Sportowe obuwie na każdą stopę i okazję

Sportowe obuwie na każdą stopę i okazję
Sportowe obuwie na każdą stopę i okazję

Od kilku lat obuwie sportowe robi oszałamiającą wręcz karierę. Nie tylko coraz więcej kobiet decyduje się na uprawianie jakiegoś sportu i bycie fit, ale też wybiera obuwie sportowe na co dzień.

Nikogo już nie dziwi widok adidasów w biurze, czy tenisówek dobranych do sukienki. Ale choć o wszystkich tych rodzajach butów myślimy po prostu “sportowe”, to przecież wewnątrz tej kategorii mieści się wiele podziałów i nie każde buty nadają się do każdej czynności.

Na samym początku postawmy sprawę jasno - obuwie sportowe, przeznaczone do uprawiania konkretnych aktywności fizycznych i obuwie typu sportowego, czyli takie, które nosimy na co dzień, to dwie różne pary kaloszy. I jest to pierwszy, największy i podstawowy podział.

Obuwie na co dzień

To przede wszystkim buty potocznie zwane “adidasami”, które jednakże nie są dedykowane żadnej konkretnej dyscyplinie sportowej. Produkują je zarówno firmy stricte związane z odzieżą i obuwiem sportowym, jak i inne marki. Choć wygodne i casualowe, to nie powinnyśmy wykorzystywać ich do biegania czy innych aktywności fizycznych. Kolejnym rodzajem są oczywiście tenisówki damskie. I choć sama nazwa wskazuje na ich powinowactwo z grą w tenisa, to dzisiejsze trampki zdecydowanie częściej ubieramy do letnich sukienek niż tradycyjnego stroju sportowego. Tenisówki to obuwie niezwykle uniwersalne - noszą je dzieci, młodzież i dorośli, pasują do spodni, ale i spódnic, zniosą wiele, jeśli chodzi o pogodę, a są i tacy, którzy w tenisówkach biorą ślub!

Obuwie typu sportowego od obuwia sportowego oprócz predyspozycji jeśli chodzi o eksploatację, różni zazwyczaj także cena - te pierwsze są zdecydowanie tańsze. Chyba, że marzymy o parze adidasów od Chanel.

Buty do zadań specjalnych

Jeśli chodzi o dedykowane konkretnym aktywnościom fizycznym obuwie sportowe, to wspomnieć należy w pierwszej kolejności o butach do biegania. Tutaj kluczowa jest podeszwa. W obuwiu do biegania jest ona zazwyczaj lżejsza i bardziej elastyczna, niż w innych typach butów. Oczywiście najważniejsze, by but był wygodny, dobrze leżał na stopie i w żadnym miejscu nas nie uciskał.

Kolejną kategorią, którą można by wyróżnić, są buty do fitnessu. Tutaj podeszwa ma nie tylko amortyzować nasze ruchy, ale także powinna odznaczać się sporą przyczepnością. Najlepiej sprawdzają się modele wiązana, które lepiej podtrzymują naszą sylwetkę. I choć w butach do biegania można uprawiać fitness, to pamiętajcie - w butach do fitnessu nie biegamy!

Jako że mamy wakacje, a więc sezon urlopowy w pełni, warto wspomnieć o butach trekkingowych. Nie ma nic lepszego na cały dzień chodzenia - bez znaczenia, czy wybieramy się na wycieczkę w góry, do lasu, czy też zwiedzamy miasto. Oczywiście ze względu na teren, po którym będziemy się poruszać, wybierać możemy z różnych modeli obuwia trekkingowego.

Warto zapamiętać, że jeśli wybieramy obuwie do konkretnej dyscypliny czy formy aktywności i nie wiemy na co należałoby zwrócić uwagę, to warto zasięgnąć opinii i rady wykwalifikowanego sprzedawcy w sklepie sportowym a także zerknąć na oznaczenie, które powinno widnieć na opakowaniu.

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Znaczniki
  • Facebook
Letnie spotkania z przyjaciółmi, pomysły na dania które skradną serca gości
Letnie spotkania z przyjaciółmi najlepiej smakują podczas od...
czwartek, Sierpień 17, 2017 - 13:33
Letni = mineralny... czyli idealny makijaż na upalne dni
Wakacyjne miesiące to dla wielu z nas czas eksperymentów z m...
czwartek, Sierpień 17, 2017 - 10:26
Czy da się schudnąć bez wysiłku? 5 prostych trików
Odchudzanie nie musi oznaczać katowania się restrykcyjną die...
środa, Sierpień 16, 2017 - 13:59
Jak szukać pracy po urlopie wychowawczym?
W ciągu ostatnich kilku lat konkurencja na rynku pracy urosł...
środa, Sierpień 16, 2017 - 11:47
(665)
(525)
(522)
(515)
(389)
(368)
(328)
(293)
(261)
(249)
(224)
(204)
(161)
(150)
(115)
(108)
(98)
(92)
(90)
(86)
(83)
(74)
(74)
(71)
(69)
(69)
(69)
(63)
(60)

  

Reklama