Sposób karmienia noworodka to pierwsza decyzja dotycząca odżywiania, którą podejmujesz dla swojego dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, czy karmić dziecko butelką, czy piersią. Czy ma to jakiś wpływ na zdrowie dziecka? Jeśli ty również zastanawiasz się, co będzie właściwe dla ciebie i twojego dziecka, poniżej przedstawiamy kilka faktów dotyczących karmienia dziecka mlekiem matki oraz mlekiem dla niemowląt.

Pierś czy butelka?

Karmienie dzieci piersią jest zalecane przez lekarzy nie bez powodu. Nie zawsze jednak jest to możliwe lub preferowane przez wszystkie matki. Decyzja dotycząca sposobu karmienia jest zazwyczaj związana z kwestiami medycznymi i psychologicznymi.  W niektórych przypadkach karmienie piersią może nie być zalecane dla mamy i jej dziecka. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące karmienia piersią lub butelką, porozmawiaj ze swoim pediatrą. Pamiętaj, że potrzeby żywieniowe i emocjonalne Twojego dziecka zostaną zaspokojone niezależnie od tego, czy wybierzesz karmienie piersią, czy mlekiem dla niemowląt.

Plusy karmienia piersią

Karmienie noworodka piersią ma wiele zalet. Być może najważniejsze jest to, że mleko matki jest idealnym pokarmem dla układu pokarmowego dziecka. Jest bogate w składniki odżywcze, których potrzebuje noworodek i które w większości przypadków są łatwe do strawienia dla niemowlęcia. Dostępne na rynku mleko dla niemowląt próbuje swoim składem naśladować mleko matki i jest w tym coraz lepsze, jednak nawet najbardziej specjalistyczna mieszanka składników nie będzie idealnie dopasowana do indywidualnych potrzeb dziecka. Dodatkowo, mleko matki jest bogate w przeciwciała, które pomagają chronić dzieci przed wieloma chorobami zakaźnymi, w tym biegunką i infekcjami dróg oddechowych. Badania sugerują, że dzieci karmione piersią są mniej podatne na problemy medyczne, takie jak cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu, astma i alergie. Karmienie piersią może również zmniejszać szanse na to, że dziecko będzie miało w przyszłości nadwagę. Karmienie piersią jest również dobre dla mam. Przede wszystkim spala kalorie, więc karmiące matki szybciej wracają do formy po ciąży. Karmienie piersią może również chronić mamę przed rakiem piersi i rakiem jajnika.

Minusy karmienia piersią

Mimo wielu dobrodziejstw związanych z karmieniem dziecka piersią, nie każda kobieta się na to decyduje. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że karmienie piersią wymaga dużego zaangażowania ze strony matki. Młode matki często czują się uzależnione od potrzeb żywieniowych noworodków. Ponieważ mleko matki jest łatwo trawione, dzieci karmione piersią jedzą częściej niż te karmione mlekiem dla niemowląt. Oznacza to, że mama musi być gotowa na karmienie co 2-3 godziny w ciągu pierwszych kilku tygodni życia dziecka, co może być bardzo męczące. Kolejnym minusem karmienia piersią jest to, że inni członkowie rodziny w zasadzie nie mają możliwości zajmowania się karmieniem, przez co mogą się czuć odseparowani od niemowlęcia i trudniej nawiązać im z nim więź emocjonalną.

Mleko dla niemowląt – czy warto?

Specjalistyczne mleko dla niemowląt jest pożywną alternatywą dla mleka matki. Karmienie butelką może zaoferować mamom więcej swobody i elastyczności, a także ułatwia zorientowanie się, ile pokarmu dziecko każdorazowo otrzymuje. Ponieważ dzieci trawią ten pokarm wolniej niż mleko matki, nie wymagają tak częstego karmienia. Butelka może także ułatwić karmienie dziecka w miejscach publicznych i pozwala ojcu i innym członkom rodziny pomagać przy karmieniu, co wzmacnia rodzinne więzi i odciąża mamę. Jednak, karmienie butelką ma też swoje ograniczenia. Przede wszystkim, wymaga ono bardzo dobrej organizacji i przygotowania, a do tego może być dość kosztowne. Jeśli decydujesz się na karmienie butelką, ważne jest, by upewnić się, że masz w szafce wystarczającą ilość pokarmu i czystych, gotowych do użycia butelek.

Kilka wskazówek dotyczących karmienia butelką:

– zawsze przyrządzaj mieszankę zgodnie ze wskazówkami na etykiecie;

– nie przechowuj pokarmu poza lodówką dłużej niż 1 godzinę. Po tym czasie pokarm nie nadaje się do spożycia;

– przygotowaną mieszankę należy przechowywać w lodówce do 24 godzin. Po tym czasie  pokarm nie nadaje się do spożycia;

– butelkę z mlekiem można ogrzać w ciepłej wodzie. Nie należy jej natomiast podgrzewać w mikrofalówce.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.nowafarmacja.pl/mleko-modyfikowane