Starzenie się to naturalny proces, którego nie jesteśmy w stanie zatrzymać. Podlega mu całe ciało, jednak dla większości pań najistotniejsze są zmiany zachodzące na skórze twarzy. Mimo, że pierwsze oznaki starzenia widoczne są przede wszystkim na szyi oraz dekolcie, to właśnie do pielęgnacji twarzy przykładamy największą wagę. Warto zatem zastanowić się w jaki sposób o nią dbać by jak najdłużej zachowała młody wygląd.

Jak powstają zmarszczki?

Zmarszczki to nic innego jak utrwalające się deformacje i zagięcia skóry pojawiające się na skutek „przerzedzania” się jej wewnętrznej warstwy – skóry właściwej. Około 25-30 roku zawarte w tej strefie włókna kolagenowe i elastyna stopniowo zmniejszają swoją liczbę. Dodatkowo warstwa lipidowa skóry staje się coraz cieńsza i trudniej o utrzymanie odpowiedniego nawilżenia. Wszystkie te procesy skutkują utratą sprężystości i elastyczności naszej cery. Należy także pamiętać, że bezpośredni wpływ na przebieg starzenia się skóry twarzy mają predyspozycje genetyczne, a także styl życia. Osoby palące papierosy czy nadużywające wizyt w solarium znacznie szybciej zaobserwują na swojej twarzy zmarszczki. Nie bez znaczenia są także odpowiednie nawyki żywieniowe.

Walka ze zmarszczkami jest możliwa!

Aby nasza cera jak najdłużej zachowała młody wygląd należy o nią dbać w sposób kompleksowy, zarówno od wewnątrz jak i zewnątrz. Warto pamiętać o zdrowej, urozmaiconej diecie bogatej w antyoksydanty zwalczające wolne rodniki, które biorą udział w procesach starzenia. Bezsprzecznie należy także odpowiednio wcześnie (najlepiej ok 25 roku życia) zacząć stosować kremy o działaniu intensywnie nawilżającym, a wraz z upływem lat także te działające wygładzająco. Nie spodziewajmy się jednak cudów, bo powyższe zabiegi mogą jedynie nieco opóźnić procesy starzenia skóry i w momencie gdy mamy już do czynienia ze zmarszczkami, okazują się niewystarczające. Wówczas naprzeciw wychodzi nam medycyna estetyczna, oferująca wiele nieinwazyjnych zabiegów, niwelujących zmarszczki na długi czas.

Medycyna estetyczna – nie taka bolesna!

Do najczęściej stosowanych zabiegów estetycznych należą ostrzykiwanie skóry toksyną botulinową i kwasem hialuronowym, a także mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, peelingi oraz terapia laserowa i terapia światłem. Toksyna botulinowa skutecznie koryguje zmarszczki, natomiast kwas hialuronowy poza wypełnianiem zmarszczek, przywraca objętość tkanek, a także rewitalizuje skórę na określonym obszarze. Do przywracania młodego wyglądu tzw. trudnych miejsc czyli okolic oczu i dekoltu szczególnie często stosowania jest mezoterapia. Zanim jednak przystąpimy do jakiegokolwiek zabiegu potrzebna będzie konsultacja ze specjalistą, który w zależności od kondycji naszej skóry, stanu zdrowia oraz oczekiwanych efektów dobierze najodpowiedniejszy rodzaj terapii. W tym celu warto wybrać się do Centrum Zdrowej Skóry, gdzie specjaliści z dziedziny medycyny estetycznej pomogą przywrócić zdrowy i młody wygląd naszej cery, którym będziemy mogły się cieszyć już na wiosnę!