Kiedy Twój maluch kończy pierwszy rok życia, nadchodzi czas na pożegnanie na dobre butelki, która do tej pory służyła dziecku do jedzenia. Zbyt długie korzystanie z niej może powodować u dzieci zniekształcenia aparatu mowy i sprzyjać występowaniu trudności w nauce mówienia.

Choć oduczenie dziecka picia z butelki jest bardzo ważne i konieczne, niestety nie należy do najłatwiejszych zadań, a im dłużej zwlekasz z podjęciem tego wyzwania, tym staje się ono jeszcze trudniejsze.

Butelka bardzo często jest traktowana przez maluchy jak prawdziwy przyjaciel i ze względu na podobieństwo do ssania piersi, kojarzy im się ze wszystkim, co najlepsze – z bliskością i poczuciem bezpieczeństwa. Poza tym, przez długi okres czasu, zwłaszcza u dzieci karmionych sztucznym mlekiem, stanowiła jedyne źródło pokarmu. Rozstanie z nią jest więc trudne i dla malucha i dla rodziców, którzy muszą sobie poradzić z całą sytuacją. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, by jakoś złagodzić owo pożegnanie i sprawić, by nie było aż tak trudne.

Najtrudniejszy pierwszy krok

Do oduczenia dziecka picia z butelki można podejść w dwojaki sposób, w zależności od indywidualnych cech malucha. Jeśli Twoje dziecko szybko przystosowuje się do zmian, lubi nowości i jest ciekawe nowych rzeczy, możesz zdecydować się na radykalny krok i zabrać mu „butlę” z dnia na dzień. Oczywiście, podjęciu takiej decyzji musi towarzyszyć także rozmowa, w której przedstawisz dziecku argumenty, dlaczego lepiej jest pić z kubeczka niż z butelki.

Możesz powiedzieć maluchowi, że jest już na tyle duży, że może pić sam, pokazać mu, że wszyscy dorośli tak piją itp. Małe dzieci bardzo lubią, gdy traktuje się je jak dorosłych, więc może się uda. Jeśli jednak dziecko źle zniesie tę zmianę, niestety butelka będzie musiała wrócić, z tym, że zamiast mleka lub soku powinnaś nalać do niej wody. Taka sytuacja na pewno spotka się z protestem ze strony malucha. Wówczas wytłumacz mu, że mleko i soczek pijemy z kubeczka, a wodę z butelki, bo inaczej psujemy smoczek itd.

Zanim zaczniesz zabierać dziecku butelkę, musisz przyzwyczaić je do picia z kubeczka. Warto zabrać malucha ze sobą na zakupy, uczynić z tego wielkie wydarzenie i oczywiście pozwolić mu wybrać dowolny kubek. Niech będzie kolorowy i bajkowy. Musi podobać się dziecku. Jeżeli masz taką możliwość, kup kilka kubków. Niech dziecko samo decyduje, z którego chce się napić. Jeden z nich możesz przeznaczyć do zabawy – niech pluszaki „piją” razem z Wami.

Krok po kroku

Jeżeli Twój maluch trudno przystosowuje się do zmian, musisz zabierać mu butelkę stopniowo. Kiedy już kupicie kubeczek, pozwól mu się nim pobawić, na przykład dając pić misiowi lub lalce. Spróbuj zachęcić dziecko do kubeczka. W tym czasie pochowaj wszystkie smoczki i butelki, tak, aby były poza zasięgiem wzroku malucha. Na początku niech picie z kubeczka towarzyszy stałym posiłkom, natomiast do mleka nadal używaj butelki, stopniowo zmniejszając jej używanie. Kiedy maluch domaga się butelki, powiedz, że możesz mu ją dać, ale wtedy zamiast zabawy podczas picia, będzie np. musiał siedzieć przy stoliku. Wytłumacz mu, że gdyby pił z kubeczka, mógłby się jednocześnie bawić, ponieważ kubeczek jest bezpieczny, nic się z niego nie wylewa itp. Z każdym dniem ograniczaj obecność butelki podczas posiłków.

Musisz liczyć się z tym, że Twoje dziecko będzie w tym czasie rozdrażnione i kapryśne. Musisz poświęcać mu więcej czasu niż zazwyczaj. Baw się z nim, zapewniaj atrakcje, jak najwięcej czasu spędzajcie na wspólnych zabawach na świeżym powietrzu, aby maluch miał szansę zapomnieć o butelce. Pamiętaj też, że powinna to być jedyna zmiana w życiu Twojego dziecka w danym momencie. W tym czasie nie wprowadzaj żadnych innych nowości i nie zmieniaj innych przyzwyczajeń. Nie zapominaj o okazywaniu mu troski i miłości, bo przecież wszystkie trudności dużo łatwiej pokonać z kochającą mamą u boku.

Artykuł powstał we współpracy z Enfamil.pl