Masaż gorącymi kamieniami należy do niezwykle przyjemnych, daje poczucie głębokiego relaksu, a ponadto pozwala uwolnić stres, który nagromadził się w ciele masowanej osoby. Masaż ten pomaga również w walce z cellulitem, bezsennością, a także ułatwia pracę serca. Dla kogo jest wskazany, a kto powinien go unikać?

Masaż gorącymi kamieniami przywraca harmonię zarówno ciała jak i umysłu (metoda holistyczna). Technika ta należy do jednej z najstarszych metod masażu, która miała szerokie zastosowanie w wielu różnych częściach świata np. na Dalekim Wschodzie (w Indiach) stosowany był już ok. 5 tys lat temu. Masaż ten łączy w sobie różne elementy: masażu klasycznego, drenażu, działania ciepła, aromaterapii i akupresury (uciskaniu odpowiednich punktów na ciele).

Filozofia masażu- terapia meridianów

W ciele człowieka znajdują się ośrodki energii- czakry, które połączone są ze sobą kanałami energetycznymi biegnącymi wzdłuż osi całego ciała. Filozofia tego masażu jest oparta na masowaniu i układaniu kamieni zgodnie z przebiegiem pola energetycznego, aby usprawnić przepływ energii przez organizm.

Kamienie stosowane w masażu

Do masażu najczęściej stosuje się kamienie bazaltowe (z lawy wulkanicznej), które są formowane naturalnie przez strumienie wody lub też szlifowane. Kamienie mają różną wielkość i kształt, ale to co je łączy to gładka powierzchnia. Najważniejszą ich cechą jest zdolność do pochłaniania dużej ilości ciepła i jego powolne oddawanie.

Jak wygląda zabieg

Kamienie są podgrzewane w specjalnym podgrzewaczu do temperatury ok. 50-60 stopni Celsjusza. Okolica ciała, która ma być poddana zabiegowi zostaje do niego przygotowana poprzez nałożenie oliwki lub olejku (aby ułatwić poślizg kamieni po ciele) i wykonaniu masażu manualnego (głaskania). Po wyjęciu kamieni z podgrzewacza, masażysta ciepłymi dłońmi wykonuje kilka ruchów masażu manualnego, aby przyzwyczaić ciało do temperatury kamieni, następnie ciepłymi kamieniami wykonuje szybkie ruchy masażu na ciele, kiedy temperatura kamieni powoli zaczyna się obniżać ruchy stają się coraz wolniejsze. Po ułożeniu w odpowiednich miejscach na ciele ciepłych kamieni, przykrywa się je na kilka minut ręcznikiem- w tym czasie to ciepło oddziałuje na pacjenta. Naprzemiennie z masażem kamieniami stosuje się elementy masażu manualnego, które potęgują odczucie odprężenia i relaksu- a to jest głównym celem masażu gorącymi kamieniami.

Masaż gorącymi kamieniami wpływa pozytywnie na:

  • metabolizm- przyspiesza go;
  • układ mięśniowy- dochodzi do wyrównania napięcia w mięśniach i przyspieszenia ich regeneracji po wysiłku;
  • układ krążenia- zwiększa odpływ krwi żylnej, ułatwia pracę serca;
  • układ nerwowy- łagodzi objawy stresu, odpręża

Ma również pozytywny wpływ na skórę. Stosowanie tego masażu poprawia elastyczność, jędrność, ukrwienie i dotlenienie skóry. Poprawia przemianę materii, usprawnia przepływ krwi i limfy w naczyniach skórnych i pomaga w walce z cellulitem.

Wskazania do masażu kamieniami:

  • przemęczenie psychofizyczne;
  • potrzeba głębokiego relaksu i odprężenia;
  • nadmierny stres;
  • wzmożone napięcie mięśniowe, bóle pleców;
  • zaburzenia snu i depresja;
  • cellulit;

Masaż ten jest przeznaczony dla osób zdrowych.

Spośród głównych przeciwwskazań do zastosowania gorących kamieni należy wymienić: ciążę, choroby serca (niewydolność), stany nowotworowe (także po chemioterapii i radioterapii), zaburzenia czucia, gorączkę, zmiany na skórze (bakteryjne, wirusowe, grzybicze), rany na skórze, nadciśnienie, żylaki, choroba zakrzepowa, zaburzenia psychiczne, okolice niedawnego złamania kości, skóra nad przepukliną.

Regularnie wykonywanie tego masażu pomaga w unormowaniu przemiany materii i poprawia odporność organizmu.

Wioleta Dymon
Artykuł został przygotowany przez Super Piękna Strona o poradach z zakresu zdrowia i urody.