Funkcjonalny, miły dla oka i urządzony w radosnym stylu – tak powinien być pokój dziecięcy. By dobrze wyglądał, a jednocześnie był wygodną przestrzenią do zabawy i nauki, trzeba dobrze przemyśleć kilka kwestii. Istotny jest dobór kolorów, mebli, a nawet motywu przewodniego, który nada wnętrzu charakteru. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać, by uzyskać najlepszy efekt.

Styl w jakim zostanie urządzony pokój dziecięcy zależy od kilku kwestii. Najważniejszą z nich jest wiek dziecka. Inaczej trzeba bowiem zaaranżować przestrzeń dla niemowlaka, a inaczej dla kilkulatka czy w pełni samodzielnego i dorastającego nastolatka. Dużą uwagę warto zwrócić na to, by pokój „rósł” razem z dzieckiem, czyli by jego wystrój nie wymagał gruntownej zmiany co kilka lat. Sprawdźmy zatem od czego zacząć urządzanie.

Miejsce do wypoczynku i zabawy, czyli podział na strefy

W nawet najmniejszym wnętrzu dobrze jest wyznaczyć strefy do:

  • snu i wypoczynku,
  • zabawy,
  • prac plastycznych i nauki
  • przechowywania

Taki podział miejsca w pokoju ułatwi dziecku wieczorne wyciszenie oraz sprzątanie po zabawie. W miejscu, w którym maluch będzie wypoczywał, czyli najczęściej w łóżku, powinno być zaaranżowane delikatne światło np. lampka nocna. W przypadku młodszych dzieci będzie ona pomagała zwalczyć nocne strachy, a starszak będzie mógł przy niej wieczorem poczytać książkę. Ważne, by światło mogło być włączone niezależnie od oświetlenia głównego w pomieszczeniu. Do wypoczynku przydadzą się także miękkie tkaniny, poduchy czy zabawki – przytulanki, które nadadzą wnętrzu przytulnego charakteru. Sprzątanie ułatwi za to oddzielenie strefy do przechowywania. Wystarczy, że zainwestujemy w szafę i dobrze zorganizujemy przechowywanie w pokoju. Mniejsze zabawki można chować do małych koszy w regałach, a większe w np. dużej skrzyni z wysuwanymi szufladami. Obok wystarczy już zaaranżować miejsce do swobodnej zabawy i stolik lub biurko, przy którym dziecko będzie się uczyło się wykonywało prace plastyczne. W tym miejscu powinny też znaleźć się półki lub regał na książki oraz oświetlenie punktowe, które dobrze doświetli blat.

Dobór kolorów w pokoju dziecięcym

Jeśli urządzamy pokój dla maluszka, możemy samodzielnie dobrać kolorystykę wnętrza, za to kilkulatki mają już swoje preferencje i ulubione postacie z bajek, które mogą stanowić wytyczne dla wystroju. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Barwy oddziałują bowiem na nastrój i mogą sprzyjać zarówno wyciszeniu, jak np. odcienie niebieskiego lub błękitu lub pobudzeniu, jak czerwienie, pomarańcze i żółcie. Jasne kolory są także tymi, które pomagają w optycznym powiększaniu wnętrz. Pamiętajmy również o tym, że dziecięce zabawki są pełne barw, więc z pewnością nie zabraknie ich w pokoju. W przypadku ścian można zatem trzymać się maksymalnie trzech kolorów, które będą stanowiły bazę dla dodatków. Wcześniej dobrze jest też przemyśleć paletę, tak by kolory do siebie pasowały i spodobały się dziecku. Lepiej unikać też ozdabiania krzykliwymi kolorami miejsca, w którym dziecko będzie odpoczywało, wyciszało się na wieczór i spało.

Wybór mebli dla dziecka

Duży wybór mebli przeznaczonych dla dzieci nie ułatwia rodzicom zadania. Szczególnie duże wyzwanie pojawia się wtedy, gdy pokój jest mały, a trzeba w nim wyznaczyć zarówno miejsce do zabawy, spania i nauki. Jak to zrobić? Często trudno jest sobie wyobrazić ustawienie mebli w pokoju. Jest jednak na to prosty sposób – wystarczy wcześniej zmierzyć meble i przy pomocy taśmy malarskiej wyznaczyć na podłodze ich kontury. Dzięki temu można zobaczyć, ile przestrzeni faktycznie zabiorą poszczególne meble. Może bowiem okazać się, że dla kilkulatka lepiej kupić łóżko piętrowe i umieścić pod nim biurko niż ustawiać je obok siebie. Kolejną istotną kwestią jest funkcjonalność. Niektóre meble mogą, bowiem pełnić dwie funkcje na raz. Przykładowo pod łóżkiem mogą znajdować się pojemne szuflady, dzięki którym można zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym

Ważny jest także dobór odpowiedniego oświetlenia. To ono wpływa bowiem na komfort czytania czy nauki, pozwala wyciszyć się na wieczór i przegania nocne koszmary. Jak je wybrać? Rolę światła głównego, które oświetla całe pomieszczenie najczęściej pełni jeden żyrandol lub lampa wisząca. Może ona mieć ozdobny klosz z ulubionym dziecięcym motywem. Dodatkowo nie można pominąć oświetlenia nastrojowego i punktowego. Lampy o najmniejszym natężeniu światła trzeba umieścić przy łóżku, a jasną, punktową lampkę obok biurka. Należy także zwrócić uwagę na kolor świecenia żarówek, by nie był zbyt zimny i nie męczył wzroku.

Dekoracje i dodatki

Na koniec można przejść już do doboru dodatków i dekoracji. Pokój może zdobić jeden motyw przewodni np. z ulubionym bohaterem z bajek, który pojawi się w formie wzoru na tekstyliach np.: poduszkach, zasłonach czy dywanie. Ściany mogą z kolei ozdabiać naklejki, fototapety, obrazki lub nawet tablica, po której maluch będzie rysował bez szkody dla pozostałych ścian w mieszkaniu. Do stworzenia takiej tablicy wystarczy bowiem odpowiednia farba tablicowa, po której można rysować kredą i wielokrotnie zmywać ją gąbką. Dodać jeszcze warto kolorowe pojemniki i kosze na zabawki. W większych pomieszczeniach można z powodzeniem zainstalować także hamak lub ustawić namiot do zabawy. Możliwości są nieograniczone i zależą od pomysłów. Inspiracji oraz gotowych rozwiązań na wystrój pokoju dziecięcego warto szukać na: https://forum.leroymerlin.pl/forum/pokoj-dzieciecy,2,116.html.