Ju Lovi SS 2017 (fot. mat. prasowe)

Ju Lovi SS 2017

Top Secret SS 2017 (fot. mat. prasowe)

Top Secret SS 2017

Lee SS 2017 (fot. mat. prasowe)

Lee SS 2017

OCHNIK total look – kampania wiosna/lato 2017 (fot. mat. prasowe)

OCHNIK SS 2017

Nowa linia ORSAY REFINED – urban trend collection (fot. mat. prasowe)

Orsay SS 2017

Ala Sekuła twarzą kampanii SOLAR SS17 (fot. mat. prasowe)

Solar SS 2017

Powieki - piękno na wyciągnięcie ręki

Powieki - piękno na wyciągnięcie ręki (fot. depositphotos)
Powieki - piękno na wyciągnięcie ręki (fot. depositphotos)

Blepharoplastyka (plastyka powiek) polega na usunięciu nadmiaru skóry i tłuszczu w okolicy dolnych i górnych powiek. Operację zazwyczaj przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie całkowite robione jest tylko na specjalne życzenie. Cały zabieg trwa około godziny. Nacięcia na powiekach, a potem powstałe blizny są ukryte w naturalnym załamaniu powieki. W czasie operacji, zgodnie z wcześniejszymi wytycznymi, usunięty zostaje nadmiar skóry, częściowo usuwa się także woreczki tłuszczu. Plastyka powiek jest zabiegiem natury estetycznej. Skutki utrzymują się nawet do 10-20 lat. Zabieg ten można wykonać najwyżej dwa razy w życiu.

Kiedy plastyka powiek jest wskazana?

Na zabieg blepharoplastyki decydują się najczęściej osoby w wieku dojrzałym, u których skóra powiek stała się obwisła i straciła pierwotną elastyczność. Wówczas pod oczami tworzą się nieestetyczne worki, skóra staje się pomarszczona, a osoba wygląda na zmęczoną i starszą niż jest w rzeczywistości. Wiszących powiek nie można zamaskować ani makijażem, ani drogimi kremami. Niekiedy skóra jest tak obwisła, że utrudnia noszenie okularów korekcyjnych normalne funkcjonowanie. Problem obwisłych powiek dotyczy niekiedy również i osób młodszych. Często jest to bowiem uwarunkowane genetycznie.

Kto może poddać się zabiegowi korekty powiek?

Plastyka powiek to zabieg zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn cieszących się dobrym zdrowiem. Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu mogą być bowiem regularnie przyjmowane leki czy choroby przewlekłe. Kandydaci do operacji powinni być osobami zrównoważonymi psychicznie i odpowiedzialnymi. Korekcja powiek poprawia wygląd twarzy, a tym samy samopoczucie oraz postrzeganie przez inne osoby. Zabieg nie zawsze jest jednak w stanie sprostać oczekiwaniom pacjenta, dlatego też niezbędna jest wcześniej konsultacja lekarska. Dobrą praktyką jest także rozmowa z psychologiem. Decyzję o zabiegu należy zawsze dobrze przemyśleć.

Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu

Zabieg korekty powiek nie jest wykonywany zawsze. Przeciwwskazaniami są m.in. sytuacje, gdy pacjent choruje na nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy, chorobę Graves-Basedowa, choroby serca, cukrzycę czy choroby oczu (np. jaska, odwarstwienie siatkówki, choroba suchych oczu, egzema). Szczególna ostrożność powinna być zachowana w przypadku osób z zaburzeniami gojenia się ran (tworzenie się bliznowców). Jeśli są ku temu wskazania przed zabiegiem wykonuje się dodatkowo badanie krwi oraz inne badania diagnostyczne.

Jak przygotować się do zabiegu?

Pacjent powinien przede wszystkim zostać poinformowany przez lekarza o tym jak się ma prawidłowo do zabiegu plastyki powiek przygotować. Kobiety nie mogą być na przykład operowane w czasie miesiączki. Przed samym zabiegiem nie można również spożywać alkoholu i palić papierosów. Można natomiast normalnie pić i jeść. Na 10 dni przez plastyką nie wolno natomiast spożywać aspiryny i witaminy E. Zabiegu nie wykonuje się na osobach chorych i zażywających antybiotyki.

