Boliwia, najbardziej niedostępne państwo Ameryki Południowej, skrywa wiele fascynujących miejsc. Solnisko Salar de Uyuni, pozostałość wyschniętego słonego jeziora, to jedna z ikon tego państwa. Zobacz sama jak wygląda największe naturalne lustro świata!

Największa solniczka świata

Salar de Uyuni, dno wyschniętego słonego jeziora o powierzchni 10582 km2, potężny zapas soli (10 bilionów ton!) na wysokości ponad 3600 m.n.p.m. Już same liczby potrafią przyprawić o zawrót głowy, a to ledwie początek zachwycających faktów dotyczących tego miejsca. Można tu znaleźć cmentarzysko starych parowozów, liczne kopalnie soli czy hotele w całości wykonane z solnych bloków i porośniętą kaktusami skalną wyspę na środku białego morza soli – widok jak ze snu!

Salar de Uyuni to bowiem najbardziej płaskie miejsce na ziemi. Obszar, który ma w przeliczeniu wielkość 100 km na 100 km może się „pochwalić” różnicami poziomów na poziomie nieco ponad 40 cm – niemal perfekcyjnie gładko! A z tym wiąże się pewna fascynująca cecha…

I największe lustro na Ziemi

To, do czego jeżdżą całe karawany jeepów, to obszary zalane cieniutką warstwą wody. Dostępne zwłaszcza w czasie zimy (od listopada do kwietnia) zalane tereny to nie tylko siedlisko dla różowych flamingów – to także największe na świecie naturalne lustra. Idealnie białe podłoże, gładkie jak szkło, pokryte cieniutką warstewką krystalicznie czystej wody doskonale odbija niebo, ludzi, samochody i wspomniane flamingi – rozciągające się po horyzont wodne lustra sprawiają, że wokół siebie i pod stopami widzisz jedynie chmury i błękit nieba. I czujesz się jak w niebie!