Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna. Nic więc dziwnego, że bardzo gwałtownie reaguje nawet na najdrobniejsze zmiany i urazy. Zobacz, jakie choroby skórne najczęściej dotykają niemowlęta i które z nich powinny zwrócić Twoją uwagę.

Zmiany przejściowe

Większość zmian skórnych u niemowląt ma charakter przejściowy. Takie schorzenia jak skóra marmurkowata, czyli niewielkie okręgi pojawiające się na skórze niemowlęcia pod wpływem zimna, wynikają z niedojrzałości naczyń krwionośnych – i po czwartym tygodniu życia powinna przestać się pojawiać.

Podobnie jest z trądzikiem noworodkowym, który dotyka 20% noworodków. Zmiany skórne w formie odgraniczonych grudek czy zaskórników pojawiają się na twarzy dziecka i ustępują samoistnie.

Ostatnią „bezpieczną” zmianą skórną jest pojawiająca się na owłosionej skórze dziecka ciemieniucha. Nadmierne łuszczenie się skóry na głowie wygląda nieestetycznie, jednak jest absolutnie bezpieczne i powinno ustąpić najdalej po 3 miesiącu. Aby przyspieszyć ten proces, warto codziennie po myciu główki dziecka nacierać ją oliwką dla niemowląt.

Uwaga! Każda z wymienionych wyżej zmian skórnych nie stanowi zagrożenia dla zdrowia maluszka. Jeśli jednak stan się utrzymuje dłużej, konieczna będzie konsultacja z lekarzem.

Choroby skórne u dzieci

Odrębną grupę stanowią zmiany skórne wynikające bezpośrednio ze zmian chorobowych. Rozmaite wykwity skórne są objawami poważnych schorzeń, które trzeba monitorować i leczyć pod opieką lekarza.

Pleśniawki to bardzo częsta choroba grzybicza, występująca wewnątrz buzi niemowlęcia. Bolesna, powodująca dyskomfort, połączona z białymi plamkami w buzi dziecka. Dziecko dotknięte pleśniawkami może być drażliwe, płaczliwe i niechętne do jedzenia. Co istotne, grzybica nierzadko przenosi się z ciałka dziecka na błony śluzowe w buzi i odwrotnie, dlatego leczenie trzeba podjąć jak najszybciej.

Równie częstą zmianą skórną u dziecka są potówki. Efekt przegrzania dziecka i utrudnionego odpływu potu (zbyt wysoka temperatura pomieszczenia i zbyt grube ubranka) to przeźroczyste pęcherzyki pojawiające się w miejscach narażonych na ucisk i otarcia (plecki, pachwiny, szyja i główka). Sposobem na potówki jest utrzymywanie normalnej temperatury ciałka niemowlęcia i uważna higiena. Warto przy okazji zrezygnować z oliwki po kąpieli, gdyż utrudnia ona odprowadzanie potu. Zaniedbane potówki przechodzą w stan zapalny, gdzie leczenie wymaga interwencji dermatologa!

Pieluszkowe zapalenie skóry jest efektem zbyt długiego stykania się skóry dziecka z zawartością pieluszki. Właśnie dlatego należy często zmieniać pieluszkę dziecka – obok pieluszkowego zapalenia skóry mogą pojawić się odparzenia, dodatkowo pogarszające stan skóry niemowlęcia. Częste mycie pupy niemowlęcia czystą wodą i regularne pozostawianie dziecka bez pieluszki pozwoli na poradzenie sobie z problemem.

Najpoważniejszą chorobą skórną dziecka jest atopowe zapalenie skóry. Zmiany skórne pojawiają się w okolicach 3 miesiąca życia dziecka i obejmują policzki, czółko i brodę – grudkowate i swędzące, są zmorą dla każdej mamy i jej maluszka. Co gorsza, nieleczone przenoszą się dalej – na szyję, tułów i kończyny niemowlęcia. Skóra dziecka jest sucha i podrażniona, dlatego konieczne jest stosowanie specjalnych środków ochraniających suchą skórę – nawet co kilka godzin.

Dowiedz się więcej na temat najczęstszych chorób skórnych u dzieci na www.lovela.pl!