Dlaczego warto kupić dziecku puzzle?

Dlaczego warto kupić dziecku puzzle? (fot. depositphotos)
Dlaczego warto kupić dziecku puzzle? (fot. depositphotos)

Puzzle to wyjątkowa zabawka – banalnie proste reguły, intelektualne wyzwanie i radość z ukończenia obrazka sprawiły, że dla wielu rodzin układanie puzzli to niemalże rytuał, powtarzany wieczorami. Jednak to nie rozrywka jest w puzzlach najwspanialszą zaletą: to zabawa wszechstronnie rozwijająca umiejętności dziecka!

Czego uczą puzzle?

Gdy w 1763 roku John Spilsbury wpadł na pomysł, by pociąć mapę wzdłuż granic państw i w przy ponownym składaniu w całość uczyć swoich uczniów geografii z pewnością nie podejrzewał, że ten prosty pomysł osiągnie tak wielki sukces. W późniejszym czasie puzzle zmieniły swoją postać, stając się pociętymi na podobne kawałki obrazkami – i to ta forma jest dzisiaj puzzlowym standardem.

Puzzle rozwijają dziecko na wielu płaszczyznach. Już od najmłodszych lat warto podsuwać maluszkowi pierwsze puzzle – badania wskazują, że dzieci bawiące się puzzlami szybciej uczą się czytać, a układanie puzzli może pomóc zapobiec i łagodzić dysleksję. Dodatkowo puzzle uczą koncentracji i cierpliwości, co przyda się w przedszkolu i szkole.

Puzzle to także nauka spostrzegawczości, kreatywności i co ciekawe – koordynacji oko-ręka. Dziecko układające puzzle szybko uczy się również orientacji w przestrzeni i rozwija wyobraźnię przestrzenną. Wystarczy poobserwować nieco starsze dzieci, które potrafią w czasie układania puzzli umieszczać pojedyncze elementy „zawieszone” w próżni wiedząc, że to tu powinny się w ramach obrazka pojawić.

Jak zainteresować dziecko puzzlami?

Aby sprawdzić, czy dziecko będzie chciało bawić się puzzlami, warto przeprowadzić małą próbną zabawę. Usiądźcie razem i przeglądajcie czasopisma. Gdy dziecko zainteresuje się którymś z obrazków wytnijcie go i potnijcie na kilka części – i spróbujcie razem ułożyć. Jeśli dziecko się zainteresuje, czas wybrać się na zakupy. W przeciwnym wypadku lepiej odczekać jeszcze trochę, niż na siłę próbować pobudzić ciekawość.

Podczas wybierania wzoru puzzli kieruj się zainteresowaniami dziecka i informacjami producenta odnośnie sugerowanego wieku. Jeśli nie możesz znaleźć tego idealnego wzoru, możesz zamówić puzzle z nadrukiem: http://sklep.drukpolska.pl/product/puzzle_A3 . Taki wariant nie tylko pozwoli Wam wybrać Ten Idealny obrazek, ale będzie dla dziecka miał szczególne znaczenie – w końcu to zabawka, której nie ma nikt inny!

Puzzle – zabawa dla całej rodziny

Ogromnie ważne jest, byście układali puzzle razem. Bądź w pobliżu, pomagaj, wskazuj i doradzaj – ale nie zastępuj dziecka w czasie zabawy. Gdy maluch podrośnie i będzie w stanie układać puzzle z większą liczbą elementów z pewnością doceni możliwość współpracy i wspólne spędzanie czasu.

Puzzle można nabyć w Drukarni Drukpolska
ul. Sprzeczna 9
62-002 Suchy Las
Tel. 728 708 377
mail: info@drukpolska.pl
www.drukpolska.pl

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Facebook
Czystek – niepozorne zioło o ogromnych możliwościach
Preparaty pochodzenia roślinnego i ich zatajane właściwości....
wtorek, Maj 22, 2018 - 09:24
Tatuaż już nie na całe życie. Laser kontra niechciane ozdoby na skórze
Ozdobienie ciała tatuażem to nadal bardzo poważna decyzja, a...
poniedziałek, Maj 21, 2018 - 12:00
Materac do sypialni - jaki wybrać?
Od wystroju sypialni zależy wiele – jakość Twojego wypoczynk...
poniedziałek, Maj 21, 2018 - 11:29
Zacznij zarabiać - niepotrzebne rzeczy sprzedaj
Planujesz gruntowne porządki? Świetnie, pozbądź się niepotrz...
poniedziałek, Maj 21, 2018 - 09:41

  

Reklama