Skóra niemowląt i dzieci do 3. roku życia bardzo różni się od skóry osób dorosłych. Nie jest w pełni dojrzała, cechuje się większą wrażliwością i delikatnością. Dlatego jej właściwa pielęgnacja – w tym dobór odpowiednich, przebadanych klinicznie preparatów – jest tak ważna.

Ponieważ stosunek powierzchni skóry niemowlęcia do masy jego ciała jest większy niż u osoby dorosłej, maluchy w wyniku parowania wytracają z organizmu więcej wody niż dorośli. Są jednocześnie bardziej narażone na przegrzanie (zwłaszcza że małe dziecko ma mniej gruczołów potowych niż osoba dorosła), wyziębienie, intensywne wchłanianie substancji mających kontakt ze skórą (kosmetyki, leki, substancje chemiczne). Sama skóra jest bardziej podatna na przesuszenie oraz podrażnienie. Dlatego kosmetyki dla niemowląt nie mogą zawierać sztucznych substancji zapachowych, barwników czy silnych środków konserwujących.

Kosmetyki dla niemowląt

Zawsze wybierajmy preparaty atestowane, przebadane klinicznie, przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci. W naszym podręcznym zestawie powinien znaleźć się krem na odparzenia – łagodzący zmiany, zmniejszający zaczerwienienie skóry i zapobiegający powstawaniu kolejnych odparzeń. Konieczny będzie ponadto krem do pielęgnacji skóry okolicy pieluszkowej. Wybierzmy także sprawdzone, łagodne kosmetyki do kąpieli – płyn lub kostkę myjącą, olejek (nawilża skórę i zapobiega jej nadmiernemu przesuszeniu) oraz opcjonalnie szampon (choć w pierwszym okresie życia wystarczy myć główkę dziecka płynem używanym do kąpieli).

Jeśli skóra dziecka ma tendencję do przesuszania się, nie zapominajmy o preparacie nawilżającym – emulsji, mleczku lub oliwce do ciała. Zwykle używa się ich miejscowo, aplikując je na fałdy skórne dziecka, ale jeśli skóra jest bardzo sucha, wskazane jest użycie tego preparatu na całe ciało. Oliwki dla niemowląt produkowane są na bazie parafiny; używamy ich zaraz po kąpieli. Produkt ma jednak tę wadę, że działa dosyć krótko. W ciągu dnia skóra dziecka będzie więc potrzebowała dodatkowego nawilżenia. Można w tym celu użyć balsamu, a w przypadku bardzo suchej lub alergicznej skóry – emolientów. Emolienty to specjalne preparaty nawilżająco-natłuszczające, których zadaniem jest ochrona naturalnej bariery naskórkowej. Wiążą wodę w naskórku i sprawiają, że skóra staje się bardziej miękka i gładka. Warto wybrać produkt zawierający lipidy, które poprawiają stopień nawilżenia skóry. Emolienty łagodzą podrażnienia i świąd, więc przyniosą ulgę maluszkom cierpiącym z powodu takich dolegliwości jak atopowe zapalenie skóry.

Ponieważ skóra maluszka jest bardzo wrażliwa na działanie promieni słonecznych, na spacery w pogodne dni zaopatrzmy się koniecznie w kosmetyki z filtrem UV – z wysokim faktorem (15-25 w przypadku ciemnej karnacji dziecka, 50 lub więcej w przypadku jasnej). Na zimowe spacery wskazany będzie z kolei krem chroniący przed mrozem.

Co może wywołać reakcję alergiczną u niemowlęcia?

Czynników, które mogą wywołać u dziecka alergiczną reakcję skórną jest znacznie więcej niż u przeciętnej osoby dorosłej. Nigdy nie używajmy podczas zabiegów pielęgnacyjnych kosmetyków przeznaczonych dla dorosłych, ponieważ mogą one podrażnić skórę maluszka. Drażniące działanie mogą wykazywać także detergenty używane do prania. Ubranka i ręczniki pierzmy więc przy pomocy łagodnych środków. Po praniu należy rzeczy dokładnie wypłukać. Ubranka niemowlęce powinny być wykonane z naturalnych tkanin – tkaniny syntetycznie nie tylko mogą podrażnić skórę i być niemiłe w dotyku, ale są też nieprzewiewne i wzmagają potliwość skóry. Drażniąco na delikatny naskórek działa ponadto wełna. Kontaktowe reakcje alergiczne może wywołać też metal (np. metalowe zapinki w śpioszkach). Pamiętajmy również, że zbyt częste kąpiele (częściej niż raz dziennie) przesuszają skórę dziecka i sprawiają, że jest bardziej podatna na podrażnienia.