Już od kilku lat można zaobserwować nieustający wzrost popularności aparatów ortodontycznych. Nie chodzi tutaj jedynie o kwestie zdrowotne, ale również w dużej mierze o panującą „modę na aparaty” zwłaszcza wśród młodzieży.

Bez względu na pobudki jakimi kierują się osoby zakładające aparat ortodontyczny jedno jest pewne – zdrowy i piękny uśmiech zawsze jest w modzie.

Jeśli więc masz problemy ze zgryzem i krzywymi zębami to inwestycja w aparat ortodontyczny może okazać się najlepszą inwestycją w Twoim życiu.

Jak wybrać ortodontę?

Przede wszystkim musisz wybrać dobrego ortodontę. W tym celu najlepiej poczytaj opinie w internecie, a jeszcze lepiej, jeśli oczywiście masz taką możliwość, przeprowadź wywiad środowiskowy. Nic Cię przecież nie przekona tak, jak widoczne efekty po zakończeniu leczenia u koleżanki lub sąsiadki.

Warto również porównać ceny. W większych miastach są one zazwyczaj znacznie wyższe. Jeśli więc masz możliwość dojazdu do sąsiedniej miejscowości warto również rozpatrzyć taką ewentualność. W skrajnych przypadkach możesz zaoszczędzić nawet od 20 do 50 złotych za wizytę. Tak więc przy tak długotrwałym leczeniu kwota oszczędności jest naprawdę znaczna.

Wybór aparatu ortodontycznego

Do wyboru są aparaty ortodontyczne ruchome i oraz stałe. Jednak tylko w przypadku aparatów ortodontycznych stałych możesz mieć pewność, że aparat spełni Twoje oczekiwania. Pomimo tego, że koszt aparatu ortodontycznego stałego jest dużo wyższy niż w przypadku aparatu ruchomego to biorąc pod uwagę czas leczenia w przypadku obu aparatów (aparat stały od 2 do 4 lat – w większości przypadków jest to ok 2 lat, aparat ruchomy nawet kilka lat, w zależności od ilości godzin jaką nosisz aparat w ciągu dnia) to koszty się wyrównują.

W przypadku aparatów stałych masz do wyboru metalowe – bardziej trwałe zamki, ale jednocześnie bardziej widoczne. Zaletą jest niższa cena.

Jeśli nie chcesz, aby Twój aparat ortodontyczny rzucał się w oczy możesz skorzystać z ceramicznych – kolorem zbliżone do zębów, bardziej estetycznych zamków. W tym przypadku cena jest wyższa o kilkaset złotych.

Możesz też wybrać wersję mieszaną np. z metalowo-ceramicznymi zamkami. Ceramiczne zamki zakłada się na przednie zęby, metalowe zaś na tylne. Taki typ aparatu jest nieco droższy od metalowego, tańszy natomiast od ceramicznego.

Kolor ligaturek (gumek) również możesz zmieniać przy każdej kolejnej wizycie. Jeśli chcesz, aby Twój aparat był jak najmniej widoczny skorzystaj z przezroczystych ligaturek. Pamiętaj tylko, aby unikać potraw, które wywołują przebarwienia.

Zalety i wady aparatu ortodontycznego

Zakładając aparat ortodontyczny musisz się liczyć nie tylko z kosztami, ale przede wszystkim z dyskomfortem. Częściej należy dbać o higienę jamy ustnej, gdyż w zamkach odkładają się resztki jedzenia co bywa czasami uciążliwe.

Ze względu na ból jaki niekiedy towarzyszy po wizycie kontrolnej czasami trzeba zrezygnować z niektórego (twardego) typu jedzenia. W skrajnych przypadkach należy pomóc sobie farmakologicznie. Tabletki przeciwbólowe i maść na dziąsła powinny na stałe zagościć w Twojej apteczce.

Jednak efekt jaki możesz podziwiać po zdjęciu aparatu ortodontycznego – proste i równe zęby rekompensują wszystkie niedogodności towarzyszące podczas trwania leczenia.

Najważniejszą jednak zaletą posiada prostych zębów jest ich zdrowie, gdyż proste zęby to zdrowsze zęby.