W obecnych czasach żywienie dzieci wydaje się bardzo łatwe. Nie możesz karmić piersią? Spokojnie, jest tyle rodzajów mleka modyfikowanego, że na pewno znajdziesz odpowiednie dla Twojego dziecka. Nie chcesz gotować mu zupek? Nie martw się, gotowe dania w słoiczkach załatwią sprawę. Później jest już tylko „lepiej”. Zapychacze w postaci chipsów, cukierków, słodkich napojów czy bary z fast foodem i sprawa wyżywienia załatwiona. A gdy ktoś spyta czy Twoje dziecko je szpinak, odpowiadasz: nie, nie lubi. Stop! To prosta droga do wyrobienia w Twoim dziecku złych nawyków żywieniowych, a co za tym idzie – to praca na jego nadwagę, próchnicę, choroby i alergie!

Aby tak się nie stało o zdrowe żywienie i wyrobienie w dziecku dobrych nawyków żywieniowych muszą zadbać rodzice i to już od narodzin dziecka. Jeśli masz problemy z karmieniem poproś o pomoc doradcę laktacyjnego, nie poddawaj się zbyt szybko. Karmienie naturalne ma kluczowe znaczenie dla zdrowia dziecka, jak również dla późniejszej poprawnej wymowy.

Jak zatem ułożyć odpowiednie menu dla dziecka?

Nie jest to sprawa łatwa, ale znając podstawowe zasady i piramidę żywieniową, nie będzie aż tak trudne.

Piramida żywieniowa

piramida zywienia

  1. produkty zbożowe – najważniejsze
  2. warzywa i owoce
  3. mleko i produkty mleczne, typu jogurty, kefiry, sery żółte, twaróg
  4. mięso, drób, ryby, jajka, orzechy
  5. tłuszcze.

Normy energetyczne dobowe dla dzieci:

dla przedszkolaków dzienne zapotrzebowanie powinno wynosić 1400 kalorii.

dla dzieci od 7-9 lat wartość ta wynosi już 1600-2000 kalorii.

dla dzieci 10-12 lat – w przypadku chłopców 2000-2500 kalorii, a dla dziewczynek 1800 – 2000

nastolatki w wieku od 13-15 lat to wartości w przypadku dziewczynek rzędu 2100-2700 kalorii, a w przypadku chłopców 2600 – 3000 kalorii.

Wraz z wiekiem wartości te wzrastają. Ważne jest również, aby posiłki były prawidłowo zbilansowane, a także by były w ilości 5 posiłków dziennie.

Co to znaczy prawidłowo zbilansowane posiłki?

Prawidłowo zbilansowane posiłki to takie, który zawierają różne produkty z każdej grupy uwzględnionej w piramidzie żywieniowej. Najważniejszą grupą jest ta na samym dole piramidy. Dziecko powinno codziennie spożywać około 3 porcji mleka (lub jego przetworów), 2 produkty z grupy mięs, w każdym posiłku powinno znaleźć się warzywo lub owoc. Należy również ograniczyć dziecku spożywanie posiłków ze zbyt dużą ilością cukru oraz słodkie napoje. Najlepszym zamiennikiem jest woda, ewentualnie naturalne soki lub herbaty ziołowe.

Dlaczego racjonalne odżywianie się jest tak ważne?

Racjonalne, zdrowe żywienie ma wpływ na rozwój dziecka, na jego wzrost, wagę, rozwój fizyczny.

Zdrowo odżywiając dziecko zapewniasz mu zmniejszenie ryzyka zachorowania w przyszłości na cukrzycę czy nadciśnienie. Dodatkowo, również nieustanne dostarczanie cukrów do organizmu powoduje u dzieci nadpobudliwość, dzieci po prostu nie nadążają z rozładowaniem nadmiaru energii dostarczanej niemalże bez przerwy organizmowi.

Jeśli od początku zadbasz o zdrowe żywienie dziecka, nauczysz je aby jadło warzywa, ryby i owoce zamiast chipsów, nauczysz je prowadzić zdrowy tryb życia.