Polacy coraz częściej decydują się na założenie własnej oranżerii, by nawet zimą móc odpocząć w otoczeniu pięknie kwitnących kwiatów. Nie zawsze jednak wiedzą, że uprawa roślin w ogrodzie zimowym różni się od uprawy roślin w ogrodzie letnim.

Doniczki czy rabaty?

Większość właścicieli ogrodów zimowych przekonana jest, że można w nich uprawiać rośliny wyłącznie w donicach i skrzynkach. Rzeczywiście sposób ten jest łatwiejszy i wygodniejszy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć w oranżerii rabaty ziemne podobnie jak w ogrodzie letnim. Trzeba to jednak zaplanować na etapie budowy ogrodu.

W miejscu zaplanowanych rabat nie można robić wylewki, a ziemię trzeba wybrać na głębokość 1 metra. Na dno wybranego dołu należy wsypać drenaż i dopiero odpowiedni rodzaj ziemi. Powinna ona wysokością sięgać do poziomu wylewki, później trochę opadnie. W tak przygotowanych rabatach można sadzić ulubione rośliny, które będą rosły znacznie bujniej niż w doniczkach. Dzięki rabatom ogród zimowy będzie miał bardziej naturalny charakter. Entuzjaści tradycyjnych donic, w Naszej opinii powinni postawić zdecydowanie na donice drewniane (np. http://bdburchex.com.pl/group/donice-ogrodowe-producent)

Jak sadzić rośliny?

Przede wszystkim trzeba sadzić je lub umieszczać w donicach w odpowiedniej odległości od szklanych ścian, zwłaszcza tych od strony południowej. Pod wpływem promieni słonecznych szkło się bardzo nagrzewa i dotykające go liście mogą ulec spaleniu. Najlepiej przy ścianach sadzić rośliny wyższe i stopniowo zmniejszać ich wielkość, tym sposobem nie będą się wzajemnie zasłaniać a ogród będzie sprawiał wrażenie piętrowego. Warto też pamiętać, by dobierać rośliny o zbliżonych wymaganiach i takich, które jesteśmy w stanie im zapewnić. Sadzenie storczyków w nieogrzewanym ogrodzie mija się z celem, rośliny szybko zginą.

Codzienna pielęgnacja roślin

Podobnie jak rośliny uprawiane w mieszkaniu, także rośliny uprawiane w oranżerii wymagają podlewania. Częstotliwość należy dostosować do potrzeb poszczególnych gatunków, ale trzeba pamiętać, że większość z nich lepiej znosi przesuszenie niż przelanie. Nadmiar wody powoduje, że korzenie gniją i roślina zamiera. Podlewanie najlepiej zaplanować ranem lub wieczorem, ziemia nie będzie wtedy szybko wysychała i nie narazimy liści na poparzenie. Przy podlewaniu należy pamiętać o dostarczeniu roślinom odpowiednich składników pokarmowych, czyli nawożeniu. Na rynku jest duży wybór nawozów przeznaczonych do zasilania poszczególnych gatunków lub nawozów uniwersalnych. Większość roślin lubi zraszanie liści, ale trzeba pamiętać, by nie zraszać samych kwiatów i roślin z mechatymi liśćmi (dostają brązowych plamek).

ogro4 rosl

Ogrzewanie i oświetlenie

Ogrzewanie w ogrodzie zimowym nie jest konieczne, jeżeli decydujemy się w nim uprawiać rośliny zimnolubne lub przechowywać te wrażliwe na niskie temperatury. Szklane ściany stanowią wystarczającą osłonę od wiatru i opadów. W takiej oranżerii temperatura wynosi od 5 do 10 stopni Celsjusza, jest to optymalna temperatura dla roślin w okresie spoczynku. W ogrodach, gdzie uprawiane są rośliny z cieplejszych stref klimatycznych temperatura powinna wynosić ponad 20 stopni Celsjusza. Trzeba także pamiętać o regularnym wietrzeniu ogrodu zimowego, ale należy unikać przeciągów, które rośliny źle znoszą.

W zasadzie doświetlanie roślin w ogrodzie zimowym nie jest potrzebne, wyjątek stanowią ogrody o witrynie północnej. Do nich światło naturalne dociera tylko przez kilka godzin dziennie. Oświetlenie oranżerii można wykorzystać jako element aranżacji tworzący przytulny klimat, w takim ogrodzie z przyjemnością będzie się odpoczywać.