Zdania na temat korzystania z chodzika dla niemowląt są podzielone, podobnie jak zdania na temat różnych rozwiązań wychowawczo rozwojowych. Nie brakuje osób, które uważają go za zupełnie zbędne rozwiązanie, niepotrzebne dziecku do rozwoju. Przeciwnicy chodzików dla dzieci wskazują, iż dla prawidłowej nauki chodzenia najważniejsze jest wyrobienie nawyku na zasadzie upadków i powstawania z nich.

Chodzik dla dzieci – wygoda dla rodziców, ale czy dla dziecka?

Chodzik dla dzieci to dla wielu rodziców spora wygoda, bowiem dziecko nie porusza się w nim bezgłośnie i jest w pewnym stopniu bardziej bezpieczne niż kiedy próbuje poruszać się na własną rękę. Jednak, kiedy umieścimy naszą pociechę w chodziku dla dziecka, wówczas zabieramy mu możliwość trenowania zachowań naturalnych, takich jak bezpieczny upadek. Podczas samodzielnych prób wstawania dziecko uczy się balansować ciałem, pracuje nad prawidłową postawą i utrzymywaniem równowagi. Rozwija się u niego świadomość własnych możliwości i lepszego „wyczucia” własnego ciała. Maluch umieszczony w chodziku dla dzieci nie ma szans uczyć się tych pozytywnych zachowań samodzielnie. Proces nauki zostaje zaburzony. Korzystając z dziecięcego chodzika dziecko nie przyswaja pewnych nawyków i umiejętności, nie ma możliwości nauczyć prawidłowej oceny odległości, a także utrzymywania równowagi.

Bezpieczeństwo i stabilność – jednak nie zbyt wcześnie

Poruszając się w chodziku dla dzieci maluch znajduje się w nienaturalnej pozycji, w zasadzie ani nie stoi, ani nie siedzi. Korzystając z chodzika dziecko stanie się mniej zainteresowane nauką samodzielnego chodzenia. Nie musi włożyć wiele wysiłku w to, by dotrzeć tam gdzie chce. Jeżeli zbyt wcześnie umieścimy dziecko w chodziku pominie ono etap raczkowania. Decydując się na chodzik dla dzieci ryzykujemy ograniczenie i spowolnienie procesu nauki chodzenia u naszego dziecka. Kiedy dziecko uczy się chodzić samodzielnie wymaga to od niego prawidłowej pracy stóp. Podczas korzystania z chodzika dziecko nie stawia stóp w sposób naturalny, ale odbija się nimi od podłoża.

Stymulacja rozwoju przez poruszanie

Zwolennicy korzystania z chodzików wskazują na bezpieczeństwo dziecka oraz różnorodność stymulacji jego rozwoju poprzez poruszanie się zarówno poprzez raczkowanie, jak i poprzez korzystanie z chodzika. Przeciwnicy wskazują jednak zdecydowanie, iż dzieci te później uczą się chodzić. Dodatkowo korzystanie z chodzika ogranicza ilość wrażeń, jakie może dziecko zebrać podczas poruszania się. Chodzik dla dzieci to dla wielu rodziców zbędne rozwiązanie i świadomie oni z niego rezygnują. Jednak dla tych, którzy pragną korzystać z chodzika ważne jest na pewno to czy chodzik jest certyfikowany, spełnia najwyższe normy bezpieczeństwa. Najważniejsze jest przecież właśnie to, by nasz maluch był bezpieczny i byśmy mogli spokojnie pozwalać mu poruszać się w danym chodziku.

Dlatego najbardziej powinno nas interesować z jakich materiałów jest wykonany, czy spełnia wymogi europejskie oraz czy elementy, które się na nim znajdują są bezpieczne dla naszych pociech. Nie oszczędzajmy na chodziku, bowiem nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie naszego dziecka.

zT9H83VBVeJDHMGAAAAAElFTkSuQmCC Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez sklep dla dzieci Mulan.pl oferujący ogromny wybór artykułów i akcesoriów dziecięcych, fotelików samochodowych i zabawek dla dzieci.