Jak przygotować się do wyjazdu na narty?

Jak przygotować się do wyjazdu na narty? (fot. shutterstock)
Jak przygotować się do wyjazdu na narty? (fot. shutterstock)

Narty to świetna propozycja dla osób dbających o formę. Mają zbawienny wpływ na zdrowie – poprawiają pracę układów odpornościowego, krwionośnego i oddechowego, wzmacniają mięśnie i kręgosłup, a także pozwalają pozbyć się zbędnych kilogramów. Sezon już za pasem, warto zatem rozpocząć przygotowania do wyjazdu.

Zarezerwuj termin

Najważniejszą kwestią jest zarezerwowanie odpowiedniego terminu – obowiązuje tu zasada: im szybciej, tym lepiej. I na pewno taniej. Wiąże się to z wyborem miejsca na urlop, a w tym zakresie pojawia się mnóstwo propozycji. Duże znaczenie w tym kontekście mają gwarancja dobrej pogody oraz świetnie zorganizowane zaplecze sprzyjające białemu szaleństwu. Sprawdzonym rozwiązaniem jest Val di Sole – włoska Dolina Słońca leżąca w zachodnim Trydencie. W regionie panują doskonałe warunki klimatyczne – zdecydowana większość dni w okresie zimowym to dni słoneczne. Ponadto nie można tu narzekać na brak obfitych opadów śniegu. Ogromna liczba wyciągów narciarskich i różnorodność tras zachęcają do wypoczynku w tych stronach zarówno osoby mające w sportach narciarskich pewne doświadczenie, jak i te, które przygodę z nimi dopiero zaczynają. Na narty do Val di Sole można wybrać się we własnym zakresie bądź z biurem podróży – np. Rainbow Tours.

Przygotuj sprzęt

Kolejną sprawą jest przygotowanie sprzętu. Należy sprawdzić, w jakim jest stanie i czy przypadkiem nie trzeba uzupełnić braków. Ci, którzy na narty jadą po raz pierwszy, muszą oczywiście wyposażyć się w pełen ekwipunek – inwestycja w porządny sprzęt jest co prawda jednorazowo sporym wydatkiem, ale na dłuższą metę się opłaca, ponieważ posłuży on przez wiele lat. Trzeba zadbać m.in. o nasmarowanie desek i zaostrzenie ich krawędzi, konieczne jest też ustawienie wiązań – powinny być dobrze wyważone. Można to zrobić samodzielnie bądź w profesjonalnym serwisie. Niezbędne są także: gogle, kask, buty, rękawice oraz odpowiednia odzież – a wszystko dobrane indywidualnie.

Zadbaj o formę

Nie wolno zapomnieć również o aspekcie stricte fizycznym – nie obejdzie się bez solidnego treningu przygotowawczego, który trzeba rozpocząć ok. 8 tygodni przed planowanym terminem wyjazdu. Przed takim wysiłkiem mięśnie wymagają wzmocnienia, ze szczególnym naciskiem na mięśnie grzbietu, brzucha, czworogłowe ud i przywodziciele ud. Najwięcej czasu zajmuje trening wytrzymałościowy, w ramach którego można np. ćwiczyć aerobik czy uprawiać marszobiegi, ewentualnie marsze na bieżni. Doskonale na formę organizmu wpływają też m.in. jazda konna i pływanie. Na ok. 10 dni przed wyjazdem wskazane są już tylko ćwiczenia rozciągające.

Ważna jest systematyczność – 3 razy w tygodniu to absolutne minimum. Pierwsze treningi nie powinny trwać dłużej niż 20 minut – dopiero w miarę upływu czasu należy je wydłużać, zwiększając przy tym ich intensywność.

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Facebook
Upominki dla kobiet – TOP 3 propozycje
Każda kobieta uwielbia być obdarowywana – tylko co wybrać na...
poniedziałek, luty 19, 2018 - 11:02
Wnętrzarskie trendy, które pokochał Instagram
Instagram to obecnie najbardziej inspirująca platforma inter...
poniedziałek, luty 19, 2018 - 09:47
Walentynki we włoskim stylu
Zakochani niezmiennie szukają idealnej oprawy dla swojej mił...
poniedziałek, luty 19, 2018 - 08:09
Mowa kwiatów
Wybierając kwiaty na podarunek kierujemy się różnymi względa...
czwartek, luty 15, 2018 - 12:58

  

Reklama