydłużać czas, a następnie powoli oddalać od łóżeczka mówiąc spokojnym głosem. Jeśli dziecko zauważy, że nic się nie dzieje, jesteś w pobliżu, a ono może się bawić, nie będzie płakać.

Następnie możesz zacząć naukę samodzielnego zasypiania. Jeśli dziecko płacze, weź je na ręce, przytul i spokojnie odłóż na miejsce. Jeśli trzeba będzie, zrób to setki razy. Nigdy nie zostawiaj dziecka, aby się wypłakało! Jeśli przestanie w końcu płakać, to nie dlatego, że zrozumiało, że ma samo spać. Ale dlatego, że pojęło, że nie ma sensu ciebie nawoływać, bo i tak nie przyjdziesz....

Pamiętaj również, aby nie dopuszczać do sytuacji, gdy musisz kłaść spać dziecko przemęczone, rozbawione lub głodne. Aby osiągnąć sukces zadbaj o dobry humor dziecka.

Źródło: „Język dwulatka”, tracy Hogg, Melinda Blau, [Świat Książki], Warszawa 2003

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Facebook
Czystek – niepozorne zioło o ogromnych możliwościach
Preparaty pochodzenia roślinnego i ich zatajane właściwości....
wtorek, Maj 22, 2018 - 09:24
Tatuaż już nie na całe życie. Laser kontra niechciane ozdoby na skórze
Ozdobienie ciała tatuażem to nadal bardzo poważna decyzja, a...
poniedziałek, Maj 21, 2018 - 12:00
Materac do sypialni - jaki wybrać?
Od wystroju sypialni zależy wiele – jakość Twojego wypoczynk...
poniedziałek, Maj 21, 2018 - 11:29
Zacznij zarabiać - niepotrzebne rzeczy sprzedaj
Planujesz gruntowne porządki? Świetnie, pozbądź się niepotrz...
poniedziałek, Maj 21, 2018 - 09:41

  

Reklama