Kiedy pogoda sprzyja wypoczynkowi na Krecie?

Kiedy pogoda sprzyja wypoczynkowi na Krecie?
Kiedy pogoda sprzyja wypoczynkowi na Krecie?

Pogoda na Krecie jest typowa dla klimatu śródziemnomorskiego. Charakteryzuje on się lekkimi i deszczowymi zimami oraz gorącym i suchym latem. Kreta jest największą grecką, jej rozległa powierzchnia (jak na standardy wysp na Morzu Śródziemnym) sprawia, że można zaobserwować różnice pomiędzy południowym i północnym wybrzeżem.

Oprócz różnic w ukształtowaniu linii brzegowej (południowa część wyspy jest bardziej stroma a linia brzegowa często kończy się urwiskami) można zaobserwować również różnice klimatyczne. Północna część Krety znajduje się pod dużym wpływem klimatu europejskiego. Turystów wypoczywających w tym regionie wyspy chłodzi wiejący często w miesiącach letnich północny wiatr zwany meltemi. Południowe wybrzeże Krety odznacza się klimatem nieco bardziej suchym, wyższymi o kilka stopni temperaturami powietrza i wody a wszystko to za sprawą bliskość kontynentu afrykańskiego.

Jak wygląda pogoda na Krecie latem?

Lato na krecie zaczyna się już w maju i trwa do końca października. Pogoda na Krecie w okresie najcieplejszych miesięcy (lipca i sierpnia) charakteryzuje się wysokimi temperaturami i praktycznie brakiem jakichkolwiek opadów atmosferycznych. Upały, w których trakcie temperatura potrafi osiągać temperatury w okolicach 35-40 stopni Celsjusza, łagodzone są przez wiejący w tym okresie od północy, chłodny wiatr Meltemi. Już w czerwcu pogoda na krecie pozwala cieszyć się pięknym słońcem i temperaturą wody pozwalającą na kąpiele w morzu. W tym okresie atrakcje turystyczne również nie są tak oblegane przez zwiedzających. Podobnie sytuacja ma się w okresie wczesnej jesieni. We wrześniu i na początku października pogoda na krecie nadal pozwala nam cieszyć się pięknym śródziemnomorskim klimatem. Dowiedz się więcej na https://www.nelmare.pl/przewodnik/kreta-pogoda/b1085.xml.

Czy pogoda na Krecie zimą skłania do wycieczek?

Osoby planujące wyjazd na Kretę pod koniec października, muszą liczyć się z nagłymi zmianami pogody. Występowaniem gwałtownych burz w tym okresie jest czymś naturalnym. Od listopada do marca na Krecie rozpoczyna się sezon zimowy obfitujący w opady deszczu. Warto zaznaczyć, że na wybrzeżu północnym deszcze są rzadsze niż na południu. W wyższych partiach gór zdarzają się opady śniegu. Temperatura w miesiącach zimowych jest dość zróżnicowana. Zdarzają się dni, gdy termometry wskazują temperatury oscylujące w granicach 20 stopni, ale często też spada poniżej zera. Szczególnie wieczorem czy w nocy. Po zimie następuje krótka, ale bardzo intensywna kreteńska wiosna. Opady powoli ustają, następuje wzrost temperatury (zdarzają się temperatury w granicach 30 stopni) a przyroda budzi się do życia. Okres od marca do maja jest doskonałym momentem dla osób, które lubią relaksować się na łonie natury i nie lubią turystycznych tłumów, które nadciągają na wyspę w okresie letnim.

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Znaczniki
  • Facebook
Młodzi kucharze na start
Psychologowie dziecięcy przekonują, że należy poświęcać dzie...
piątek, Czerwiec 23, 2017 - 12:27
Aranżacja salonu
Zbliżają się wyczekane wakacje. Wiele osób właśnie na ten cz...
piątek, Czerwiec 23, 2017 - 11:27
Tradycyjne polskie wesele
Mimo, że tradycje klasycznego, polskiego wesela powoli odcho...
piątek, Czerwiec 23, 2017 - 09:41
Warzywa górą... czyli wegańska kuchnia w inspirującym wydaniu!
Warzywa górą! Od korzeni po liście Rozbudź swój apetyt na ku...
piątek, Czerwiec 23, 2017 - 09:18
(665)
(525)
(522)
(515)
(389)
(368)
(328)
(293)
(261)
(249)
(224)
(204)
(161)
(150)
(115)
(108)
(98)
(92)
(90)
(86)
(83)
(74)
(74)
(71)
(69)
(69)
(69)
(63)
(60)

  

Reklama