Najpopularniejsze motywy wykorzystywane w odzieży patriotycznej

Najpopularniejsze motywy wykorzystywane w odzieży patriotycznej
Najpopularniejsze motywy wykorzystywane w odzieży patriotycznej

Odzież patriotyczna szturmem zdobywa świat mody. Koszulki i bluzy z motywami historycznymi i narodowymi noszą celebryci, sportowcy, politycy (w tym nawet prezydent Andrzej Duda!), a także tysiące innych obywateli. Jakie motywy najczęściej pojawiają się na patriotycznych ubraniach? Co oznaczają dla tych, którzy je noszą?

Husaria – motyw ten upamiętnia niezwyciężoną polską jazdę, która stoczyła wiele zwycięskich bitew dla Rzeczypospolitej. Husaria uznawana jest za jedną z najbardziej skutecznych formacji wojskowych w historii kawalerii. Jest to niewątpliwy powód do narodowej dumy dla Polaków.

Współcześnie Husarię uznaje się za symbol siły i niezłomności. W ofertach polskich marek znajdziemy T-shirty i bluzy, przedstawiające między innymi: Krzyż Husarii (symbol cnót rycerskich), zwierzęce printy (nawiązujące do skór dzikich zwierząt, które nosili husarzy), czy słynny szyszak husarski.  

 

Polska Walcząca – symbol kotwicy to jeden z najpopularniejszych motywów, jaki przewija się w kolekcjach producentów patriotycznej odzieży. Słynna kotwica to znak, który w czasie II wojny światowej pokazywał, że Polska żyje i nie traci nadziei na wolność i niepodległość. Wzór rysowany był na murach, chodnikach i słupach okupowanych miast Polski. Jego celem było podnoszenie na duchu obywateli i przeciwdziałanie hitlerowskiej propagandzie.

Współcześnie Znak Polski Walczącej używany jest dla uhonorowania bohaterów II Wojny Światowej. W kolekcjach marek odzieży patriotycznej znajdziemy ogromną liczbę artykułów, przedstawiających ten symbol, między innymi: T-shirty, bluzy, portfele, breloki, paski, czapki, a nawet biżuterię.

 

Żołnierze Wyklęci – motywy nawiązujące do niezłomnych bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego należą do najbardziej znaczących wątków w kolekcjach marek patriotycznych. Żołnierze Wyklęci to heroiczna organizacja, o której historia przez wiele lat milczała. Jej członkowie niezłomnie stawiali opór sowietyzacji Polski i podejmowali walkę ze służbami ZSRR. Komunistyczna propaganda przez ponad 50 lat dokładała wszelkich starań, aby pamięć o Wyklętych zniekształcić lub całkowicie wymazać.

Współcześnie, odzież patriotyczna jest jednym ze sposobów na manifestowanie czci i pamięci o „Huzarze”, „Ince” czy „Łupaszce”. Motywy nawiązujące do Żołnierzy Wyklętych pojawiają się na T-shirtach, paskach, portfelach czy etui na telefon.  W grafikach przeważa motyw wilka, nawiązując tym samym do słów Zbigniewa Herberta „Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy…”.

Zdjęcie pobrane z surgepolonia.pl.

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Facebook
Zatrudnienie niani do dziecka a bezpieczeństwo
Zatrudnienie niani do dziecka to niezwykle trudna decyzja dl...
poniedziałek, Kwiecień 23, 2018 - 13:50
Królowa przypraw – kilka faktów o kurkumie w codziennej diecie!
Ten żółty pył w formie domowej przyprawy zasila nasze kuchen...
poniedziałek, Kwiecień 23, 2018 - 11:37
Wakacje nad Morzem Bałtyckim z dzieckiem - jak się przygotować?
Wakacje nad Morzem Bałtyckim to niezastąpiony sposób na spęd...
piątek, Kwiecień 20, 2018 - 14:22
Poznaj właściwości masła shea!
Masło shea to jeden z najwydajniejszych kosmetyków naturalny...
piątek, Kwiecień 20, 2018 - 11:07

  

Reklama