Płoty z drewna pasują nie tylko do posesji z drewnianymi domami i z bujnym zielonym ogrodem. Lamelowe drewniane płoty coraz częściej zobaczymy w terenach mocno zurbanizowanych: na osiedlach, w miejskich ogródkach, na balkonach i tarasach, a nawet w restauracyjnych ogródkach. W sklepach znajdziemy gotowe drewniane przęsła w postaci kratek, lameli lub boazeryjnych ścianek, które można zainstalować niemal wszędzie.

Dla kogo płot z drewna?

Drewniane płoty ładnie się starzeją. Nadszarpnięte zębem czasu, uwidaczniają całą swoją naturalną urodę, której niestety brakuje rdzewiejącym ogrodzeniom metalowym. Jeśli naszym celem jest stworzenie ogrodu stylizowanego na nieco zdziczały, naturalny wiejską zagrodę, wówczas kilkuletni płot z drewna z niezbyt idealnymi deskami o niejednolitym kolorze będzie dodawał uroku całej aranżacji.

plot lamelowy

Płot drewniane wraz z upływem czasu nabierają  urody. Na zdjęciu:

płot lamelowy z zaimpregnowanego drewna sosnowego. Fot. Ogrodosfera.pl

Jak dbać o płot z drewna, aby służył nam jak najdłużej?

Starzenie się płotu z drewna powinno być jednak kontrolowane – aby płot nie rozleciał się po kolejnym lecie, należy regularnie dbać o zabezpieczanie go przed wnikaniem wilgoci. Zalecane jest okresowe odnawianie zewnętrznej warstwy zabezpieczającej: dokładamy każdej wiosny kolejną warstwę preparatu impregnującego lub farby ochronnej (gdy płot nie jest lakierowany). Nowa warstwa preparatu powinna zostać położona na oczyszczoną z mchu i nalotów nawierzchnię desek. W przypadku płotów lakierowanych, obowiązkowe jest coroczne zerwanie starej warstwy lakieru, który – mimo dobrych właściwości ochronnych – szybko się łuszczy i odkleja. Na oczyszczone deski nakładamy farbę, a następnie nową warstwę lakieru. Zdejmowanie starych warstw preparatu przebiegnie łatwiej, gdy posłużymy się papierem ściernym lub pilarką.

wysoki sztachetowy

Nawierzchnia drewna powinna być wzmacniana każdą wiosną.

Na zdjęciu: płot modrzewiowy zbudowany z wąskich sztachet. Fot. Ogrodosfera.pl

Kiedy sezonowe odnawianie płotu nie jest potrzebne?

Regularne odświeżanie płotu jest szczególnie ważne wówczas, gdy drewniane sztachety pozostają w bezpośredniej styczności z podłożem. Brak podmurówki powoduje, że drewno bardzo szybko spija wodę z ziemi i niszczeje zdecydowanie szybciej niż deski, które są odseparowane od podłoża betonowym fundamentem. Zasada tutaj jest prosta: im bardziej wartościowe i „szlachetne“ jest drewno, z którego zbudowany jest nasz płot, tym większej dbałości potrzebuje przez cały swój okres bytowania na naszej posesji, bo wymiana zmurszałych, zbutwiałych lub nadłamanych elementów jest po prostu droga. dotyczy to nie tylko płotów z drewna egzotycznego, ale też płotów zbudowanych ze sztachet olchowych, modrzewiowych lub dębowych.

Impregnowanie i sezonowe odnawianie płotu drewnianego ma mniejsze znaczenie, gdy decydujemy się na ogrodzenie naszej posesji przęsłami lamelowymi. Jest to zresztą jeden z głównych powodów, dla których coraz więcej z nas decyduje się na zakup płotu lamelowego. Jest niedrogi, a dzięki odpowiedniej aranżacji może być równie ładny jak tradycyjny płot ze świerkowych lub modrzewiowych desek. Jest przy tym lekki – łatwo zmienić jego położenie. Jedno przęsło o długości 1,2 m może kosztować niecałe 150 zł. Łatwo więc obliczyć, że ogrodzenie naszej posesji panelami lamelowymi będzie kilka, a nawet kilkanaście razy tańsze niż budowa pełnego ogrodzenia z drewna i podmurówką.

plot lamelowy ogrodosfera

Płoty lamelowe nie wymagają sezonowania. Bezobsługowość, w połączeniu

ze stosunkowo niską to ogromne zalety takich płotów drewnianych (sklep Ogrodosfera)