Zalecenia po zabiegu korekty powiek

Przez okres 7 dni po zabiegu pacjentowi zaleca się spanie na wznak. Przez ten tydzień nie można tez wytężać zbyt mocno wzroku. Należy się również wstrzymać z makijażem i zdecydować się na niego po dopiero około 10 dniach od momentu zdjęcia szwów. Wówczas zaczyna także ustępować obrzęk okolicy oczu. Przez miesiąc dobrze jest unikać wzmożonego wysiłku fizycznego, a przez cały rok trzeba stronić od promieniowania słonecznego. Opalanie jest wręcz zakazane. Zaleca się noszenie przez jakiś czas okularów przeciwsłonecznych.

Tuż po zabiegu pacjent może odczuwać lekkie szczypanie i ciągnięcie operowanych powiek. Przez kilka dni utrzymuje się także obrzęk i zasinienie. Pewną ochłodę mogą przynieść okłady z lodu. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie przykładać go bezpośrednio na twarz, gdyż wówczas spowodować może odmrożenia. Kostki lodu należy owinąć bawełnianą lub lnianą ściereczką i ułożyć na twarzy niczym okulary. Szwy zdejmowane są zazwyczaj po upływie około 6-7 dni. Konieczne jest później codzienne przemywanie oczu, a w razie wystąpienia łzawienia stosowanie specjalnych kropli. Do pracy można powrócić najczęściej po 2 tygodniach od zabiegu. Po operacji nie zakłada się dużego opatrunku, a jedynie niewielki plaster. Może on niekiedy utrudniać nieco widzenie, dlatego na zabieg warto przyjść z drugą osobą, która zadba o transport w drodze powrotnej.

Możliwe komplikacje po zabiegu

Jak w przypadku każdego zabiegu, również w blepharoplastyce mogą wystąpić komplikacje. Jednak są one bardzo rzadkie i raczej niezbyt poważne. Najpopularniejsze z nich do nadmierne krwawienie z rany, znaczny obrzęk, infekcja oraz rozejście się rany. W wyjątkowych sytuacjach dojść może również do niedomykania się powiek lub wystąpienia zespołu suchego oka. Ryzyko ewentualnych komplikacji można jednak zminimalizować poprzez prawidłowe przygotowanie się do zabiegu, profesjonalne wykonanie operacji oraz przestrzeganie zaleceń lekarskich w okresie rekonwalescencji.

 

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Znaczniki
  • Facebook
Jakoś to będzie...czyli szczęście po polsku
Amerykanin wypowie to tak: YAKOSH TOE BENJAY, Hiszpan pewnie...
piątek, Lipiec 21, 2017 - 15:20
Letnie kolekcje - We Are Knitters
We Are Knitters łączy w sobie cechy marki modowej i marki DI...
piątek, Lipiec 21, 2017 - 13:39
Jaki szampon przeciw wypadaniu włosów jest skuteczny?
Wypadanie włosów to bardzo częsty problem, który nasila się...
piątek, Lipiec 21, 2017 - 12:41
Sportowe obuwie na każdą stopę i okazję
Od kilku lat obuwie sportowe robi oszałamiającą wręcz karier...
piątek, Lipiec 21, 2017 - 12:07
(665)
(525)
(522)
(515)
(389)
(368)
(328)
(293)
(261)
(249)
(224)
(204)
(161)
(150)
(115)
(108)
(98)
(92)
(90)
(86)
(83)
(74)
(74)
(71)
(69)
(69)
(69)
(63)
(60)

  

Reklama

Trendy w modzie - kolekcje SS 2015

Calzedonia SS 2017

Prosto w serce - walentynki z Calzedonia (fot. mat. prasowe)

Sinsay SS 2017

Sinsay SS 2017 - Think Pink (fot. mat. prasowe)

Top Secret SS 2017

Top Secret SS 2017 (fot. mat. prasowe)

Monnari SS 2017

Monnari SS2017 (fot. mat. prasowe)

Molton SS 2017

Molton SS 2017 (fot. mat. prasowe)

Sinsay SS 2017

Sinsay SS 2017 - Sol de Cuba (fot. mat. prasowe)

Taranko SS 2017

Taranko SS 2017 (fot. mat. prasowe)

Molton SS 2017

Molton SS 2017 (fot. mat. prasowe)

Parfois SS 2017

Parfois RESORT SS 2017 (fot. mat. prasowe)

Orsay SS 2017

Orsay SS 2017 (fot. mat. prasowe)