Kiedy najlepiej pożegnać dziecko z pieluchą? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam, zgodnie z tym, co uważa za stosowne. Są rodzice, którzy naukę korzystania z nocnika rozpoczynają właściwie tuż po urodzeniu (zwracają uwagę na mimikę dziecka i jego zachowanie i na tej podstawie odczytują potrzebę skorzystania z nocnika). Inni rodzice rozpoczynają trening czystości w chwili, kiedy dziecko już umie stabilnie siedzieć.

Według mnie dziecko powinno być nieco bardziej świadome swego ciała tak, aby samo potrafiło rozpoznać moment na skorzystanie z toalety czy nocnika. Znakomicie w tej tematyce odnajdują się dzieci około dwuletnie – reaguje kiedy ma mokrą czy zanieczyszczoną pieluchę i potrafi to zasygnalizować albo poinformować mamę, czy tatę o tym fakcie, wtedy można śmiało przystąpić do zmian w nawykach higienicznych.

Na rynku dostępnych jest ogrom wzorów nocników, w różnych rozmiarach i kolorach, można też nabyć pieluszki z dużo mniejszą chłonnością, są w wersji dla chłopców i dziewczynek, przy każdym nasiusianiu na pieluszce znika jeden samochodzik (to w wersji męskiej), dzieci zwykle intensywnie pilnują, żeby żaden samochodzik nie zniknął. Ta metoda zabezpiecza nam podłogi i meble przed zanieczyszczeniem.

Można również po prostu przestać dziecku zakładać pieluszkę i co chwilę pytać, czy nie chce siku. Skutecznym jest również nagradzanie dziecka po każdym prawidłowym wykorzystaniu nocnika (bicie brawo, gratulacje, wspólne wylewanie zawartości nocnika do toalety, dziecko samodzielnie spuszcza wodę). Fakt, trzeba liczyć się z tym, że dziecko może nie zdążyć, skorzystać z nocnika i podłoga czy meble będą jednak zanieczyszczone.

Ważne jest, aby na początku nocnik stał w miejscu widocznym, łatwo dostępnym, dosyć blisko dziecka.

Jeżeli dziecku nie przeszkadza zanieczyszczona bielizna i nie zwraca uwagi na nocnik, nie korzysta z niego, wtedy należy powrócić do pieluch i ponowić próbę za kilka tygodni.

Niejednokrotnie przyswojenie przez dziecko nowego nawyku w dzień w domu nie jest równoznaczne z tym, ze w obcym domu czy podczas spaceru dziecko również będzie pamiętało o nowych zasadach. Wtedy można korzystać z pieluchy lub po prostu pamiętać o zapasowym komplecie odzieży. Podczas drzemki oraz nocnego snu także efekt może być różny. Tutaj także można stosować pieluszki albo podkłady ceratkowe pod prześcieradło.

Na początku trzeba się wykazać ogromną dozą cierpliwości. Wraz z postępami dziecka rodziców zaczyna przepełniać duma, ale trzeba pamiętać, że „wpadki” jeszcze będą się zdarzały. Dziecka pod żadnym pozorem nie należy zawstydzać czy karać za to, że nasiusiało na podłogę czy w bieliznę, pamiętajmy, że to dla dziecka nowość i wymaga od niego opanowania całkowicie nowej umiejętności, a na to zawsze potrzeba czasu. Zawstydzanie, czy wyśmiewanie dziecka, a także krzyczenie czy karanie przyniesie rezultat zupełnie odwrotny od zamierzonego, a także znacznie zmniejszy w dziecku poczucie własnej wartości i godności. Natomiast im więcej zaoferujemy dziecku wsparcia i im bardziej będziemy mu kibicować, tym większa szansa, że dziecko szybciej osiągnie sukces, ponieważ porażki nie będą go zniechęcać.

Jeżeli chodzi o nocne moczenie, to jeszcze 5-7 latkowi może się to zdarzać, choć w tym wieku dobrze wykonać kontrolne badanie moczu.