Płoty lamelowe: prostota montażu

Dodatkowym plusem jest niesamowita prostota montażu – w dzisiejszych czasach płot lamelowy skonstruujemy sobie w sklepie internetowym, zamawiając odpowiednią ilość przęseł, do których dołączone będą słupki i metalowe elementy kotwiące. Na zdjęciach zobaczymy, jak wyglądają poszczególne elementy, z których możemy zbudować sobie dowolną kompozycję, czyli na przykład płot z okratowanymi, ażurowymi wstawkami. Jest to przydatne wówczas, gdy z naszej posesji rozpościera się niejednorodny widok – wówczas w niektórych segmentach płot może być całkowicie zabudowany (na przykład tam, gdzie nasza działka graniczy z posesją sąsiada), a w innych: możemy zbudować ażurowe, prześwitujące panele, które nie tylko wprowadzają urozmaicenie, ale też pozwalają otworzyć przestrzeń lub uzyskać widok na okolicę, jeśli jest ona szczególnie atrakcyjna dla oczu. przed wyborem warto przemyśleć to,  jak realnie wyglądają nasze zwyczaje i na czym nam zależy. Jeśli naszym hobby jest praca z roślinami w ogrodzie i bezpośredni kontakt z sąsiadami na co dzień nie jest nam potrzebny do szczęścia, wówczas płot gęsto pleciony, o odpowiedniej wysokości sprawi, że poczujemy się komfortowo na własnym podwórku. Szczelna osłona jest też nieoceniona w czasie wieczornych imprez w ogrodzie – osłoni przed wiatrem, częściowo zabezpieczy przed deszczem i choć trochę wytłumi hałasy.

poltransparentny plot ogrodosfera

Płot lamelowy półtransparentny. W takiej postaci, pełni głównie rolę ozdobną i jest

dopełnieniem dla kaskady z roślin i kamieni ustawionych na bliższym planie. Fot. Ogrodosfera.pl

O czym pamiętać wybierając płot lamelowy?

Wybierając przęsła, powinnismy dokładnie przemyśleć kwestię wysokości płotu. Oglądając gotowe ogrodzenia na zdjęciach nie zawsze jesteśmy w stanie przełożyć sobie ich wysokość do realiów naszej działki. Bardzo ważne jest na przykład to, czy wysokość płotu przekroczy będzie wyższa od wysokości, na jakiej naturalnie zatrzymuje się nasz wzrok. Jeśli płot będzie wyższy, wówczas ograniczymy sobie widoczność, zamkniemy przestrzeń i być może doprowadzimy do tego, że przebywanie w ogrodzie nie będzie tak komfortowe jak w sytuacji, gdy po wyjściu z domu będziemy mieli widok na całą okolicę. Z drugiej jednak strony, budowanie wysokich płotów jest pożądane tam, gdzie chcemy odgrodzić się: od przejeżdżających ulicą samochodów, przechodniów, kurzu. wysokie płoty zwykle buduje się w terenach  dużych skupiskach ludzi oraz tam, gdzie domy znajdują się bardzo blisko ogrodzenia.
Osoby, które nie chcą tworzyć efektu klatki na działce, ale którym jednocześnie zależy na tym, aby niektóre rejony działki faktycznie były ogrodzone od tego, co na zewnątrz, mogą zdecydować się na budowę ogrodzenia kombinowanego. Ogrodzenie z kaskadowo ustawionymi przęsłami, ze zdobionymi górnymi elementami może wyglądać naprawdę efektownie.
Dodatkowo, warto dodać, że wysokość płotu obostrzona jest przepisami prawa. Warto zapoznać się z nimi, zanim zaczniemy planować wysokość poszczególnych segmentów, aby uniknąć kary grzywny, nakładanej niestety sumiennie przez lokalnych urzędników gmin.

azurowe wstawki

Drewniany płot lamelowy z ażurowymi wstawkami, które otwierają przestrzeń.

Doskonale izoluje od kurzu i wiatru. Fot. Ogrodosfera.pl

Jak zaaranżować płot z drewna?

Lamelowe płoty z drewna w najprostszej postaci mogą występować jako zasłony dla starych i brzydkich siatek. Czasami instalujemy je w naszych ogrodach z założeniem, że ma to być tymczasowe rozwiązanie – do czasu, aż znajdą się pieniądze i czas na to, aby zbudować docelowy, bardziej wymagający płot. Zdarza się jednak (wcale nierzadko), że płot lamelowy zostaje z nami na dłużej. Okazuje się bowiem, że wcale tak źle nie wygląda, doskonale pełni swoje funkcje, nie rozlatuje się mimo kolejnych dżdżystych wakacji i nawet po przejściu trzaskających mrozem zim. W dodatku, nie  trzeba wiele, aby płot lamelowy wyglądał naprawdę efektownie. Świetnie komponuje się z metalowymi wstawkami lub z elementami z kamienia. Istnieją też piękne aranżacje, w których wykorzystano lamelowe panele jako wykończenie ceglanych konstrukcji ogrodzeniowych lub zastosowano je ze szkłem, poliwęglanem lub plastikiem. Posiadacze płotów lamelowych nierzadko też pokazują, jak pięknie takie przęsła mogą wyglądać, gdy obsadzi się je bluszczem, winoroślem lub kolorowo kwitnącym powojnikiem. Nic więc dziwnego, że ogrodzenia lamelowe wkroczyły na okładki czasopism wnętrzarskich.

plot kratka

Płot – kratka. Zdj. pochodzi ze sklepu Ogrodosfera.pl

Dodatkowo, płoty lamelowe są bardzo dobrą odpowiedzią na potrzeby osób, które mają miejskie ogródki, w których budowa pełnego płotu mija się z celem pod względem logistycznym, finansowym i nierzadko estetycznym. Bez konsekwencji ustawimy je na tarasie i balkonie, bo nie są ciężkie, a jednocześnie dobrze chronią przed wiatrem i nadmiarem słońca.

plot sztachetowy

Przygotowaliśmy dla Was też poradnik, jak zbudować płot drewniany, krok po kroku. Sprawdźcie, jakie to proste: