Skórę niemowlaka pokrywa warstwa hydrolipidowa. Ta mieszanka potu, łoju i wody chroni dziecięcą skórę przed bakteriami i czynnikami zewnętrznymi oraz chroni przed wysuszaniem. Gdy lipidów zabraknie, naskórek zaczyna się przesuszać i łuszczyć. Podpowiadamy, jak pielęgnować suchą skórę u niemowlaka.

Dlaczego skóra niemowlaka wysycha?

Skóra niemowlaka jest niemal pięć razy cieńsza niż u dorosłego. Nie ma w pełni wykształconej zewnętrznej warstwy, nie chroni jej również zrogowaciały naskórek. Przez to jest w skórze maluszka wiele luk, którymi woda może wyparowywać, pozostawiając skórę dziecka przesuszoną. Dodatkowo w pierwszych latach życia dziecka jego gruczoły łojowe nie pracują tak jak powinny, produkując zbyt mało warstwy hydrolipidowej, by ochronić skórę maluszka. Sucha skóra u niemowlaka jest więc zjawiskiem powszechnym i nie trzeba się go obawiać.

Sucha skóra u niemowlaka a klimat

Suchość skóry niemowlaka może być także skutkiem działania czynników zewnętrznych: zwłaszcza przesuszone powietrze bardzo szybko zaszkodzi delikatnej skórze dziecka. Dlatego powinnaś uważać zwłaszcza zimą, gdy często przechodzicie z zimnego spaceru prosto do ciepłego (choć suchego od ogrzewania) domu. Długie spacery zimą w ogóle nie są wskazane. Nie dość, że maluszek może zmarznąć, to jeszcze w zimnie skóra nie produkuje łoju, co pogłębia problemy z suchą skórą.

Sucha skóra u niemowlaka może także wynikać z alergii – może to być reakcja na środki piorące, niedoprane nowe ubranka czy nawet może być reakcją na ślinę dziecka któremu akurat rozszerzasz dietę. Ta ostatnia alergia objawia się zwłaszcza na buzi maluszka i jest skutkiem pojawiania się nowych enzymów trawiennych produkowanych na potrzeby trawienia nowo podanego pokarmu. Choć te objawy powinny same ustąpić po pewnym czasie, mogą potęgować wysuszanie się skóry dziecka.

Pielęgnacja suchej skóry u niemowląt

Odpowiedni przebieg kąpieli pozwoli na zachowanie płaszcza hydrolipidowego skóry i uchroni przed przesuszaniem. Kąpiel powinna trwać 5-10 minut w wodzie o temperaturze 37 stopni Celsjusza. Dłuższe pluskanie się w ciepłej wodzie narusza warstwę lipidową skóry. Szkodzić może również twarda woda, dlatego dodawaj do wanienki niewielką ilość płynu do kąpieli dla niemowląt.

Sucha skóra u niemowlaka wymaga stosowania dedykowanych kosmetyków pielęgnacyjnych, dlatego odstaw na bok klasyczne mydła. Zamiast tego sięgnij po syndety – kostki dermatologiczne działające jak mydło, ale pozbawione środków chemicznych. Zamiast tego pojawiają się w nich łagodne substancje myjące pochodzenia roślinnego, a przy tym mają pH zbliżone do tego na skórze dziecka.

Mleczka, balsamy i oliwki są dobre – nawilżają, nadają skórze niemowlaka miękkości i elastyczności, do tego odżywiają i chronią przed ponownym przesuszeniem. Ale pamiętaj, żeby stosować je zgodnie z zaleceniami i nie przesadzać z dawkowaniem. Położne zalecają, by oliwkę odstawić po pierwszym miesiącu życia dziecka. Wtedy skóra niemowlaka już jest na tyle dojrzała, że nie potrzebuje tak szczelnej ochrony.

Pamiętaj, że skóra nawilża się również od wewnątrz – maluszek zawsze powinien mieć zaspokojone pragnienie. Zwłaszcza w ciepłe dni powinnaś mieć pod ręką wodę mineralną niskozmineralizowaną, która najlepiej ugasi pragnienie. U dziecka jedzącego pokarmy stałe dobrze by było podawać porcję wody mniej więcej co godzinę.

Zadbaj także, by niemowlaka nie przegrzewać. Skóra malca bardzo tego nie lubi, a przykryta grubą warstwą ubranek nie ma wentylacji i mogą pojawiać się na niej krostki. Miej przy tym na uwadze, że maluszek odczuwa komfort cieplny dokładnie tak jak Ty – jeśli Tobie jest za ciepło, Twoje dziecko również będzie przegrzane.