Oczko wodne stanie się ozdobą naszego ogrodu, pod warunkiem, że odpowiednio o nie zadbamy. Podpowiadamy, jak zatroszczyć się o swoje oczko wodne, by cieszyć się jego urokiem.

O oczko wodne należy dbać cały rok

By oczko wodne cieszyło nas w sezonie, musimy dbać o nie cały rok. Poniżej przedstawiamy całoroczny kalendarz prac nad oczkiem wodnym, które pozwolą mu zachować dobrą kondycję:

  • wiosna – w miejsce grzałki należy zamontować pompkę zanurzeniową. Wiosna to czas, kiedy sadzimy rośliny w nowych i istniejących już zbiornikach. Przerośnięte rośliny warto wyjąć i podzielić na mniejsze grupy – dzięki temu odzyskają dawny stan;
  • lato – to czas, kiedy przycinamy i odławiamy te rośliny, które wymagają czynności pielęgnacyjnych. Jeśli o tej porze roku zauważymy szkodniki w oczku lub choroby roślin, od razu powinniśmy reagować i je usuwać. Nitkowate glony likwidujemy lub nawijamy na tyczkę. Jeśli występują upały, uzupełniamy poziom wody;
  • jesień – to czas porządków przed okresem zimowym. Pompę zamieniamy na grzałkę, porządkujemy rośliny, a rybom podajemy karmę z wysoką ilością białka, by zgromadziły zapas na zimę, kiedy nie będziemy ich karmić. Oczko przykrywamy siatką, by opadające liście nie wpadały do wewnątrz;
  • zima – to czas, kiedy mszyca lubi zadomowić się w roślinach, dlatego należy opryskiwać całą roślinność w oczku. Jeśli zdarzy się, że oczko zamarznie, powinniśmy zrobić w nim dziurę, która ułatwi uchodzenie trującym gazom powstającym na dnie.

Rośliny i ryby pomogą nam dbać o oczko wodne

Rośliny w oczku wodnym – posadzone na podłożu stopniowo uwalniającym substancje odżywcze i odcięte od nadmiernej ilości światła – sprawią, że nie będą namnażały się glony. Jeśli chcemy zacienić oczko, powinniśmy posadzić na przykład piękne lilie wodne. Z kolei żywiące się larwami i owadami ryby, pozwolą chronić rośliny wodne. W dodatku, ich odchody użyźnią wodę. Pamiętajmy, by latem nie dokarmiać ryb, ponieważ mają dookoła mnóstwo naturalnego pokarmu.

Pompa – nieoceniony pomocnik w dbaniu o oczko wodne

Poza roślinnością, rybami i – rzecz jasna – filtrami, w oczku wodnym powinna znaleźć się dobrej jakości pompa, która pomoże wprawiać w ruch i filtrować wodę. Pompa do oczka wodnego powinna być dostosowana do jego wielkości i energooszczędna. Poza tym, powinna posiadać funkcjonalną podstawę mocującą, wodoszczelny, synchroniczny silnik i ceramiczną oś wirnika. Dzięki temu prace konserwacyjne przy pompie staną się rzadkością. Wybierając pompę do swojego oczka, powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry, jak: wydajność, moc oraz – o ile posiadamy lub mamy w planach fontanny, kaskady lub strumyki – wysokość podnoszenia słupa wody. Pompy do małych oczek wodnych powinny mieć minimalną moc wartości 4,4 W (maksymalną 27 W), wydajność minimalną 500 l/h (maksymalną 2000 l/h), minimalną wysokość słupa wody wartości 70 cm (maksymalną 90 cm) oraz przewód długości 1,5-10 m. Pompy do średnich oczek wodnych powinny mieć minimalną moc wartości 42 W (maksymalną 160 W), wydajność minimalną 3500 l/h (maksymalną 9000 l/h), minimalną wysokość słupa wody wartości 200 cm (maksymalną 450 cm) oraz przewód długości 10 m. Pompy do dużych oczek wodnych powinny mieć minimalną moc wartości 100 W (maksymalną 350 W), wydajność minimalną 10000 l/h (maksymalną 25000 l/h), minimalną wysokość słupa wody wartości 500 cm (maksymalną 750 cm) oraz przewód długości 10 m. Znając te parametry, jesteśmy w stanie dobrać do naszego oczka najlepszą pompę.